t ONS ZEELAND 3 tegen allerlei plantaardige en dierlijke parasieten, wordt eenvoudig geen notitie genomen. Deze eenzijdige studie heeft tot gevolg, dat de a.s. opvoeder der jeugd zich weinig aangetrokken gevoelt tot het dorpsleven, waarin hij soms tijdelijk wordt ge plaatst en zich er niet thuis voelt door zijn tekort aan kennis van de wereld die hem omgeeft. Leverden vroeger de Normaalscholen meestal de leerkrachten voor het platteland, nu bijna geheel de onderwijsopleiding in Kweekscholen is geconcentreerd, dreigt het gevaar van vervreemding van het platteland nog meer. De a.s. onderwijzers zijn voor een 4-tal jaren ver bonden aan de plaats waar een Kweekschool is ge vestigd, waardoor het contact met de plattelandsbevol king verloren gaat. Door eigen waarneming wordt in vrijen tijd niet veel omtrent den landbouw opgenomen, zocdat het, wanneer in de leemte niet wordt voorzien door onderwijs in de land- en tuinbouwkunde, liefst in verband met school- en werktuinen, excursies etc., niet denkbeeldig is, dat de vraag, of het onderwijs en de onderwijzers gezamelijk de land- en tuinbouw kunnen bevorderen, tot de vrome wenschen zal blijven be floeren. M. d. P. Met de beste kleeren aan op stap naar het dorpsfeest. Hoop en vertrouwen; typhus; offer vaardigheid; Indische lectuur. De bietenwagens, die al weer zijn gaan rijden, depo- neeren lustigjes klodders kliederige slik op wegen en straten, zeer tot ongerief van het fietsend publiek. Wij weten nu eenmaal, dat bietenvervoer identiek is met s1ikaanvoer, en klaag maar niet. Dat klagen laten we over aan de boeren, die over het loonende van de bietenteelt niet bijster tevreden zijn. Zij verlieten er zelfs zijn phlegma onder en loopen warm voor. be scherming. Of die er zal komen? Hopen doen zij het, maar hun vertrouwen is niet groot. Vertrouwen dat doet men, maar dan ten opzichte van een andere zaak, te Vlissingen. Daar is men er toe overgegaan bij den reiniginsdienst autotractie in te voeren. Men is er vast overtuigd, dat deze dienst daar door vlugger zal worden uitgevoerd en voordeeliger zal werken dan thans. In verband met een geval van typhus, dat zich op een schip heeft voorgedaan en waardoor het water in 't Kanaal met typbusbacillen besmet is geworden, heeft men er de zweminrichting van de Marine gesloten. Tot nog toe is het bij dit eene geval gebleven en waar het kanaalwater voor het reinigen van groenten en het ,,wasschen" van melk ten eenenmale on bruikbaar is, moet de kans bijna gelijk nul worden geacht, dat daardoor de ziekte zich zou verbreiden. In dit opzicht is Zeeland, met zijn zout water, boven 't overig Nederland bevoorrecht, waar zoet water het gevaar van onverantwoordelijk aanwenden ervan ge makkelijk maakt. Het laatste concert in de Abdij heeft veel menschen getrokken. Het was er Zondagmiddag vol. Het pro gramma was geheel Wagneriaansch en genoot warmen bijval, en het klinkend bewijs van de publieke tevreden heid was daarmee in evenredigheid. De penningmees ter van de Vereeniging zal onder de verzameling rari teiten, in de bussen geofferd, nu zelfs een heusch bankje van f25.kunnen opnemen. Een prachtige gift! Maar het vele wit geld was eveneens een oorzaak van groote verheuging en een hartelijk woord van dank aan de milde gevers waard. Op het stuk van offervaardigheid, waarop in de laatste jaren door middel van vlaggetjes-, bloempjes- en speldjes-verkoop menige aanslag wordt gepleegd, blijkt men in Vlissingen gunstiger resultaten te berei ken dan te Middelburg. De Zonnestraal-collecte al thans bracht in de eerstgenoemde plaats f 626.75 op, in de laatste f 476.20. ,,Een mooi bedrag'' zal men zeggen, maar 't is nog maar een druppel aan den emmer, en wat is het doel niet schoon! Moge bij vol gende gelegenheden het bedrag nog grooter zijn en

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 3