Hier en daar. De Bijenteelt op Schouwen=Duiveland. ONS ZEELAND 5 SSgftttï venijnigen prik opliepen van het zoo steeklustige in sect. De dame die men in gebukte houding over de kast ziet staan, is de enthousiaste voorzitster van de bijenvereeniging, Mevrouw GaanderseVervloet, de eenige vrouw in ons land, die het presidentschap eener dergelijke vereeniging bekleedt. De tweede foto laat ons een andere groep van deel nemers zien bij den stand van de presi dente. Op den ach tergrond is nog iets te zien van de eigen aardige, plm. 150 jaar oude boeren woning. Na afloop van de eigenlijke excursie gaf de heer v. Giers- bergen nog een kort overzicht van de in drukken die hij ge durende dezen twee- daagschen tocht van de bijenteelt op ons eiland had gekregen. Naast enkele kleine technische aanmer kingen, kon spr. con- stateeren, dat de im kerij er goed voorstaat. Evenwel is deze tak van bedrijf nog sterk voor uitbreiding vatbaar. Bij de propaganda moet op het nut der bijen ge wezen worden bij de bestuiving der plan ten. Om dit nut ech ter in cijfers te kun nen uitdrukken, is vooral noodig een statistiek, welke het verband doet uitko men, dat bestaat tus- schen de opbrengst per H.A. van ver schillende gewassen, die bij het bestui- vingsproces van de bijen kunnen profi- teeren, en de stand der bijenteelt op dat tijdstip. Het bestuur der vereeniging aan vaardde dezen raad onmiddellijk en heeft inmiddels reeds pogingen in het werk gesteld om zich van de medewerking der ge meentebesturen in deze te verzekeren. Eén der tast bare resultaten dezer excursie was, dat eenige deel nemers, voordien onverschillig ten opzichte van de bijenteelt, bekeerd bleken en zich als imker-lid der vereeniging opgaven. C. J. M. B. Sedert eenige jaren bestaat op ons eiland een Ver eeniging die zich ten doel stelt de bijen teelt te bevorderen, en men mag zeggen: niet zonder succes. Waar het voor een tiental jaren nog tot de zeldzaamheden behoorde dat iemand den moed bezat, er een bijenvolk op na te gaan houden, daar neemt tegenwoordig liet aantal imkers zienderoogen toe en wel voornamelijk ten gevolge van de pro paganda, welke bo vengenoemde veree niging maakt. Eén der krachtigste pro- paganda-middelen is wel de jaarlijksche excursie onder leiding van den heer Van Giersbergen, rijks-bijenconsulent te Wage- ningen, die op 't ge bied der bijenteelt als een autoriteit mag beschouwd wor den. Zoo had dan ook enkele weken geleden wederom 'n tweedaagsche rond- ïit met auto's over het eiland plaats, die door de medewer king van alle kanten, uitstekend slaagde. Ongeveer 20 bijen standen werden be zocht en grondig is volk na volk nage zien, waarbij aan de eigenaren daarvan wenken van practi- schen aard werden gegeven, die de ho- ningopbrengst zeer zeker ten goede zullen komen. Op de eerste foto zien we den bijenstand van den heer Flikweert te Nieuwerkerk, waar een groep van deel nemers om den heer Van Giersbergen (met zwarten hoed) geschaard staat. Het geheele gezelschap wordt omzwermd door af- en aanvliegende bijen. We heb ben er ons over verbaasd, dat slechts enkelen een

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 5