mtm EN PCEDE15 ONS ZEELAND HET ZWIN. Een Middelburgsch Abdijconcert op Zondag Schetsen uit Zeeland. in. 5 Aan Mr. P. DIELEMAN. Het is een vreemd bedrijf, een ijlings glinst'rend sneeuwen hoog boven d'eenzaamheid van wijde schor en plas een wemeling van licht, een tuimeling van schreeuwen, fijn-scherp, 'lijk 't snijgekrijsch van diamant op glas. Nu lager zwermt de bui van flikkersnelle meeuwen, valt werpt zich weder op, en zwiert, doch raakte ras wat rest des woel'gen strooms, na vele, vele eeuwen 't nauw roerend water en het schameldonker gras. Dit is 't visioen. De vloed bruist aan De baren groenen Daarginder nadert, trotsch, een bonte vloot galjoenen, die, zon ter zeilen, koers op 't macht'ge Vlaand'ren koos 1 Doch plots: weêr strekt voor 't oog zich, l'ijk vergeten één vlijme meeuwekreet heeft 't beeld uiteengereten en honderd schelden 't al voor niets en nutteloos (bij Retranchement, Oogst 1926). JAN H. EEKHOUT. Bij het naar huis gaan even napraten over het dorpsfeest. Vol van gouden zonnestralen, brekend door een boomenrei, ligt daar, adellijk-zwaarmoedig, 't oude plein van de Abdij. Oude, hooge torenmuren, denkers van zoo lang geleên, wachters uit de middeleeuwen, staren zwijgend voor zich heen. Door het dichte loof der boomen, die reeds 't herfstig bruin doen zien, schallend langs de kloostertorens, schetterjuicht de Lohengrin. Trillend van emotie ademt 't dankbaar-luisterend publiek; als een bovenwereldsch orgel ruischt en fluit de bruidsmuziek. Hooge trillers, diepe bassen, pauken rommelen daardoor, één van ziel en één van rhythme in het machtig tonenkoor. Als de stalen stemmen zwijgen, zucht het volk zijn spanning uit, zwaar omgeven door de stemming van het plein en zijn geluid. En nog altijd starend-zwijgend zien de torens voor zich heen; vergelijken deze tijden stil met die van lang geleên. Eeuwen hebben veel veranderd, veel verkeerds werd goed gemaakt, vele rijkdom werd tot armoe, veel geluk is weggeraakt. Maar als ouwe, trouwe vaders zien de torens, stil-verheugd 't eeuwig spel aan hunne voeten: Lonken lachen flirt der jeugd. WILLEM TELL II. Baes Peeland, mun vint is zieke; je kunt um buten ooren schreeuwen, zö bin vinten, ee? 't Is krek liek ellik jaer, spit in zun rikke, en noe leitun in zun bedde zo vee groote schrète te geve, 't is vreed da 't bar is! Ut lieken wè of da we mie vurkes in zun lief stèke, 't durrep praet-ur biekans schande van! Ik zegge nog tegen zun, un Diesendagaevund: „Knelis", zeg ik, ,,bluuf in uus, 't is toch zukken ieval- ligen weer!" Mer nee, weet je, ie most en ie zou den 'of rond en toen is 't durrin 'eschote!

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 5