EMItVLMM ONS ZEELAND 4 der landbouwers werden opgedragen. Een gewoon mensch zou denken, dat 't woord burgerij volstaan kon. Arnemuidens vroede vaderen meenden van niet, daar mee (misschien onwetens) visschers en landbouwers van het burgerschap uitsluitend. Ook aangenaam! En dat in een gebed! Me dunkt, dat staartje van den vlie ger hadden ze er maar af moeten laten. Een ander vliegertje staat in Middelburg op 't punt te worden opgelaten. Een comité, samengesteld uit menschen van verschillenden stand en levensrichting, tracht te komen tot oprichting van een vereeniging „Zonnestraal", welke vereeniging alle zieken (alle, lezers) in hare zorgen zal opnemen. Moge dat vlieger tje opgaan en „Zonnestraal" stralen als de zon van wege den gulden vloed, dien de Vereeniging voor haar arbeid zal behoeven en.... vragen! J. V. De werkloosheid en de kansen van den winter; Kermis in Sas van Gent; de Belgische „koopjes"; een raadsvergadering in Aardenburg. Het vraagstuk van de werkloosheid zal in den aan staanden winter weer in bijzondere mate de aandacht van de gemeente- en armbesturen in onze streek vra gen, althans, naar te vreezen is. Ik schreef reeds een vorigen keer, dat alle teekenen er op wijzen, dat de campagnes in de suikerfabrieken niet van langen duur zullen zijn. Verder laten de boeren vanwege de hooge koop- en pachtprijzen de laatste jaren niet meer op 't land verrichten dan de strikt noodzakelijke uitgaven. Aan wieden van onkruid schenken de boeren hier en vooral in West Zeeuwsch- Vlaanderen, heel wat minder aandacht dan b.v. in Walcheren en Zuid-Beveland. Ook zijn er aan het gaan-werken over de grens bij de Belgische boeren en in de fabrieken vanwege de nog maar langzaam stabili- seerende franc, groote bezwaren verbonden. En ten slotte is men nu ook klaar gekomen met het zinkwerk bij Walsoorden, waar aardig wat werklui uit de om geving een flinken duit aan verdiend hebben. Wel wordt nu nabij Kleverhille een nieuwen dam gelegd, waardoor men hoopt aan den stroom een anderen koers te kunnen geven, maar dat werk vraagt, naar ik ver nam, niet zoovele werkkrachten. Voor de werklui, die niet in vasten loondienst zijn, ziet het er dus maar somber uit. Ook de boeren in ons Zeeuwsch-Vlaamsche landje staan weer voor een lee- lijke schadepost. Het mond- en klauwzeer onder hun vee, komt vooral in Koewacht en Zuiddorpe zeer veel voor! Dit alles was echter geen beletsel voor de Sasse- naren, om vroolijk feest te vieren. Het deel der Zeeuwsch-Vlamingen, dat aan of dicht bij de grens woont, heeft pessimisme nu juist niet als karakter trek. De wielerbaan was verleden Zondag het middel punt van veler belanstelling. Maar de volksfeesten, waaraan het Sassche volkje in den regel met veel animo deelneemt, vielen ook bijzonder in den smaak. Twee muziekkorpsen, waarvan een uit België (we zijn hier internationaal!) verhoogden de gezelligheid. Vooral de neringdoende middenstand had een goe den dag. De hotel- en caféhouders, winkeliers en bak kers, die de laatste maanden steen en been klagen, zien dan weer eens geld in 't laatje. En waar derge lijke feestelijkheden in meerdere gemeenten plaats had den en nog zullen hebben, zien onze middenstanders weer eens een enkel zonnestraaltje breken door de donkere wolken. Moedgevend is ook over 't geheel genomen de toe komst voor hen nog niet. De nieuwe belasting op auto's van vreemdelingen, die België bezoeken, is wel in werking getreden een belasting, die terecht vanwege de manier van heffing, aanleiding geeft tot veel ge mopper maar ik geloof niet, dat ze het verkeer naar België ook maar eerigszins zal doen verminderen. Men blijft nu eenmaal denken, dat er in België koopjes te halen zijn, ondanks het feit, dat zoovelen ontnuchterd zijn teruggekeerd. Zoo blijft de diagnose voor den middenstand in onze omgeving nog luiden bloed armoede. En da's een ziekte we weten het allen die langzaam geneest. Het begint hier met de badgasten nu wat minder druk te worden. Dat is het best op Donderdag te zien. En naar men mij vertelde moet hét in Blankenberghe en Knocke al aardig stil zijn. De autobusdienst KnockeBreskens is reeds stopgezet. In Aardenburg is het nog steeds verre van rustig en stil. Het is er weer gemeenteraadsvergadering ge weest en een van de belangrijkste mededeelingen was wel deze, dat de Kroon het besluit der raadsmeerder- heid tot goedkeuring der begrooting van het Burger weeshuis heeft vernietigd. In diezelfde vergadering werd ook opheldering ge vraagd over een post van f 300 voor rechtskundige ad viezen, De burgemeester antwoordde, dat deze noodig waren voor het proces over de gasthuiskwestie, een proces, dat nog wel f 200 kan kosten. Aardenburg kan er dus nog plezier van beleven en. belastingen voor opbrengen. Het heeft geen zin de discussies, in deze raadsver gadering gevoerd, hier nog eens weer te geven, maar ze zeggen den aandachtigen lezer der hier verschijnen de bladen wel, dat de verhouding onder de raads leden nog steeds geen vriendschappelijke is, en dat er over zaken van gemeentebeleid een diepgaand verschil van meening blijft bestaan. Ik mag dat wel consta- teeren, zonder ook maar in eenig opzicht in botsingen te komen met de neutraliteit van dit blad. Omtrent de verplichte aansluiting aan de water leiding durfde dezelfde gemeenteraad nog" geen beslis sing te nemen, daaraan wil men hier blijkbaar nog niet. Z. V.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 4