WEE ZeeuwenBezoekt Café „De Trocadero" 4 ONS ZEELAND men trachten elkaar in de hand van geven te over treffen. Ten slotte verwijs ik het Walchersch publiek naar een unieke gelegenheid, om zijn kennis van Oost- en West-Indië te verrijken; welke gelegenheid is geopend door de publieke Leeszaal onzer hoofdstad. In de mid denzaal ligt op de middentafel geëtaleerd een keur van werken, afgestaan door het comité voor Indische lezingen en leergangen. De toegang tot die Leeszaal is gratis van 1012, 15.30 en 79. Leden der ver- eeniging mogen ook werken mede naar huis nemen. Een groot gemak en men hoeft er slechts een contri butie voor te betalen van f 1.per jaar (meer is na tuurlijk niet verboden). V. Waterleidingwater; het tramver keer; de drukte der bietencam pagne; over de Terneuzensche ker mis; een nieuw droogdok; over een graanbeurs en over Axel. Er is uit ons landje dit keer wel een en ander te rapporteeren, dat wij hier meenen onder het belang rijke te mogen rangschikken. En 't is tegelijk gelukkig ook nieuws, dat ons nu eens niet pessimistisch stemt. In alle stilte zoo heet het in minnelijke beschei denheid is voor notaris Callenfels door mr. P. Diele- man de acte van oprichting gepasseerd van de Zeeuwsch-VIaamsche Waterleiding Maatschappij. Zie zoo, da's weer een stapje nader. Het vóór-onderzoek is reeds lang afgeloopen. Er zit water in voldoende hoeveelheid in den bodem. De onderhandelingen met de gemeentebesturen zijn ook beëindigd, maar helaas, niet met 100 pCt. succes. Twintig gemeenten (plm. 71 pCt. der Zeeuwsch-VIaamsche bevolking) hebben zich tot aansluiting verbonden. En nu staat de zaak for meel op pootjes. Het werk zal binnen niet al te langen tijd een aanvang nemen, zoodat Zeeuwsch-Vlaanderen dan in dit opzicht eindelijk met z'n tijd meegaat, al zal er nog wel menig teugje regenwater met de ,,rooie luisjes" door de kelen gespoeld worden. Moge aan mr. P. Dieleman dezelfde voldoening geschonken worden als aan jhr. v. Vredenburch, die een paar jaar geleden de Thoolsche waterleiding kon openen! Met het tramverkeer gaat het hier de goede kant uit. Trams rijden er hier veel, maar blijkbaar toch niet genoeg, want op 1 November a.s. wordt in exploi tatie genomen de tramlijn EedeMaldeghem. Dan heeft Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen zijn vooroorlog- sche verbinding met België weer. Ook de Zeeuwsch-VIaamsche tram breidde haar net uit en opende een zijlijn van Zaamslag naar het voor malige Hellegat. Met deze zijlijn, die 6 K.M. lang is en in 17 weken is tot stand gekomen, had men eenige haast, want vóór de bietentijd kwam, moest zij klaar zijn. En dat is gelukt! De bietencampagne is zoo juist aangevangen. Wie dan aan de havens en haventjes en aan de tram stations en halte's een kijkje neemt, ziet van die cam pagne den mooien, levendigen kant en wie, vooral bij regenachtig weer, per fiets of motor zich op weg moet begeven, leert er den onaangenamen kant van kennen. Op het platteland heeft men nu gedurende enkele weken geen tijd voor uitgaan, 't Is werken en hard werken in de aardappelen en de bieten. De dorpsker missen zijn hier dan ook gevierd, vóór het drukke werk kwam. In Terneuzen klaagde men over het zachtjes aan verloopen van de kermis. Van een groolc kermis was dan ook dit jaar geen sprake. De bestaande bioscopen, ja, die hadden het druk en hebben blijkbaar een groot deel van 't bezoek overgenomen. Er is in Terneuzen weer een nieuw Concert- en Bioscoopgebouw geopend, dat bijzonder smaakvol en modern moet ingericht zijn. In deze branche zit blijkbaar wel een goede toekomst! Men gaat in Terneuzen ook op ander gebied met z'n tijd mee en van een bij de pakken neerzitten is geen sprake. Zoo is in de haven klaar gekomen het droog dok van de N.V. Terneuzensche Scheepsbouw-Maat- schappij Terneuzen", dat speciaal voor de binnen vaart is ingericht. Het is 105 M. lang en 12.20 M. breed. De gebruikelijke pompinstallatie, om het dok leeg te pompen, is hier niet noodig. Dit geschiedt met z.g.n. sluisjes, een uiterst practische uitvinding. Zoo wordt het aan handel, scheepvaart en industrie steeds gemakkelijk gemaakt, dank zij tal van uitvin dingen en geriefelijkheden. Eigenaardig is het daarom te lezen, dat de boeren in den omtrek van Oostburg, die de beschikking hebben over de graanbeurs, daar van zoo weinig gebruik maken. Zoo schaden ze hun eigen belang, want bij het zaken doen in de café's zijn de geruchten, die soms opzettelijk, soms ongewild verspreid worden, over prijsdaling, enz. niet te con troleeren. Doet men zaken op de beurs, dan wordt men, indien men oogen en ooren den kost geeft, althans niet zoo gemakkelijk beet genomen. Het schijnt met de electrificatie van Axel, ondanks de strubbelingen aldaar, toch ernst te zullen worden. Ondanks het bezoek, dat de Burgemeester en twee of drie Raadsleden aan den Minister van Waterstaat heb ben gebracht, gaat de P. Z. E. M. door met het leggen der kabels. Wat zal van dien strijd nog eens het einde zijn? Z. V. Reguliersdwarsstr. 97, Amsterdam Middag- en Avond-Concert 3 J t

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 4