DE KALEDDEP DEP HOOPDGROEP ONS ZEELAND derne machines, die de oude werktuigen meer en meer verdringen, te wenschen overlaat. Met genoegen zag ik hoe verschillende nieuwsbladen hierin trachten te voorzien, door het opnemen van korte artikelen, waarin gewezen wordt op de gevaren, die voor niet-ingewijden aan het nonchalant gebruiken van moderne landbouw machines verbonden zijn. Niet alleen voor de pers organen, maar ook voor de scholen ligt hier nog een terrein braak, welks cultiveering in de practijk van veel waarde zal zijn. Vooral in onze streek, waar land- en tuinbouw zulk een voorname plaats innemen. De voor name plaats van den tuinbouw hier is over het alge meen nog niet zoo bekend. En dat terwijl deze wijze van grond-benutting op Zuid-Beveland met groote sprongen toeneemt en thans reeds van een zoodanigen omvang is, dat Zuid-Beveland zonder eenig bezwaar een belangrijk tuinbouwcentrum genoemd mag worden, welks producten zich met. dis uit andere streken van ons land kunnen meten. Ons fruit heeft al een zekere vermaardheid, onze groenten blijken den toets der cri- tiek te kunnen doorstaan. Het zou interessant zijn na te gaan, onder welke omstandigheden en onder welke invloeden de Beve- landsche tuinbouw, die van de laatste 25 jaar is, zich ontwikkeld heeft. Hij, die dit deed, zou moeten op merken, dat er in een kwarteeuw hard gewerkt is, maar dat aan dit werk vooraf zijn gegaan een prachtig stre ven en een levendige daadwerkelijke interesse van Bevelanders met klinkende namen. Te Kapelle wordt juist een tentoonstelling van tuin bouwproducten gehouden, en wie deze bezichtigde, zal de resultaten van onzen jongsten tak van grondbedrijf met bewondering hebben gade geslagen. We zijn trotsch op onze tuinbouwers, en we waardeeren de ver- eeniging van oud-leerlingen der tuinbouwcursussen te Kapelle, welke door het organiseeren der tentoonstel ling de kweekers in de gelegenheid stelde de vruchten van een toegewijde verzorging te exposeeren. De finan- cieele uitkomsten van den tuinbouw zijn dit jaar zeer bedroevend, een moreele hulp voor de kweekers, (die zich gelukkig niet op één slecht jaar behoeven blind te staren) was dus zeer op haar plaats. September, de oogstmaand, die hier van veel belang is, heeft zich dit jaar niet van de meest onsympathieke zijde doen kennen. Nauwelijks was zij in de wereld of de zomer die gedurende de vorige maanden dien naam nauwelijks verdiende streek neer. De zon stoofde in een dag de velletjes bruin en iedereen, aan de warmte ontwend, zocht heil in het water. Het leek me wel de mooiste wraak op „Ego's" boutade over de zindelijkheid der Zeeuwen. Werkelijk, men is hier niet meer zoo afkeerig van het natte element, er komen hoe langer hoe meer zwemsters en zwemmers, en, als gevolg daarvan: zwemvereenigingen. Aardig is het, dat het watervermaak hier nog zoo gemoedelijk en weinig gereglementeerd toegaat. In wateren, direct aan de 3 publieke wegen grenzend, ziet men personen van bei derlei kunne vroolijk rondplassen. Voor iemand, die de individueele rechten eerbiedigt en liever niet het geheele Leven in een voorschriftenboekje onderge bracht wil zien, is deze on-steedsche zwemmerij een ware verheuging. Het is niet alleen in de groote plaatsen, dat het zwemmen toeneemt. In het dorpje Ellewoutsdijk b.v. is dezer dagen ock al een zwemvereeniging opgericht. De autoriteiten daar verleenden evenals elders hun volle medewerking! Het is te hopen, dat de zwemsters en zwemmers het vertrouwen, dat in hen wordt gesteld, niet zullen be schamen en dat zij het beroep zullen verstaan, door dit vertrouwen op hen gedaan! A. M. D. Kermis in Zierikzee; de dag der oliebollen; een voorstel dat „kel derde". De tijd, dat de kermissen hoogtepunten vormden in het leven van eiken dag, ligt nog niet zoo heel ver achter ons. De ouderen onder ons kunnen nog dikwijls met smaak vertellen van de „mart", die toch zoo gezellig was en waar zoo veel te zien was, waarvan ze geen flauw ver moeden hadden dat zooiets bestond, omdat ze zelden of ooit buiten hun dorpje of eiland kwamen. Doch de voortsnellende tijd met het moderne ver keer bracht ook hierin verandering. Zeer klein is thans het aantal personen, dat nooit de plas overstak om de groote steden en havenplaatsen te bezoeken of de vacantie door te brengen in heel andere streken van ons land of zelfs daarbuiten. Eenige decennia terug was dat anders. Met maat schappelijk leven stelde nog niet zulke eischen als thans en onze ouders spraken reeds weken te voren over de komende „mart". Met de „Sussussemart" trok alles naar de hoofd plaats van ons eiland, waar de grijze St. Lievensmons- ter glimlachend toezag op het drukke kermisgewoel aan zijn voet. Kramen en spellen van allerlei aard trokken naar hier, want de kermissen uit vroeger dagen moet men meer dan die van tegenwoordig, beschouwen als een verzameling van vliegende winkels, die dikwijls goede zaken deden, omdat daar dingen verkocht werden, die tot nog toe hun weg naar het platteland niet hadden gevonden. Al is de „mart" niet meer als in de dagen van onze ouders en grootouders, 's Zaterdags en Donderdags F A'IT'/'.ï

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 3