Ik weet nietmaar Van eigen bodem. Vertellingen uit Walcheren's schoone Landouwen 6 ONS ZEELAND het komt me voor, dat beroemdheid meestal de kwestie van handigheid is, die ik niet bezit, en die ik anderen stilzwijgend benijd. Dacht U dat de weg naar den roem over de doornen van kennis en over de distelen van groote eigenschap pen leidde? Mis. Het lijkt maar zoo. Beroemd wor den, kan men zonder kwaliteiten, er is slechts voor noodig wat de Amerikanen een „fair chance" noemen. Komt de chance, pik 'm, houd 'm vast en doe er je voerdeel mee. Zooals de burgemeester van Borculo destijds met zijn windhoos deed, die geen dankbaarder dorp in ons land had kunnen uitkiezen. Borculo miste iedere basis waarin menschen-te-goeder-trouw de be roemdheid geplant denken; het had echter zijn burs gemeester, die het A. B. C. der reclame kende, het kreeg zijn windhoos, een kleine combinatie was vol doende om het eerzame Geldersche dorp een wereld vermaardheid te bezorgen. Dat is voorbeeld één, maar ik heb er meer. Hebt U ooit gehoord van Blatten? Blatten. Barend, Leo, Antoon, tweemaal Theo- door, Eduard, Nico? Natuurlijk niet. Het zal echter niet lang meer duren of de naam van dit Zwitsersche dorpje ligt op de lip pen van onze geheele ondermaansche bevolking. M. a. w. binnenkort is het beroemd, en het zal dit te danken hebben aan de „fair chance", aan de mode en aan zijn illustren gemeenteraad. Deze laatste heeft bepaald, dat niemand, dus geen persoon van de eene kunne, en geen vertegenwoordiger van de andere kunne in Blatten's gebied zich mag ophouden, zonder dat al het „naakt", halzen, beenen en armen behoorlijk in ondoorzichtelijke stoffen zijn gehuld. De gemeente raad heeft het aan mode verslaafde Europa den hand schoen toegeworpen, Europa zal haar oprapen en over eenige dagen is Blatten het onderwerp van de wereld- gesprekken. Eén besluitje en de beroemdheid is er! Je moet maar handigheid hebben. Een gemeenteraadje daar, dat er zijn mag, één dat gedenkzuilen verdient en kransen en vele lange speechen bij eerewijn. Als ze in Blatten iets doen, dan doen zij het goed, zóó goed, dat wij een lesje van het jewelste ontvangen. Waarom is één van onze vele Zeeuwsche gemeente raden niet op het denkbeeld gekomen, dat er in het vleesch van mannelijke en vrouwelijke halzen, beenen en armen een kans lag, die één van onze gemeenten in het bijzonder, onze provincie in het algemeen tot wereldberoemdheid kon brengen? Gij aarzelt. denkt even en wijst dan met eenigen trotsch op Zoutelande? Half werk meneer, een aanloopje slechts. Te klein opgezet om ooit zoo te gedijen als het Blattensche be sluit zal doen. Waarom heeft Zoutelande zich blind gestaard op de rust van het strand en daardoor het naakt uit de oogen verloren, waarom pakte het niet als Blatten naar de armen, halzen en beenen, die op ontdekking door den gemeenteraad te wachten lagen en niets liever gedaan zouden hebben dan Zoutelande een wereldvermaardheid brengen. Waarom moest Zoutelande's gemeenteraad Blatten een tip geven en dit dorp met de overwinning laten strijken? Ik weet het niet. maar droevig blijft het. EGO, die nog eens geboren zou willen worden, en dan in Blatten, waar men wel ge kleed ter wereld zal komen. door J. H. DORHOUT. (Slot). 't Was kermis in Oost-Souburg, dat vriendelijke dorpje, een )i\em uur vanaf Walcheren's hoofdstad gelegen. Kermis, dat beteekent: vreugd, jool, jolijt voor de bevolking in gansch den omtrek. want 't is „ring- riederij op Souburg". Van heinde en veêr komen ze opzetten en boeren- meiskes en knapen en ook de ouderen, om nog eens getuige te zijn van dit aloude, zoo volop geliefde volks vermaak. Ringrijden en gaaischieten dat waren tot voor jaren de volksvermaken bij uitnemendheid. 't Schieten naar den vogel is echter vrijwel uitge storven: een enkele maal wordt er nog zoo'n feest te West-kapelle gehouden. De vogel de gaai is sedert lang vervangen door een stevigen „esschen tronk" een taai stuk hout, boven op een hoogen paal bevestigd. Pijl en boog, waarmee voorheen werd geschoten,

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 6