De Bevelandsche Week Kwesties. Toestanden op het platteland, die te wenschen over laten. ZeeuwenBezoekt Café „De Trocadero" 2 ONS ZEELAND Ditmaal zal ik maar met de deur in huis vallen. Wij Bevelanders hebben onze kwesties. Iedere streek, die zichzelve respecteert heeft ze, en daardoor lijkt het wel eens, dat zij in het leven geroepen worden om te getuigen, dat de bewoners niet stil zitten, leven en een open oog hebben voor den vooruitgang en den modernen tijd. Laat me verzekeren, dat de Bevelan ders hun kwesties, hier bedoeld, niet met voorbedach ten rade het levenslicht hebben doen zien teneinde er tegenover de buitenwacht de branie mede uit te han gen. Van waar ze alle kwamen weet ik niet, 't is vol doende, dat zij er zijn, en dat wij er deerlijk mee in de maag zitten. Een van deze kwesties is de electrifi- catie van Noord en Zuid, een geval, dat de wet der natuurkunde op den kop zet, die ons destijds leerde, dat electriciteit niets met tijd uitstaande heeft. Elders moge de electriciteit niet aan duizendsten van secun- den gebonden zijn, in onze gewesten is zij dat wel. En niet alleen aan duizendsten van secunden, maar aan secunden zelve en aan vele veelvouden ervan, aan maanden en jaren. We zitten al jaren te puzzlen om in het bezit van electrisch licht te geraken. Iedereen puzzelt mee, de gemeenten, de provinciale staten, ettelijke maatschappijen, een gepensionneerd majoor van de genie zelfs en vele anderen. Dit alles heeft echter nog niet mogen baten. Thans evenwel is de bur gemeester van Krabbendijke, tevens lid van provin ciale staten, de heer Welleman, onder de nijvere puzze laars opgestaan, zegger.de: Ik zal jullie eens een richting aangeven, volgens welke een oplossing te be reiken is." Zooals men wellicht weet is een der moeilijkheden, die bij de plannen ondervonden worden, het feit dat verschillende gemeenten een gasfabriek bezitten of een contract hebben met de M. A. B. E. G. te Utrecht voor levering van gas. De heer Welleman nu zegt: ,,De gemeenten, die een contract met de M. A. B. E. G. hebben, moeten de betrokken gasfabrieken over nemen en vervolgens zou a den opgericht, waarin deelnemen de gemeenten, o.a. door inbrenging der gasfabrieken en de P. Z. E. M. een bedrag, gelijk aan dat van de gemeenten samen. Deze vereeniging zou dan zoowel de gaslevering als de electriciteitlevering voor haar rekening moeten nemen." Het plan van den heer Welleman is tenminste een plan, wat van alle andere niet gezegd kan worden. Het is te hopen, dat men de uitvoerbaarheid ter deze zal nagaan, en dat, als de idee voor verwezenlijking vatbaar is, de handen met spoed ineen geslagen zullen worden. Zelfs den geduldigsten mensch kan het wach ten te lang vallen. Een andere kwestie, die in vele gemeenten opgeld doet is de al dan niet verplichte aansluiting op de waterleiding. De minister heeft deze kwestie opnieuw aan de orde doen stellen. Diverse gemeenteraden heb ben er hun licht over doen opgaan. Aangezien de Beve lander echter een broertje dood heeft aan alles wat op dwang gelijkt, zijn de resultaten, die de minister oogstte zeer smal. Geen enkele gemeente heeft de aan sluiting voor de inwoners verplichtend gesteld. M.i. was dit juist gezien. Het zal toch nooit lang meer kunnen duren of ieder zal zelf het voordeel van het gebruik van het gezonde en smakelijke leidingwater gaan beseffen, over eenige jaren tapt geheel Zuid- Beveland, en ook Noord-Beveland, uit een kraantje, (Er is n.l. ook al een en ander hangende over plannen om de waterleiding van Zuid tot Noord uit te breiden.) En wat uit vrijen wil ontstaan kan, zonder dat de gezondheid te zeer in het gedrang komt, kan dwang missen. Beide hier aangeroerde kwesties een greep uit de vele kunnen deen inzien, dat hier op een enkel gebied de toestand nog wel wat te wenschen overlaat. Inzonderheid op het platteland. Als ik het laatste aan ging snijden zou ik meer ruimte vergen, dan de redac tie mij heeft toegedacht. In vogelvlucht wil ik echter twee gevallen van recenten datum aanstippen. In Kapelle zag een arrestant kans uit het arrestanten lokaal te vluchten, hetgeen bewijst dat in deze plaats (zocals op verschillende dorpen) de bewaarplaats van „onmaatschappelijken" niet is zooals zij behoort te zijn. Het tweede geval betreft de gemeentesecretarie te Ideinkenszand. Uit de debatten in den jongsten ge meenteraad over de aanstelling van een hulpkracht voor den gemeentesecretaris, die tot over de ooren in het werk zit, bleek, dat er stukken ter secretarie lig gen, die in geen 10 jaren bijgehouden zijn. Verschil lende raadsleden vonden dat zoo erg niet, de mees ten gelukkig wel, en het slot was, dat de secretaris zijn mannetje toegezegd kreeg. Deze ,,Week" houdt niet het optimisme in, dat de rechtgeaarde Bevelander jegens zijn gewest gaarne koestert, hetgeen natuurlijk niet beteekent, dat er aan onzen hemel in het geheel geen lichtpunten te ont dekken zijn. Ze zijn er zeer zeker, doch die schitte ren een volgenden keer wel eens. A. M. D. Reguliersdwarsstr. 97, Amsterdam Middag- en Avond-Concert

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 2