Hotel „VALKHOF" Nijmegen, Telefoon 2422 ONS ZEELAND 7 „Och, in mijn verbeelding zie ik onzen notaris al met de vrouw van den dokter dansen!" ,,Nu, wat zou dat?" ,,De notaris is 52 en de vrouw van den dokter 50. Dat zijn toch geen menschen, om een dansclub mee op te richten.... en jonge menschen zijn er niet veel bij ons." ,,0 niciar, da.t kcin bestj wij hadden hier verscheiden menschen op dansles, die veel ouder waren. Oom Piet, die vanmorgen hier was, is 56, maar die kan prachtig dansen, hoor!" De logées keken elkaar nog even aan, maar zij begrepen iets doms gezegd te hebben. Zij durfden niet meer te lachen. De gastvrouw en gastheer putten zich uit in enthou siaste dansverhalen en al meer en meer beseften de dcrpsmenschen, hoe ver zij bij de stedelingen achter stonden en hoe buitengewoon ongemanierd het zou zijn, de allervriendelijkste uitncodiging, om nu zelf eens te zien, hoe leuk het was, af te slaan. Neen, ze konden geen spelbrekers zijn. En dien avond kwamen de diverse vrienden met hunne vrouwen, en te zamen togen zij naar den feest- tuin, waar zij mee zouden genieten met de velen. De muziek was in hun ooren niet vreemd. Jaap, de schildersknecht, had hen gedurende de drie dagen| d c hij ncodig had, om de hal en de trap thuis te verven, ganschelijk vertrouwd gemaakt met de melodie, die zij nu hoorden. Van de woorden, die hij er bij zeng, was niet meer verstaanbaar geweest dan „Va lencia Misschien was het juist de herinnering aan die drie bewuste verfdagen, die hen met minder enthousiasme den tuin deed binnenstappen. Maar zij hadden geen tijd voor herinneringen. Er werden twee tafeltjes bij elkaar geschoven, en kele stoelen aangedragen en. ze konden zich ver lustigen in den aanblik van een 50-tal paren, schui felend op de maat van de „muziek' op een houten vloer van plm. 30 vierk. meter oppervlak, naar zij meenden. Doch zij waren slechts dorpsmenschen en hun schatting kan best foutief zijn. „Toe man, vraag jij je logée nu eens voor die two-step. Het zal best gaan hoor, 't is zoo ge makkelijk, je danst vanzelf mee." En even later danste de logée mee, ondanks zich zelf. Ze gleed, ze schoof, ze werd geschoven en ge schommeld, en het was haar, alsof de vloer onder haar voeten telkens met schokjes heen en weer ging, gelijkmatig met de stokslagen van den kleinen jongen, die met den dikken violist en den mageren pianist te zamen de „yazzband bleek te vormen en alsof zij en al die anderen al maar moeite moesten doen om recht te staan. Toen zij weer aan het tafeltje zat, bemerkte zij wel, dat iedereen het een buitengewoon genot scheen te vinden en daarom nam zij natuurlijk graag aan, dat ook zij eenmaal, als ze het goed kon, het heerlijk zou gaan vinden en ze knikte manlief bemoedigend toe, teen de gastvrouw hem bij een schrikkeldans meetroonde. En zij leerde de onmisbaarheid van den yazzband-jongen-met-den-stok inzien, dien zij, toen zij hem voor het eerst ontdekte, in zijn bed gewenscht had. Dien morgen nog had zij den dans het bestaansrecht willen onthouden, maar nu herinnerde zij zich, hoe de dans in het volksleven steeds een rol gespeeld had, dat de dans diende, om aan het gevoelsleven van de menschen uitdrukking te verleenen. Nóg dansen im mers de wilden hun krijgs- en cverwinningsdansen, en in woeste sprongen bewegen zij zich om hun offers, voordat zij dezen aan een verschrikkelijken dood over leveren. Brrrrrhoe komt ze nu aan zulke griezelige dans-gedachten? Eens goed opletten!Dient deze dans ook, om uitdrukking te verleenen aan het gevoelsleven van de menschen uit dit Zeeuwsche stadje?. Er zijn geen twee paren, die op precies dezelfde wijze dansen, düs. maar neen. zij kan er het gevoelsleven der dansende paren niet uit leeren kennen. Ieder volk heeft toch zijn eigen dansen gemaakt, zocals die overeenkomstig zijn natuur uit zijn ziel ontsproten zijn, juist zooals elk volk zijn eigen melo dieën zingt. En waar zijn nu die echte Zeeuwsche dansen? Juist, als ze zich even indenkt, hoè die wel zouden kunnen zijn, beginnen weer, dicht aan haar oor, de stokslagen van den onvermoeiden knaap en wordt al haar aandacht opgeëischt voor een one-step met haar gastheer. L. B. M. Café-Restaurant Ruime Reant gelegen Kamers. Electrisch licht Badkamers Vergaderzaal Twee Biljarts Vraagt Prospectus W. LENTING Clublocaal der Zeeuwsche Vereeniging Nijmegen Bladvulling. Medeburgers, zei de candidaat, ik heb tegen de Indianen gevochten. Ik heb dikwijls geen ander bed gehad dan het slagveld en geen ander dak boven mijn hoefd dan de bloote hemel. Ik heb gemarcheerd over den bevroren grond, tot elke voetstap zich afteekende in bloed. Nadat hij zoo zijn levensgeschiedenis verteld had, stond een van de kiezers op. Zei je, dat je voor de Unie gevochten had? Ja, antwoordde de candidaat. En tegen de Indianen? Ja, menigmaal. Cn dat je op den grond hebt geslapen met alleen den blooten hemel als dekkintf? Zeker. En dat je voeten bloedden van het marcheeren over den bevroren grond? Dat is zoo, riep de opgetogen candidaat. Dan vind ik dat je genoeg voor je land gedaan hebt. Ga naar huis om te rusten. Ik zal op een an deren kerel stemmen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 7