V Reclame Boomkweekerij D. J. van der Have, Kapelle ONS ZEELAND 15 Als men aan Eindhoven denkt, komt Philips u in gedachten; wie over Kapelle hoort spreken, ziet de boomkweekerij van de Firma D. J. van der Have voor zich. En geen wonder; de plaatsen ontleenden gedeel telijk haar beteekenis aan de instellingen. We willen het hier thans alleen over Van der Have's kweekerij hebben, die de aandacht trekt zoodra men over Kloetinge het dorp Kapelle bereikt. In 1879, dus bijna 50 jaar geleden, werd de firma opgericht. Zeer bescheiden, omdat men zich bewust was, dat ieder be gin moeilijk is. Deze moeilijkheden zijn in een aantal jaren glansrijk overwonnen en thans kan de firma zich eigenaresse noemen van een kweekerij (die 40 H.A. boombeplanting omvat, 40 H.A. vruchtencultuur), van een uitgebreide zaadteelt en van een handel in land- bouwzaden en zaaigranen. Voor zulk een omvangrijk bedrijf is veel personeel noodig. Niet minder dan 70 menschen zijn vast aan de firma verbonden; voorts bestaat een leger van dui zend agenten in binnen- en buitenland, dat zijn aan dacht aan den verkoop der producten wijdt. Op Zuid-Beveland neemt de tuinbouw zeer snel toe. Van alle zijden komen aanvragen in om boomen, plan ten en struiken, die met veel zorg in de kinderkamer van den tuinbouw, in Van der Have's kweekerijen, worden grootgebracht. Zoo n „nursery van gewassen levert voor den be zoeker een interessante aanblik. Er heerscht orde en regelmaat en toezicht. Dit laatste is noodig, want een planten- of boomkind is even wispelturig als het men- schenkind; het heeft controle, verzorging en liefde even zoo noodig. De firma Van der Have bezit wel een ideaal-instituut voor dit alles. Ze heeft verschil lende modellen van boomgaarden en fruittuinen, hon derden soorten van overblijvende planten, die den lief hebber met bewondering zullen vervullen. Hierboven schreven we reeds, dat de firma een grcote handel in zaden heeft. Deze geeft het perso neel in de magazijnen handen vol werk. Er moet ge zuiverd worden, gesorteerd, verpakt, alvorens het tot de clientèle komt. Een specialiteit der firma is haar wetenschappelijk geselecteerd voederbietenzaad. De moederplanten- stammen worden in eigen laboratorium onderzocht op suikergehalte, om door wetenschappelijke selectie tot een product te komen, dat bovenaan staat in voedsel opbrengst, wat de firma gedurende de laatste jaren gced gelukt is, blijkens de vele rijksproefvelden, waar haar voederbieten bovenaan stonden. Het bovenstaande is een overzicht van de firma v, d. Have in vogelvlucht. Wilden we op de details ingaan, dan zouden we een geheel „Ons Zeeland"- nummer noodig hebben. Wie van dit interessante bedrijf meer weten wil, ga naar Kapelle, waar de firmanten en het personeel de liefhebbers van den tuinbouw met gastvrijheid zullen begroeten.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 15