UlSXftt ONS ZEELAND GEÏLLUSTREERD weekblad Tevens Officieel Orgaan voor de Zeeuwsche Vereenigingen in Nederland Ziekenverzorging op Schouwen=Duiveland EERSTE JAARGANG No. 33 11 SEPTEMBER 1926 Hoofdredacteur: ANTOINE v. D. BERG Uitgave en druk van G. W. den Boer, Lange St. Pieterstraat F 33, Middelburg, Telefoon 150, Postrek. 74988. - Aanvragen omtrent advertentiën in dit Weekblad richte men tot den Uitgever. - Stukken, bestemd voor de Redactie, te zenden aan de Redactie, Groote Markt 4, Goes, stukken betreffende de Zeeuwsche Ver eenigingen aan den Heer M. P. Cornelisse, Coltermanstraat 14 rood, Haarlem. - Losse nos. a ƒ0.15 op aanvraag bij den Uitgever. - Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal. - Advertentieprijs ƒ0.35 per regel. Bij contract lager tarief op aanvraag verkrijgbaar. Zooals in vele gemeenten en landstreken van ons land, bestaat thans ook op Schouwen-Duiveland een vraagstuk in verband met de ziekenverzorging. Aan dit probleem is weliswaar van vele zijden gewerkt, doch door allerlei eigenaardige plaatselijke en niet te vergeten persoonlijke omstandigheden, blijkt een ge schikte oplossing niet zoo gemakkelijk te vinden te zijn. Om in het kort even de feiten op te halen, welke tot deze onaangename toestand hebben geleid, zij aller eerst opgemerkt, dat reeds vele jaren te Noordgouwe een ziekenhuis wordt geëxploiteerd door een particu liere vereeniging met een subsidie van 10 ct. per in woner der gemeenten. Tot half Mei van dit jaar heeft aan het hoofd dier inrichting altijd een ongesalarieerd directeur gestaan, die naast de chirurgische- ook een behoorlijke huisartsen-praktijk uitoefende, hetgeen te samen een zeer goed bestaan bleek op te leveren. Op dat tijdstip echter vroeg de toenmalige directeur, dr H., plotseling zijn ontslag om zich daarna in Goes te gaan vestigen, speciaal als chirurg en vrouwenarts, ter wijl hij zich tevens voorstelde ook op Schouwen-Duive land de heelkundige praktijk te blijven uitoefenen, met dien verstande dat hij wekelijks aan het ziekenhuis één spreekuur zou houden en eventueele operatie's aldaar zou blijven verrichten. Het bestuur van het zie kenhuis kon toen niet veel anders doen als ja en amen zeggen op alles wat dr. H. van plan was en wel voor namelijk hierdoor, dat de directeurswoning, vroeger eigendom der vereeniging, in een onbewaakt oogenblik aan den directeur was verkocht. Daar de heelkundige praktijk alleen tot dusverre op ons eiland geen vol doende bestaan schijnt op te leveren, was dus de huis praktijk er naast voor den te benoemen opvolger on ontbeerlijk en deze nu was, zooals uit bovenstaande volgt, volledig in banden van dr. H. Daar deze, vermoedelijk met het oog op z'n onzekere toekomst in Gces, toen blijkbaar gaarne hier z'n chirur gische werkkring wilde aanhouden, was van deze zijde bij de keuze van een opvolger die hem niet paste, wei nig medewerking te verwachten. Voor de gewone prak tijk zocht dr. H. een opvolger, terwijl door financieele zwakte het bestuur zich de weelde van een eigen mee ning niet kon veroorloven, zoodat de heeren wikten, doch dr. H. beschikte. Deze „oplossing" wekte onder den volke alom ver ontwaardiging en in een algemeene vergadering, die het bestuur 10 Augustus 1.1, uitschreef, klonken dan ook van alle zijden klaagtonen over den toestand, die nu was ontstaan. Ook het bestuur zelve was allesbe halve tevreden. Het resultaat der uitvoerige discussie's was, dat een radicaal bestuursvoorstel werd aange nomen, dat ongeveer op het volgende neer komt:

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 1