Echte Zeeuwsche Boterbabbelaars J. B. DIESCH' 2 ONS ZEELAND onzen eigen gang gaan. M.i. is de kans groot dat- de provincie dit toestaat, te meer daar haar plannen in de dorpen niet zulk een succes hebben als verwacht werd. Binnen niet al te langen tijd zie ik Goes zelf electriciteit opwekken, deze eerst distribueeren aan de Gceschenaars en op den duur aan de bewoners der omliggende dorpen. Een kwestie die schandelijk veel tijd in beslag genomen heeft door de in economisch opzicht weinig te waardeeren houding der provincie, kan op deze wijze haar belang krijgen. Een tweede belangrijke zaak begint wat meer in het licht te komen, n.l. de voorziening van den hoofd weg Bergen-op-ZoomVlissingen. Met deze hoofd verkeersader der provincie is al wat af gesukkeld, ik geef toe de oude postweg, die drie keer over het water leidde is al veel verbeterd en oordeelkundig verlegd gedurende de laatste 10 jaren, doch nog niet dermate, dat men onze voornaamste verbinding met het vaste land ideaal mag noemen. Deze tijd zal echter ééns komen, en als de regeering de gelden wat vlug beschik baar stelt, zelfs vrij spoedig. Van Vlissingen tot Kloe- tinge is de weg, behoudens enkele nog aan te brengen verbeteringen vrijwel in orde. Voor het slechte ge deelte: Kloetinge tot den eersten Bathpolder, ligt reeds een groot en mooi plan gereed. Er zal een geheel nieuwe rijksweg worden aangelegd van circa 20 K.M. lengte, die langs de dorpen voert en alleen de kom van Krabbendijke aandoet. Het is hier niet de plaats om in bijzonderheden te treden, wie deze echter in de ,,Goesche Courant" onder oogen kreeg, zal moeten toe geven, dat het grootste leed over onze wegen weldra geleden zal zijn. Zeeland zal mettertijd inderdaad toe gankelijk voor het moderne verkeer worden. Deze mededeeling opent verblijdende perspectieven, metter tijd kan er een provinciaal feest aan gewijd worden. Feestvieren kan men in onze landouwen wel. Hans- weert heeft er pas weer het bewijs van geleverd, toen het „Scheldegalm", het Hansweertsche muziekkorps op zijn veertigsten jaardag befuifde. Het geheele dorp was in het groen en in de bloemetjes gezet, en van heinde en ver hadden vereenigingen en particulieren zich opgemaakt, om in de feestvreugde der Hansweerte- naren te deelen. Ondanks den regen heeft er in het dorp aan den mond van het Zuid-Bevelandsche kanaal een geheelen dag en een langen avond veel jolijt ge- heerscht. In de donkere dagen van het meest-trieste seizoen van het jaar, doet zoon pretje ons meest zondaar- gestemde en ernstige Oost-Zeeuwen goed. A. M. D. MET GOUD BEKROOND Alleen echt met het merk J. D. CHOCOLATERIE „IN DEN ZOETEN INVAL" LANGE BURG C 110 MIDDELBURG Bestellingen boven f 2.50 franco Een verbeterde verbinding; welkom reizigers; van den landbouw naar den tuinbouw; vervreemding van het platteland. Zeer onlangs schreven we onder deze rubriek over de verbindingen van het Noordelijkste eiland onzer provincie met den vasten wal. Nog zijn ze niet ideaal, voornamelijk niet voor de auto-bezitters, maar, dank zij de A. N. W. B., de K. N. A. C., de medewerking van het Prov Bestuur en de R. T. M., wordt met ingang van den winterdienst of anders bij het beëindigen van den Zomertijd, het aantal vaarten bij den Veerdienst ZijpeAnna Jacoba Polder, in beide richtingen met drie uitgebreid, terwijl voorts de tarieven, voornamelijk voor het vervoer van auto's, belangrijk worden verlaagd. Gedurende enkele jaren is over dezen duren veer dienst hier veel gemopperd, maar gedachtig aan het „fra.ppez, frappez toujours", heeft men het eindelijk zoover gebracht, dat de verbindingen, hoewel nog niet schitterend, toch belangrijk zijn verbeterd, n.l. door meer vaarten per dag en door tariefsverlaging. Deze laatste concessie aan H.H. automobilisten zal er waarschijnlijk niet weinig toe bijdragen, dat de diverse handelsreizigers met hun auto's niet meer bij ,,de Polder" zullen omkeeren, maar over de plas zul len gaan, ten einde te trachten op Schouwen of Duive- land zooveel te verdienen, dat hun dure reis naar het afgelegen oord gedeeltelijk daardoor wordt gecom penseerd. De terugkeer naar normaler verhoudingen leidt er toe, we konden hier al eerder op wijzen, dat de prijzen der landbouwproducten dalen, waardoor men ook hier zoekt naar andere bronnen van inkomsten, waarvoor allereerst de tuinbouw in aanmerking komt. Gaat het in de naaste toekomst steeds meer deze richting uit, dan zal het opgroeiend geslacht toegerust moeten worden met theoretische en practische kennis voor het komende nieuwe bedrijf, bij welke opleiding vocral niet de landbouw mag worden vergeten, als zijnde neg steeds de hoofdbron. Van landbouwdeskundige zijde is daar onlangs al op gewezen. In het algemeen is de belangstelling van den onderwijzer voor land- en tuinbouwkunde gering. Mis schien ligt de slechte belooning voor de acte of geringe waardeering der autoriteiten hieraan ten grondslag, maar wellicht zit het ook in de opleiding. Bij Plantkunde maken de a.s. onderwijzers wel ken nis met verscheidene in het wild groeiende gewassen, maar het leven en de groeivoorwaarden van de cul tuurgewassen, waarvan men de ontwikkeling dagelijks rond zich ziet, blijft buiten beschouwing. Van den strijd, die de landbouwer en tuinder te voeren heeft

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 2