6 ONS ZEELAND Behendigheid, kracht en gratie. Een groot, in t midden met lommerrijk geboomte bezet, plein, omringd van oude gebouwen, torens en poorten, het Middelburgsche Abdijplein, ziedaar de kampplaats, waar de Walchersche boeren elkaar Don derdag den 26sten dezer maand den eerepalm hebben betwist. Te paard en gewapend met de lans, hebben ze er naar voorvaderlijk gebruik „de ring gereden". De talrijke bezoekers, ten deele van de Belgische bad plaatsen afkomstig, voor een ander deel gevormd door hen, die per „pleziertrein" van den Haag waren ge komen, hebben er de jonge boeren kunnen zien, op gaande in hun geliefde sport; ze hebben er een stukje folklore genoten, dat niet gespeeld, maar geleefd is. En zoo is deze, op t initiatief van Vreemdelingenver keer opgezette en telkenjare herhaalde ringrijderij een gebeurtenis geworden. Er is bij dit, aan de riddertijden herinnerend, spel door de deelnemers groote behen digheid en vaardigheid getoond, eigenschappen welke men van die stoere jongens op hun forsche paarden gezeten, niet zal hebben verwacht. Het loon voor de, door hen betoonde, sportieve deugden ontvingen zij uit de handen van den Voor zitter van Vreemdelingenverkeer, die telkens met een hartelijke toespraak de gelukkigen complimenteerde. Volgens diens mededeelingen werd Willem de Kam uit Oostkapelle winnaar en voorwaardelijk bezitter van den wisselbeker van H. M. de Koningin. Piet Brasser van Koudekerke, reeds bezitter van den beker van H. M. de Koningin, thans erfelijk be zitter van den beker van Dr. van Loon, en J. Castel uit Souburg winnaar, voorwaardelijk be zitter, van den beker van Middelburg. De bijzondere prijs, door de Vereeniging bestemd voor den winnaar uit de deelnemers beneden 18 jaar, werd gewonnen door J. H. Janse uit Kleverskerke. De overige winnaars, in rangorde der behaalde pun ten, deden daarna, vaak voorgelicht door tegenwoor dige of toekomstige wederhelft, hun keuze uit de prij zen, door de Vereeniging en belangstellenden beschik baar gesteld. Deelnemers en aanstichters van dezen vreedzamen wedstrijd kunnen met voldoening op den 2ósten van Oogstmaand terugzien. Met gelijksoortige gevoelens mochten de leden der Gymnastiek- en Schermvereeniging „Medioburgum" den dag herdenken, waarop voor 35 jaren door geest driftige beoefenaars van het turnen hun vereeniging werd opgericht. Tot de feestelijke viering van deze gelukkige gebeurtenis vereenigden zich den 27sten de leden van het Bestuur in 't Schuttershof tot het houden eener receptie. Namens het gemeentebestuur, het K.N,G,V.| Uit t VolkVoor 't Volk en Zuster verenigingen op Walcheren werd het Bestuur gecom plimenteerd en in de bloemen gezet. Onzerzijds voegen we aan 't bij die gelegenheid gesprokene een woord van warme waardeering toe voor de kranige leiding, waardoor de heer Stomps, de eerste leider, de Vereeniging en het Middelburgsch publiek aan zich verplichtte en voor den heer Mazure, die het aesthetisch element in de Vereeniging kracht dadig bevorderde. De een: Kracht, de ander Gratie! En deze beide vonden we vereenigd in het schitterend uitgevoerde avond-programma, dat de feestelijkheid bekroonde. Men beweert wel eens, dat het vereenigingsleven in Zeeland kwalijk wil tieren. „Medioburgum" weer spreekt dit ten krachtigste. Een vereeniging als deze, die den vuurproef 35 jaar lang weerstond en op welk een wijze! mag op meerdere kroonjaren (hopen?) neen, rekenen! Want er zit pit in en ze wordt gedragen door de algemeene sympathie. Van die sympathie mogen zich leden en leiders verzekerd achten. Schrijfmachinehandel (alle merken) 1 Copieer-lnrichting (Spoed-inrichting) s 1 m Reparatie-Inrichting - Linten - Carbon WOLVENSTRAAT 2-4 bij de Heerengracht 300, AMSTERDAM TELEFOON 33400 D. J. KOOPMAN Ik weet nietmaar het komt me voor, dat het nu mijn beurt eens is om een duit in 't zakje te doen over onze oude zeden en gewoonten, die leelijk in de verdrukking komen. Ik zal niet, zooals anderen deden, pleiten voor den tcoi van onze schilderachtige zusteren en broeders, niet voor hun dansen en spelen. Ik zal me daar wel voer wachten, want ik heb er geen kijk op. Ik heb ook de pen niet opgenomen, bij wijze van handschoen, voor de gebruiken en voorschriften bij gelegenheid van allerlei gebeurtenissen. Want ik heb er geen notie van. Het is dit keer een onderdeel der oude vrijage, het gebruik van de vrouwelijke beurs, dat mijn bezorgd heid heeft gaande gemaakt.... Wat is er overgebleven van de goede gewoonte om bij feestelijke gelegenheden de van zilverstukken uit puilende beurzen der Zeeuwsche schoonen uit de wit- katcenen zakken der meisjes te doen verhuizen in de duistere broekzakken van ons mannen, waar ze zoo scliede geborgen waren als in de Nederlandsche Bank, zoolang er geen verteringen te betalen waren of aan- kcopen van zoeternijen en verleidelijke dranken te bestrijden? Laten we er maar eerlijk voor uitkomen: zoo goed als niets. De tijd heeft het hoffelijke gebaar der Zeeuwsche vrcuw in het graf geholpen. De vrouw heeft de goede oude etiquette van het vrijen met voeten getreden, ons, het sterke en bescheiden deel der schep ping het recht ontfutseld, onzen zorgzamen blik over haar financiën te laten gaan, ons de gelegenheid ont zegd bij feesten door een zuinig beheer van der vrouw contanten te toonen welke brillante kwaliteiten in ons schuilen. Deze vrouwelijke daad ter bescherming van de por- temonnaie is een grove dwaasheid geweest, die alleen in het brein van onmannelijken kan ontstaan. Als enze meisjes nü van een kermis thuis komen, kunnen zij de genietingen van den dag overdenken,

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 6