EMitviMtratr Echte Zeeuwsche Boterbabbelaars J. B. Dl ESCH' ONS ZEELAND Jubileum. 4 gen naast de kweekproducten van de talrijke oudere en jongere liefhebbers, die uit hun stekjes vaak verrassend mooie potbloemen wisten te kweeken. En niet alleen bloemen, de lieflijke kinderen van Flora, ook de dege lijker producten, zooals aardappelen, uien, peen, kool, kreten e. d., hoofdzakelelijk door „Volkstuintjes in gezonden, hebben den talrijken belangstellenden te zien gegeven, hoe onder leiding en voorlichting de liefde"tot planten in 't algemeen met succes kan wor den gekoesterd en wakker geroepen. Dat opening en prijs-uitdeeling en sluiting werden vervroolijkt door een tweetal concerten, behoeft wel niet te worden meegedeeld. En zoo staat dus deze week in het teeken der aes- thetische, intellectueele en ethische opvoeding. Heden was het een halve eeuw geleden, dat de heer J. J. Peeters te Middelburg als jongmaatje den eersten stap in de zetterij deed. Gedurende 20 jaren was de jubilaris werkzaam in de drukkerij van den heer D. G. Kröber Jr., een 30-tal jaren werkte hij onder de directie van den heer G. W. den Boer. Met genoegen ruimden we voor dezen werkzamen en bescheiden medewerker aan stapels druks, een plaatsje in „Ons Zeeland" in. MET GOUD BEKROOND Alleen echt met het merk J. D. CHOCOLATERIE „IN DEN ZOETEN INVAL" LANGE BURG C 110 MIDDELBURG Bestellingen boven f 2.50 franco <t A fJ Onze gemoedelijkheid; de zin voor vrijheid; gemeenten onder cura- teele; de electriciteitsvoorziening; concurrentie van België. Wij, Zeeuwsch-Vlamingen, zijn een gemoedelijk volkje. Zoo schreef ik veertien daag geleden. En in derdaad, zoo staan we bekend. Maar nu moet ge niet denken, dat we alles maar over onzen kant laten gaan. Dat weet ge wel beter. Denk maar eens aan den tijd, toen een deel van onze Zuiderburen, met wie we anders heel vriendschappelijk omgaan en op wie we in vele opzichten meer aangewezen zijn dan op onz_ buren van boven de Schelde, begeerige handen uitstak naar ons eigen Zeeuwsch-Vlaamsche landje oen schoten we uit onze slof. Toen hebben we het metter daad getoond, dat we, behalve gemoedelijkheid als 't er op aankomt ook geestdrift bezitten, een geestdrift, die hoog kan oplaaien. Als men aan onze vrijheid wil komen, dan verliezen we wel niet onze gemoedelijkheid, maar dan heeft ze toch voor een oogenblik eens niet den boventoon. We staan erg op onze vrijheid. De Gemeenteraadsleden van Axel en Sas van Gent hebben ook dien karaktertrek. In den regel gemoede lijk, niet spoedig boos, maar bovenal vrijheidslievend. In Sas van Gent, zoowel als in Axel, gaat de strijd tegen Ged. Staten. In de Gemeenteraad van eerstge noemde plaats vond men zelfs, dat men onder cura- teele staat. Verschillende besluiten, den laatsen tijd door den Raad genomen, waren door Ged. Staten of door de Kroon vernietigd. En dat kon de Raadsmeer- derheid maar slecht hebben. Er zat evenwel niets an ders op, dan met Ged. Staten omtrent de kermisdagen een compromis te treffen en zich bij de vernietiging van het Raadsbesluit inzake de carnavals-viering neer te leggen. Feller en langduriger is de strijd voor de gemeente lijke vrijheid in Axel. De lof der strijdbare helden in dit stadje wordt zelfs in de „groote pers" bezon gen.. De strijdlust was van de zijde van Ged. Staten zóó groot, dat dit college met ultimatums ging werken! 't Is er dus heusch rust! De Raad heeft nu maar den knoop doorgehakt en gezegd: „Wij houden onze handen vrij van de P. Z. E. M. We willen geen risico en doen geen enkele garantie meer. De P. Z. E. M. wil nu die gedeelten van Axel, waar geen risico aan vast zit, rechtstreeks van electriciteit voorzien en laat natuurlijk de minder vette deelen van den bout liggen. Ook dat wilde een deel van den Axelschen Gemeenteraad verhinderen. .Maar t wa^ een minderheid van de aanwezige Raadsleden, die con cessie tot graafwerk etc, weigeren wilde, zoodat B. en Vervolg op bladz. 6

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 4