Van eigen bodem. 6 ONS ZEELAND Vertellingen uit Walcheren's schoone Landouwen door J. H. DORHOUT. V. Domburg, dat is toch wel de parel van Walcheren's oord: zoo bijzonder schoon ligt deze badplaats te mid den van duin, bosch en strand. Vriendelijk dorpken, dat zich vooral in den loop der laatste jaren heeft ontwikkeld tot één onzer aardigste badplaatsen. Maar nu was 't iuw aan den zeekant en stonden de badkoetsjes en strandstoelen nog vrij verlaten. Een prachtig stukje van Walcheren's natuurschoon. Bosschen van Domburg. met d'er stevige vrijers. En maar altijd vormen ze een weelde voor de oogen, die meiskes, zoo smaakvol ge kleed met die echt flatteerende mutsen en die kleur rijke bovenkleeding. En nu, op den Zondag, prijken aan de gouden kurke- trekkers de zoogenaamde „strikken van die aardig bewerkte blinkende klaverblaadjes. Want dat is de trots van 't meiske van 't land! Daarvan vertelt de legende van het Ronde Putje te Oost-Souburg, waar die schoone boerendeern woonde: de pronk van het dorp. Maar ze was te arm om gouden strikken te koopen. Nu ging ze dagelijks naar 't putje en als zich 't kopje zoo lief weerkaatste in den blanken waterspiegel, dan werd haar de ver leiding te sterk. En 't melkmeisje putte van 't water en mengde dat door haar melk in die schit terende, groen-roode emmers. Van het zoo tersluiks verdiende geld kocht de jonge schoone ten slotte de zoo vurig begeerde „strikken" en was ge lukkig en blij. Maar zie: Op een vroegen Zondagmorgen ging ze, getooid met het goud, naar het Ronde Putje, en ze lachte naar 't weerkaatsende mooie kopje in de bron. Tot. eens klaps de gouden strik ken afvielen en weg zonken, diep, diep in het Ronde Putje te Oost-Souburg, waar ze nog steeds op den bodem liggen als een waarschuwing aan de „Nee. 't stoa nie mooi mit den Zundag" begon een der dorpsbewoners een praatje. ,,'t Is nou voor de dames en heeren geen weer om aan zee te wezen. Zoolang d'er zooveel schuum op 't strand komt, is de zee boos. Zie maar eens wa een witte lammetjes d'er in." Doch daar kwamen zoowaar toch een paar dametjes in zwemcostuum en liepen maar dapper de woedende zee tegemoet en plonsten er in: kopje onder. „Die benne gereseleveerd, meheer, hé-e?" ver wonderde zich het dorpsboertje. „Joa, d'er benne d'er hier meer, die baje het liefst op woeste zee. Noe, ik zou je danken. Maar in de bosschen en duinen is 't nu druk op den Zondag van wandelaars: de Zeeuwsche schoonen eventueele melkvervalschers. Aan legenden is het land rijk, soms zoo vol van echten humor en bekoring. Kent ge die, lezer, van dat oude afgetobde vrouw tje, hetwelk in den bulderenden Noord-Wester storm van Westkapelle naar Domburg moest loopen? En moedertje, van streng kerkelijke beginselen, kon niet meer, en al duwende tegen den storm, die er zoo kan bulderen op het eiland, bad ze, bijna aan 't eind van den weg gekomen, of asjeblieft Onze Lieve Heer den wind mocht laten draaien. En ziet. toen ze terugkeerde had de Lieve Heer heur gebed verhoord. maar ze had opnieuw tegen wind. Of van dat domme vrouwtje uit Zoutelande, dat

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 6