Kalender der Noordgroep Ar C. V. D. REST, Ass.-Apotheker De Week op Walcheren ONS ZEELAND 3 Een ziekenhuis-kwestie; medische hulp op onze eilanden. Ongeveer midden in het Noordelijkst gelegen eiland onzer provincie staat een inrichting, die den naam draagt van het Ziekenhuis te Noordgouwe", en welke inrichting indertijd door den toenmaligen arts te Noordgcuwe, dr. Wortman, thans directeur van een der groote ziekenhuizen te Amsterdam, is opgericht met steun van particulieren en gemeenten, welke laat- sten tot dusver 10 cent per inwoner subsidie verleen den, Over dat Ziekenhuis zijn den allerlaatsten tijd de pennen en tongen aardig los gekomen en wel hierom, omdat door het vertrek van den geneesheer-directeur naar Goes, genoemde inrichting onder leiding kwam te staan van diens opvolger, welke echter geen chirur gische practijk fcezit, hetgeen niet in den geest der bevolking van ons eiland is. Geïsoleerd als dit eiland ligt, voorziet het ziekenhuis in een groote behoefte en heeft menig patiënt door spoedige opname en vroeg tijdige chirurgische behandeling aan dat ziekenhuis zijn behoud te danken. Waarom dan, zoo zou men kunnen vragen, na het vertrek van den chirurg geen oproep gedaan ter voor ziening in die vacature? Deze vraag raakt de kern der zaak. De vereeniging heeft daar geen zeggenschap over, omdat in de statuten is vastgelegd, dat de genees heer te Noordgouwe, tevens directeur is van het zie kenhuis. Ziedaar een fout in den opzet. Men kan hier geen ziekenhuis en geen chirurg mis sen, al tracht men de zaak goed te praten door te beweren, dat voor een chirurg hier geen werk zou zijn en wij met de noodige activiteit en faciliteiten heel best vanuit Goes bediend kunnen worden. De bevolking staat voor het overgroote deel lijn recht tegenover die meening. Voor de heeren medici is het bovendien heel moeilijk, hun patiënten te advi- seeren opgenomen te worden in een ziekenhuis, waar aan geen chirurg verbonden is. Het bestuur van 't ziekenhuis, rekening houdend met de wenschen van de bevolking, heeft zeer onlangs de koe flink bij de horens gevat en de gemeenten het voorstel gedaan, vóór 15 September te berichten, of ze bereid waren de subsidie te verhocgen met 25 cent en voorts heel de zaak, zooals die „reilt en zeilt", over te nemen, opdat het mogelijk wordt, binnen korten tijd, een chirurg op te roepen tegen een flink salaris. Gebeurt dit niet, dan gaat het ziekenhuis ten onder. Het is hier: to be or not to be! Nemen de gemeenten het voorstel aan, dan wordt de zaak in goede banen geleid en de huispractijk te Noordgouwe losgemaakt van de chirurgische practijk in het ziekenhuis. Reeds een zestal gemeenteraden, die het welbegrepen eigen belang hunner gemeenteleden inzagen, besloten reeds in dien zin, zij het dan ook met eenig voorbehoud. Nog 11 gemeentebesturen moeten zich over deze ur gente kwestie uitspreken, maar het laat zich aanzien, dat ook zij de verantwoordelijkheid niet op zich zullen nemen, de gedane voorstellen te verwerpen, omdat dan het ziekenhuis een kwijnend bestaan zal leiden en ten slotte opgedoekt zal moeten worden, hetgeen door het overgroote deel der bevolking zeer zou wor den betreurd. Men stelle zich de zaak eens goed voor: Midden in den winter is er ergens een spoedeischend geval; er moet onmiddellijk operatief worden ingegrepen, maar de chirurg zit in Goes. Laten we het nu maar eens heel erg nemen. Mist en ijsgang! De chirurg wordt opgescheld in Goes. Aangenomen dat de ver binding niet verbroken is door den ijzel, wordt de specialist telefonisch gewaarschuwd en de man trekt er met zijn tuf vandoor naar. Zijpe, als het nacht is en de zaak spoed vereischt, want wachten op de Provinciale toot zou noodlottig kunnen worden. Bij Zijpe kan de toestand zoo zijn, dat men moet wachten cp een gunstige gelegenheid cm over te steken en, voordat de chirurg eindelijk te Noordgouwe is aan gekomen. (vul maar in). M. de P. Geneesmiddelen, Ziekenverplegingsartikelen Breukbanden, Elastieke Kousen, enz. worden door geheel Zeeland verzonden door GROOTE MARKT 9, GOES - Telefoon 168 Kleinigheden; water in het kanaal; marktieest; vreemdelingen; rond- reisbiljetten. Weer ligt er een week achter ons, die zich heeft gekenmerkt door totale afwezigheid van feiten van meer dan oppervlakkige beteekenis; 't zijn alleen feiten van luttel importantie; maar alle te zamen zijn ze toch van genoegzame waardij om vermeld te worden, 't Gaat er mee als met een menschenleven, dat ook met klei nigheden aan elkaar hangt. Daar hebt u b.v. het aflaten van het water in het kanaal. „Een kleinigheid!" zal men zeggen. „Volstrekt niet!" oordeelt een handelsman. En hij grijpt naar pen en inkt om in de courant zijn verontwaardiging te luchten over het feit, dat er niet tijdig genoeg kennis gegeven is van het voornemen om 't water af te laten. „Dan had men voorzorgen kunnen nemen." En dan is daar het marktfeest van den 19den. Op zichzelf een kleinigheid; maar voor hen, die er het initiatief toe namen en het zagen slagen, beteekende het heel wat. Het schonk voldoening en de kramers een zoet winstje. Het werkte als een magneet op koop- en kijklustigen en bracht veel provincialen in de stad. Deze en de meer dan tweeduizend vreemdelingen (Amerikanen, Engelschen en Duitschers) die zich om streeks half twaalf door de stad verspreidden, brach ten een drukte en levendigheid in de straten van de hoofdstad, die de illusie scheppen, dat Middelburg een groote stad is.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 3