ii ONS ZEELAND m EERSTE JAARGANG No. 39 23 OCTOBER 1Q26 GEÏLLUSTREERD WEEKBLAD HoofdredacteurANTOINE V. D. BERG Tevens Officieel Orgaan voor de Zeeuwsche Vereenigingen in Nederland Uitgave en druk van G. W. den Boer, Lange St. Pieterstraat F 33, Middelburg, Telefoon 150, Postrek. 74988. - Aanvragen omtrent advertentiën in dit Weekblad richte men tot den Uitgever. - Stukken, bestemd voor de Redactie, te zenden aan de Redactie, Groote Markt 4, Goes, stukken betreffende de Zeeuwsche Ver eenigingen aan den Heer M. P. Cornelisse, Coltermanstraat 14 rood, Haarlem. - Losse nos. a 0.15 op aanvraag bij den Uitgever. - Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal. - Advertentieprijs ƒ0.35 per regel. Bij contract lager tarief op aanvraag verkrijgbaar. Het goedkoope vee en het dure vleesch; de strijd tusschen beroeps slagers en dilettanten; radio op het platteland; het afgezaagde praatje, dat een leugentje blijkt. De overzichtschrijver uit Zeeuwsch-Vlaanderen heeft onlangs melding gemaakt van den concurrentie-strijd tusschen beroeps-slagers en dilettanten-vleeschhouwers in Sas van Gent. Iets in dien geest is thans in onze streken aan het opkomen. De slachtdieren zijn enorm in prijs gedaald daar er meer aanbod dan vraag is op de markt, het komt voor dat koopers van runderen niet meer dan 30 cent per pond willen geven. Het aldus voordeelig aangekochte dier wordt om hals ge bracht, voor de consumptie verwerkt en zie. plots neemt de waarde van het vleesch toe; de slagers ver- koopen het tegen den prijs, dien we al geruimen tijd eigenlijk van de dagen af dat het vee zéér duur was hebben besteed. Tegen deze winstmakerij door h.et slagersgilde is verzet ontstaan. De eigenaars van slachtvee gaan er meer en meer toe over de slachtver- richtingen zelf ter hand te nemen en het vleesch door veiling aan den man te brengen. Zij bereiken er mee, dat een rund soms twee keer zooveel opbrengt dan in het geval, dat het aan slagershanden overgeleverd was geworden. Het publiek, dat altijd wel er van houdt toeschouwer van een strijd te zijn, doch vooral als zijn beurs er mede gemoeid is, groeit in dit concurrentie- gevecht en moedigt, door begunstiging van den slager- dillettant, de zaak aan. Hoe deze kwestie zal afloopen is' reeds te voorzien. De slagers zullen op den duur water in hun duren wijn moeten doen en de vleesch- prijzen moeten verlagen, hetgeen niet meer dan billijk genoemd kan worden. De grove winsten, die geduren de enkele maanden gemaakt zijn, hebben geen reden van bestaan. In de dorpen hier is de strijd tegen de vleesch- duurte begonnen en langzamerhand is hij ook tot Goes doorgedrongen. Er bestaan in deze stad zelfs al plan nen om over te gaan tot oprichting van een coöpera tieve slachterij. Gaan deze plannen door, dan krij gen de slagers een leelijke concurrentie, met wie meer rekening gehouden zal moeten worden dan met de bona-fide slagers, die als paddestoelen uit den grond 'oprijzen, doch die weer verdwijnen zullen zoodra het abattoir gekomen zal zijn. Terwijl ik dit schrijf is de

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 1