ONS ZEELAND De Bevelandsche Week ZeeuwenBezoekt Café „De Trocadero" 2 Over eenige vereenigingen, die ju bileerden en leesten organiseerden; een Goessche uitbreiding; een heel mooie verbetering. Ieder volk heeft zijn karakteristieke eigenschappen. De Duitscher b.v. is berucht door het samenstellen van comité's met zwaarklinkende namen, de Nederlander heeft de vermaardheid, niet te kunnen leven zonder zijn vereenigingen. Plaats drie landgenooten op een onbewoond eiland," aldus typeerde iemand het laatst, ,,en tien tegen een, dat zij, alvorens tot iets anders over te gaan, een vereeniging op touw zetten." In iedere overdrijving schuilt een kern van waarheid; ook in de hier aangehaalde. De kudde-zin van ons Neder landers is inderdaad inde vier windstreken aanwezig. De Bevelanders weten er even goed over mede te spreken als anderen, misschien nog beter. Want hier bestaan nog verschillende vereenigingen, die een men- schengeslacht overleefden en die den modernen tijd wisten te trotseeren, welke met zijn motorische ver voermiddelen zooveel plaatselijke gebruiken om hals bracht. Mijn aandacht op de Bevelandsche vereeni gingen werd gevestigd door het 75-jarig bestaan van de handboogschutterij ,,Soranus" te Heinkenszand. „Soranus" herdacht het heuglijke feit met een buurt- schieterij, waaraan 117 schutters deelnamen. Het vo gelschieten is een aardig oud-Zeeuwsch gebruik, dat iemand, die het nooit eerder zag, een interessant brokje folklore onthult. De fotograaf van ,,Ons Zeeland" was blijkbaar eveneens deze meening toegedaan, hij knipte enkele momenten van Soranus" festijn, en ze zijn in dit nummer vastgelegd. Behalve de Heinkenszandsche schutters, vierden de muzikale inwoners van Rilland-Bath een jubileum. Het fanfare-muziekgezelschap „Rillandia" befuifde zijn 35-jarig bestaan met een concours. Diverse vereeni gingen uit den omtrek en ook uit Noord-Brabant had den zich naar Rilland-Bath begeven, teneinde de ca paciteiten van de longen en de artistieke gevoelens te demonstreeren. Ondanks den regen, die gestadig neerplaste, is de 35-jarige verjaardag van Rillandia" een genoegelijke dag geworden, die mede door de vele goede woorden, welke er ter eere van de jubilaresse gesproken zijn, lang in het geheugen zal voortleven. Een vereeniging van geheel anderen aard (ook meer het product van de laatste jaren) die in de afgeloopen week van zich deed spreken, was de Goessche zwem- vereeniging ,,'t Sas". In de haven nabij Wilhelmina- dorp hadden Zaterdag j.l. de jaarlijksche wedstrijden plaats, die een prachtige propaganda vormen voor de zwemsport. ,,'t Sas" is een verdienstelijke vereeniging; op de plaats waar de haven in de Schelde uitmondt, heeft de vereeniging een zwemplaats afgebakend, waar het zwemmen een ongevaarlijke liefhebberij is; boven dien heeft zij er kleedkamers gebouwd en een toegang tot het water aangelegd. De grootste verdienste schuilt in het eerste, hoewel er nog zijn, die dit niet beseffen. Het verdrinken van een Haagsche dame, die in Goes gelogeerd was, en de zwemsport beoefende buiten het veilige terrein van ,,'t Sas", bewijst het. De verrader lijke stroom eischte tol van de onvoorzichtigheid. An deren kunnen uit dit droeve voorval hun ervaring putten.. Zaterdag j.l. hadden in Wilhelminadorp de Zwem wedstrijden van de Zwemvereeniging ,,'t Sas" te Goes, plaats. Een foto van de dames-leden, die in het estafette-nummer uitkwamen. Nu ik in dit overzicht toch te Goes verkeer, wil ik de plannen voor de jongste uitbreiding dezer stad memcreeren. In Juli van het komende jaar zullen zich in Goes circa 30 gezinnen vestigen, die hun in komsten putten uit de Zuid-Bevelandsche spoorweg maatschappij. Voor deze nieuwe inwoners zullen 30 woningen gebouwd worden. Zij, die beweren, dat Goes hoe langer hoe meer een stad en het middelpunt van Zeeland gaat worden, hebben alweer nieuwe argumen ten om hun gezegden te staven. Alvorens Goes echter zoover komt, zal er nog heel wat moeten veranderen, c.a. het tempo waarin B. en W. van deze plaats belangrijke publieke zaken afdoen. Hoe lang b.v. wachten de inwoners van Goes al niet op een verkeersregeling, die zeer urgent is, en die wat het fraaist is al gedurende maanden geheel gereed in portefeuille ligt te ver-adelen". Het Rijk, dat toch zeker niet tot de vlugste uitvoerders van plannen gerekend mag worden, wint het nog van de Gemeente. Tot veler verheuging is n.l. wederom een gedeelte van den hoofdverkeers-ader Bergen-op-Zoom Vlissingen, en wel bij 's Heer Hendrikskinderen, tot een goeden modernen verkeersweg verbeterd. Heel zachtjes, zachtjes aan zullen we wel komen waar we wezen moeten. Tenzij Gemeente en Rijk in snelheid gaan wedijveren. In dat geval beleven we het mis schien nog, dat in Goes en in de omgeving de bewijzen zullen liggen, dat de overheid den eisch van het mo derne snelverkeer begrijpt. A. M. D, Reguliersdwarsstr. 97, Amsterdam Middag- en Avond-Concert

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 2