De vrouw aan het woord 6 ONS ZEELAND Je mö nie gelöve da t niks is vor mien mie zon vin.t, as ik en de misjes bie zun bedstee komme, zeit ie: „al da volk rond mun bedde, bobber mer op" en as me dan wig binne, begunt un wee: „Oeie, oeie, oeie, k zon piene, t bin zö zieke, julder laete me mè legge!" Dan lachen de guust 'um uut, och oe gaet dat, oe bin zukke misjes? Mer voe mien, as zun vrouwe ziende, mot je rekene, ee, krieg ik pienlike scheuten dwars deur mun 'arte en dan gae 'k wee nae z'n toe, ee? Dae pas zeit un dan is: „Wuuf," zeit un, „noe mot jie mer es naer Rotterdam schrieve". Ik zegge: mè mensche Knelis, zoo zout ek 'ut noe nog nooit 'efrete, ikke schrieve en nogga ner Rotterdam, naer die grooze krante, die al die oage mensche leze!" Affijn, weet je, ik trok glad b'eik, zoovee bin 'k verschrokke. Mè Knelis hieuw nie op, voeda 'k zou schrieve en zo bin ik dan noe doende. Knelis zeit, dat ik op zun Iessuksch praete mag, want in het Oag Ollandsch bin ik nie bekwaem. Ik komme uut 't land van Iessukke, weet je! Bin julder al is in Goes 'ewist? Dan motte julder un Diesendags komme, dan is ut Goessche mart en danse bie Jan Uuge! Dan komme al de boeren mie dur wuven in gerijtjes nè stad (sommigte nieuw modische werachtig in outaus, mer das niks oor, ons bin mè boeremensche en ieder riet in z'n stand, wa julder?). Eel de mart staet vol mie kraemen en ten ten, dae gaet dan is wat omme! En vee volk in stad, je durf biekans nie over de straete te gaen. En een leven dat al die outaus ouwe, affijn, weet je, as ik Diesendagsaevuns in bedde legge, roenke mun ocren nog. Mè noe zak is geregeld an vertelle, wat of me doeë Diesendags in stad. Me rieje 's mergus vroeg wig, den baes up z'n Zondagsch en ikke mie mun beste musse en al m'n keuzen dik esteve! Dan rieje me eerst nae Jewannis Riek om ut gerij te stalle en dan gae ik de stad in en Knelis nae d' 'erberge. Ak dan een stuitje rond gekeurd bin, dan nè Ka van Siene van Wullem (das mun broers kind) om de koffie. Moeie Leine zei ze: De koffie mie stuten staet eiken Diesendag voe je gereed, dus je kom mer af, oor". Noe, je begriept, der gae ik dan altied nae toe, ee, wan Ka is een kante meid, al is ze noe mie een vent uut stad 'etrouwd, stadsche venten der ek ut nie op, weet je, mer allee, da mot ze zelfs mè wete. Dan de stad wee zachtjesan is in om de boodschappen, een benne vol van eiges, want ut is voe un eele weke. En om een uur of vuve wee nè stal om het gerij. Jae, zco bin de Diesendaege noe, vroeger toen ik nog een joenge meid was, gienge me pas nae bezetten tied ner uus, wan dan stoenge me tot laete te danse. Tjoenge, ik ebbe wat mie Knelis over de zeediek 'ereje. Affijn, wa'k zegge wou, ik geloove da'k noe mer is uutscheie za, ik kriege glad stieve viengers. Knelis verschrok z'n eigen un oedje, toen ie wakker wier en mien nog zag zitte. Ik zegge: „Knelis, ik bin ik het mer." „Leine", zeit-ie, „doe de groetenisse voe mien in Rotterdam?" „Net, Knelis, dat ek nog vergete, maer noe is tok uut, verders geen nieuws. Tot kommende weke, as me ut leve! Naevund venten en vrouwlientjes!" BAEZIN PEELAND, van der eiges: Leine Jannekee v. d. Stuve, Pd. Het kan meevallen. „O, tante, stel U voor: die nieuwe leerares in Neder- landsche taal was vanmorgen voor 't eerst op school. Wat een mal mensch! Net een vogelverschrikker, hé Riek?" „Nou, moet U hooren, tante, ze is net zoo mager a's die oude vrouw Stok, en dan wel zóó lang. Zeker twee hoofden grooter dan U „Wel drie hoofden! En dan heeft ze een jongenskop en een bril met groote ronde glazen en van die zwarte dikke randen. Monsterachtig!" „Zeg Miep, deed ze bij jullie in de klas ook zoo zenuwachtig met die groote griezelige handen?" „Ja, en heb je gezien, hoe gek ze haar pen vast houdt? Idioot, gewoon." „En ze keek zoo akelig streng. Ik geloof, dat het een vreeselijke zeur zal zijn. Er zal wel nooit een lachje af kunnen." „O vast niet! Ik vind ze gewoon een „engert". „Maar kinderen," kon ik eindelijk den woordenvloed mijner jeugdige nichten onderbreken. „Hoe weten jullie nu toch. hoe kunnen je die juffrouw beoor- deelen, als je haar pas voor 't eerst gezien hebt van morgen „O tante, alle meisjes vonden ze eng, heusch waar." Dat vonden Riek en Miep blijkbaar een afdoend antwoord, iets, waar niets meer tegen in te brengen viel. En terwijl ik mijn hersens nog pijnigde met het zoeken van de juiste woorden, om de beide jongedames wat milder jegens de nieuwe leerares te stemmen, kwam daar een onverwachte „visite" mijn gedachten- gang storen. En eigenlijk zou ik misschien de ont boezemingen van die twee H. B. S.-ertjes allang ver geten zijn, als niet vanmiddag, juist 4 weken na het bovenstaande gesprek, mijn lieve nichtjes mij zelve hieraan herinnerd hadden. ,0, tantetje, we hebben het tegenwoordig zoo leuk cp school. Er is een tooneelclub opgericht en Miep en ik mogen allebei meespelen in een eenig-mooi stuk, dat onze jufrouw zelf gemaakt heeft." „Juffrouw Dirks, onze Nederlandsche, weet U 0, daar hebt U geen idee van, wat een schattig mensch dat is! Daar houdt nou letterlijk iedereen veel van!" „En tante, U moet ze eens hooren. Ze kan zoo intens-mooi voordragen, dat de tranen in je oogen komen." „Nou en geestig is ze ook. Reusachtig! Soms gieren we 't allemaal uit." „En ze kan zoo echt mee doen, net of ze heelemaal niet de Juffrouw is. O, 't is gewoon een snoes!"

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 6