ONS ZEELAND BEVELAHD5CH GEÏLLUSTREERD WEEKBLAD Tevens Officieel Orgaan voor de Zeeuwsche Vereenigingen in Nederland EERSTE JAARGANG No. 35 25 SEPTEMBER 1926 HoofdredacteurANTOINE V. D. BERG Uitgave en druk van G. W. den Boer, Lange St. Pieterstraat F 33, Middelburg, Telefoon 150, Postrek. 74988. - Aanvragen omtrent advertentiën in dit Weekblad richfe men tot den Uitgever. - Stukken, bestemd voor de Redactie, te zenden aan de Redactie, Groote Markt 4, Goes, stukken betreffende de Zeeuwsche Ver eenigingen aan den Heer M. P. Cornelisse, Coltermanstraat 14 rood, Haarlem. - Losse nos. a ƒ0.15 op aanvraag bij den Uitgever. - Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal. - Advertentieprijs ƒ0.35 per regel. Bij contract lager tarief op aanvraag verkrijgbaar. Malaria, het mond- en klauwzeer, de iepenziekte; onze medelijdende leveranciers; over verkeers- en an dere etiquette; onderhandelen. De afdeeling „Zuid-Beveland" van de maatschappij tot bevordering der geneeskunst, vertoonde onlangs de malaria-film. Blijkens de explicatie komt de zoo ge vreesde ziekte in het land der Zeeuwsche koortsen (een andere benaming voor de malaria) nog slechts spora disch voor, en als we voortgaan met ijver de vrouwe lijke Anopheles naar de zalige jachtvelden der mug gen te helpen, behoeven we ons in Zeeland om een malaria-epidemie nooit meer druk te maken. Dit kwaad is dus zoo goed als bezworen. Konden we hetzelfde zeggen van enkele andere kwalen, die ons district in direct deerlijk teisteren! De twee plagen, die reeds gedurende enkele jaren veel schade aangericht hebben, zijn het mond- en klauwzeer en de iepenziekte. Wie zijn neus even buiten de straten van stad of dorp steekt, stoot zich aan de bordjes, die voor den toegang tot de weilanden melden, dat het vee besmet is. Nieuwe middelen tegen deze kwaadaardige ziekte van het melkvee rijzen als paddestoelen uit den grond op, iedere dag verschijnen aan het firmament van de uitvinders der geneesmiddelen nieuwe sterren, doch nog geen enkele verspreidde zulk een helder licht, dat het zieke vee er baat bij vond. De vraag doet zich voor cf de bestrijding van het mond- en klauwzeer wel dermate de aandacht der regeering heeft als de ver liezen, welke deze ziekte aanricht, doen wettigen. Ik betwijfel het sterk. Ten opzichte van de tweede epidemie, de iepen ziekte, behoeft men niet eens te twijfelen, hiertegen is van overheidswege nog niets gedaan wat de moeite waard is. En dat terwijl rpillioenen guldens in gevaar worden gebracht. Blijkens een ingezonden schrijven in een der groote bladen, vertegenwoordigt het iepenhout alleen in Zeeland reeds een waarde van eenige mil- lioenen, en verschaft de verwerking in den winter aan vele handen werk. Geen enkele boomsoort kan de iep vervangen, en daarom is het hoog noodig, dat de plan- tenziektekundige dienst of andere instituten door de regeering van middelen worden voorzien om een uit gebreid onderzoek te kunnen doen instellen. Als er spoed betracht wordt zijn er duizenden exemplaren te

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 1