Ji I ONS ZEELAND DtEfflLAMöfe GEÏLLUSTREERD WEEKBLAD Tevens Officieel Orgaan voor de Zeeuwsche Vereenigingen in Nederland EERSTE JAARGANG No. 38 16 OCTOBER 1926 filial Hoofdredacteur: ANTOINE v. D. BERG Uitgave en druk van G. W. den Boer, Lange St. Pieterstraat F 33, Middelburg, Telefoon 150, Postrek. 74988. - Aanvragen omtrent advertentiën in dit Weekblad richte men tot den Uitgever. - Stukken, bestemd voor de Redactie, te zenden aan de Redactie, Groote Markt 4, Goes, stukken betreffende de Zeeuwsche Ver eenigingen aan den Heer M. P. Cornelisse, Coltermanstraat 14 rood, Haarlem. - Losse nos. a ƒ0.15 op aanvraag bij den Uitgever. - Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal, - Advertentieprijs 0.35 per regel. Bij contract lager tarief op aanvraag verkrijgbaar. Het schandaal van Kattendijke; de rustige maar gevaarlijke positie; schuldige gemeenteraden; een jubi leum, brandveiligheid en verkeers regeling het Goesche politie bureau safe. Tweemaal in zeer korten tijd heeft de provincie een gemeentelijk schandaal te boeken gekregen, eerst dat van St. Philipsland en thans de kwestie-Kattendijke, waarvan we momenteel de gevolgen nog niet kunnen overzien, doch dat toch opzien genoeg gewekt heeft om er hier even bij stil te staan. Men 'kent het geval: de gemeenteraad zegde den burgemeester het vertrou wen op wegens zijn eigendunkelijk optreden en het negeeren van raadsbesluiten, voorts werd een voorstel aangenomen om een klacht bij den officier van justitie in te dienen tegen den burgemeester wegens schrift- vervalsching. Deze zou n.l. gepleegd zijn toen de bur gemeester het vermenigvuldigingscijfer der plaatselijke inkomstenbelasting zonder voorkennis van raad of wethouders van 0.5 verhoogde tot 0.75. Voor den bui tenstaander blijven de motieven van deze handeling van het hoofd der gemeente zeer raadselachtig, te meer omdat uit geen enkel feit blijkt, dat er persoonlijke financieele bevoordeelingen aan verbonden zijn ge weest. Ik geloof dat men de zaak meer moet beschou wen als een gevolg van omstandigheden, die in kleine gemeenten nog al vaak heerschen. Van de zijde der raadsleden bestaat gewoonlijk voor de finesses van het gemeentebeleid weinig belangstelling, men laat gaarne allerlei zaken aan den burgemeester over. Deze, die toch al een hooge positie tegenover de rest der inwo ners inneemt, krijgt daardoor meer zelfbewijstzijn dan goed is, hij neigt onwillekeurig naar het despotisme, doet dingen die niet tot zijn competentie behooren, hetgeen de raad zoo lang door de vingers ziet, (of liever: goedkeurt) totdat een der vroede vaderen een grief opvat en zijn troeven uitspeelt. Zoo is het waarschijnlijk in St. Philipsland gegaan en zoo was m.i. de gang van zaken in Kattendijke. Bij een dergelijk schandaal noemt men gaarne een schul dige, meestal wordt de steen naar den burgemeester geworpen en vergeet men, dat ook de raad niet vrijuit gaat. De laatste was het, die de touwtjes te veel uit handen gaf, die den weg tot despotisme opende, zonder te bedenken, dat het zeer sterke beenen moeten zijn,

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 1