ONS ZEELAND GEÏLLUSTREERD weekblad Tevens Officieel Orgaan voor de Zeeuwsche Vereenigingen in Nederland Een Taak. EERSTE JAARGANG No. 31 28 AUGUSTUS 1926 Hoofdredacteur: ANTOINE v. D. BERG Uitgave en druk van G. W. den Boer, Lange St. Pieterstraat F 33, Middelburg, Telefoon 150, Postrek. 74988. - Aanvragen omtrent advertentiën in dit Weekblad richte men tot den Uitgever. - Stukken, bestemd voor de Redactie, te zenden aan de Redactie, Groote Markt 4, Goes, stukken betreffende de Zeeuwsche Ver eenigingen aan den Heer M. P. Cornelisse, Coltermanstraat 14 rood, Haarlem. - Losse nos. a ƒ0.15 op aanvraag bij den Uitgever. - Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal. - Advertentieprijs 0.35 per regel. Bij contract lager tarief op aanvraag verkrijgbaar. De opheffing van Zeeland's isolement is van recen- ten datum, en zij is bovendien nog te onvolkomen om te kunnen bewerkstelligen, dat reeds thans een ach terstand van eeuwen werd ingehaald. We zijn in menig opzicht nog achter. Men denke aan de industrie, aan de kunst, aan den invloed van de wetenschap op den landbouw, aan den handel, aan den maatstaf welke wij de begrippen tijd en afstand aanleggen We hebben vele jaren, door omstandigheden daar toe verleid, zoetjes gedoezeld, geen gelijken tred ge houden met het Leven, ons rustig laten wiegen op de ervaringen van hen, die voor ons leefden. Deze toe stand heeft reeds gedeeltelijk opgehouden te bestaan, en er zijn teekenen, die er op wijzen, dat hij vroeg of laat geheel beëindigd zal zijn. De moderne tijd heeft, zonder dat we hem noodden, zich toegang tot onze provincie verschaft, waar hij zijn werk voltooien zal, zooals hij dat elders eerder deed. Het is goed zich hiervan rekenschap te geven, om dat daardoor verrassingen voorkomen kunnen worden! Een van deze verrassingen is de overrompeling door het vreemde element, door de niet-Zeeuwen, die het rythrne van den modernen tijd verstaan, en die weten, dat ééns de polsslag van het Leven hier zal zijn als overal. Wij moeten zelve de hand op het roer leggen en Zeeland brengen waar het noodwendig komen moet. Ongetwijfeld zal men daarbij bijna altijd anders moe ten handelen dan men tot dusver deed, en het is niet buiten gesloten, dat men meer dan eens aan de traditie en overlevering zal hebben te tornen, dat men ook dikwijls de ooren zal moeten stoppen tegen de ver wijten van hen, die een inbreuk in de al-oude zeden en gewoonten als een onteerende schennis beschouwen. Omdat zij bij het verleden leven en niet beseffen, dat juist tegenstand „annexatie", dat is de dood van tra ditie en zeden beteekent. Want het vreemde element ontziet niet als het eigen. We zullen goed doen te trachten onzen tijd te ver staan en mede te werken om hem tegemoet te komen, en we moeten nalaten een botte en koppige afwijzende houding aan te nemen. Terwille van Zeeland! En al moge het eenigszins paradoxaal klinken: Ter- wille van zijn tradities.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 1