EUW5(r VlMnDEKr Wil Schetsen en Verhalen. Een Zeeuwsche Dichter en zijn geliefde door S. KALFF. 4 ONS ZEELAND Gebrek aan kolen; prijsstijging en concurrentie het langverwachte trammetje; over electriciteit en over een haven. Misschien zijn er wel in onze omgeving velen ge weest, die weinig notitie hebben genomen van de mijn werkersstaking in Engeland, 't Is best te begrijpen ook! Aan de stakingen in binnen- en buitenland komt maar nooit een eind en je kunt er ook te veel je hoofd mee breken. Maar die staking begint nu toch haar schadelijke gevolgen ook in deze streek te krijgen. De prijzen van de steenkool vliegen de hoogte in. 't Is net als in den oorlogstijd: dat slaat maar op, ook al is er soms geen enkele reden voor. Sommige kolenventers bewegen de menschen op 't platteland uit angst om toch maar veel kolen in te slaan tegen den winter, want ,,ze zullen nog wel duur der worden". Zoo hadden een paar lieden te Kloos- terzande de aardigheid, om kolen in België te gaan koopen en onder dergelijke voorwendsels de menschen op te dringen, natuurlijk tegen een prijs, die veel te hoog was! De cokesfabriek te Sluiskil heeft ook al een paar keer enkele ovens stilleggen wegens gebrek aan kolen, wat ook geen voordeel voor de arbeiders, die daarin werken, beteakent. We hebben hier nog een andere prijzenoorlog. In Axel is eerst door de concurrentie van een enkeling het brood 2 cent per 8 ons afgeslagen. En nu is ook in de slagerswereld de strijd ontbrand. De een concurreert tegen den ander, maar moeder de vrouw profiteert er van, want het vleesch zonder been kost nu maar f 1. per K.G. en met been f 0.80. Een prijs, waarnaar men in andere plaatsen helaas nog kan fluiten, ook al dalen de veeprijzen nog zoo sterk. Iets dergelijks heeft zich ook te Sas van Gent voor gedaan. Een veekoopman slachtte daar voor eigen rekening enkele beesten en verkocht het vleesch f 0.20 per K.G, goedkooper dan de andere slagers. Onmid dellijk namen de slagers wraak en verkochten het vleesch fO.10 beneden den prijs van den veekoopman. Wat deze laatste toen weer gedaan heeft, weet ik niet, maar in ieder geval is het vleesch te Sas van Gent nu toch f 0.30 per K.G. goedkooper geworden. Den vorigen keer schreef ik over het tramlijntje naar den Kamperschen hoek, dat thans gereed is ge komen. Maar als ge nu denkt, dat de openstelling van dit lijntje voor het verkeer zonder feestbetoon kan ge schieden, dan kent ge ons Zeeuwsch-Vlaanderen niet. Tal van autoriteiten waren uitgenoodigd, die plaats namen in een gereserveerden wagon. De vrouwen en kinderen van de buurtschap ,,de Kwakkel" mochten een gratis-ritje meemaken en op de hofstede van den heer J. de Kraker werden het gezelschap ververschin- gen aangeboden. En toen de proefrit volbracht was, werd in het hotel-De Regt te Zaamslag nog wat nagefuifd De bewoners van de betrokken polders zijn in hun nopjes met dit tramlijntje. Een groote oppervlakte puik bouwland is uit haar isolement verlost en zeker zullen de telers ondervinden, dat ze voor hun producten hoogere prijzen zullen ontvangen. Uit Zaamslag klinken feesttonen, uit Sluiskil lui den klachten en wel over den stank van ,,de Leiding". Dat moet daar erg zijn. Al vaak is deze kwestie be studeerd, maar nog nooit met eenig resultaat. Een minister heeft de welriekende dampen opgesnoven, ingenieurs hebben den toestand opgenomen, maar nog steeds stinkt het er. Het bezoek van den Axelschen Burgemeester en een paar raadsleden aan den Minister over de electrificatie (conflict met de P. Z. E. M.), heeft nog maar weinig resultaat opgeleverd. De Minister zal eens overleggen met Ged. Staten en het gemeentebestuur zal er later wel van hooren! De P. Z. E. M. kreeg inmiddels ver lof om kabels te leggen in straten, waarvoor nog geen vergunning verleend was. Vermeldenswaard is verder nog, dat Axel gas zal gaan leveren aan Terneuzen. In Breskens' haven zal in 1926 een groot werk wor den uitgevoerd. Er komt n.l. een nieuwe aanlegplaats in de Oostelijke havenkom voor de veerbooten Bres kensVlissingen. Deze aanlegplaats moet verbonden werden met den Rijksweg in de Dorpstraat. De nieuwe weg zal gedeeltelijk loopen over den gedemp- ten Westelijken Spuiboezem. Nu zal het wel 1927 worden, eer geheel dit werk zal zijn uitgevoerd, want pas in dat jaar zullen ook de nieuwe, grootere veer booten in de vaart gesteld worden. Dit alles beloofd weer wat drukte en vertier in Bres kens te brengen en verschaft aan vele handen werk. Nu heeft men op 't oogenblik in Breskens geen be hoefte aan meer drukte, want 't is bietentij d! Z. V. I. Door een jongen dichter bemind te worden en dien weder te beminnen, door het ouderlijk veto van hem gescheiden te worden en genoodzaakt zich met een ander te verloven, hem daarop in den bloei zijner jaren te zien sterven en aan zijne nagedachtenis tot in tachtig jarigen ouderdom, dat is tot in den dood, getrouw te blijven zoo was in 't kort de droeve levensgeschiedenis van een knap Zeeuwsch meisje, Francina Baane. Voor haren minnaar heette zij naar den ouderwetsch- sentimenteelen trant Fillis, en maakte als zoodanig deel uit van het geslacht der veelbezongen Chloë's, Daghne's, Lycorissen, Chlorissen, Amaryllissen, enz.,

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 4