Echte Zeeuwsche Boterbabbelaars J. B. DIESCH' Schetsen en Verhalen. Een Zeeuwsche Dichter en zijn geliefde door S. KALFF. 4 ONS ZEELAND werden gegeven en 27 processen-verbaal opgemaakt. Ook zal de Inspectie zich in verbinding met den A. N. W. B. en de K. N. A. C. stellen, teneinde gevaarlijke bochten in enkele wegen weg te nemen. En eindelijk zal de Inspectie aan de gemeentebesturen vragen een uniforme maximum-snelheid in de kommen der ge meenten in te voeren en wel van 30 K. M. Nu we het toch over 't verkeer hebben, herinner ik er tevens aan, dat de Kamer van Koophandel en Fa- orieken voor de Zeeuwsche eilanden niet best te spre ken was over de Directie van de tram Breskens Maldeghem. Nu, dat is ook geen wonder. Bedoeld trammetje rijdt erg, erg langzaam. Harder rijden kan niet lijden, zegt de Directie, dat laat de portemonnaie niet toe. Liever maakt men de aansluiting met de Prov. Boot te Breskens onmogelijk. Ook in Terneuzen valt over de aansluiting tusschen boot en tram (trein) en omgekeerd te klagen. Het komt menigmaal voor, dat men niet voldoende tijd heeft, om het aansluitend vervoermiddel te voet te halen. Men moet dan noodgedwongen gebruik ma ken van de auto van den provincialen stoombootdienst en mag dan voor het korte ritje door Neuzen. 25 cent betalen. Voor een dubbeltje tramt men dwars door Rotterdam! Ja, we zitten hier weer midden in de verkeers moeilijkheden. Vooral in den winter en zoodra er maar iets hapert voel je hier zoo, dat je in een geïsoleerd landje woont. Zoo kwam voor een paar weken de§: Zaterdagsavonds de trein uit Holland te laat in Vlis- singen aan. De boot van half zes kon niet langer wach ten en vertrok, gevolg: in geheel West Zeeuwsch-Vlaan deren dien avond geen post uit Holland. In Oostburg werd toen 's Zondagsmorgens vroeg bij bekkenslag be kend gemaakt, dat belanghebbenden 's Zondagsmor gens van 89 en 's middags van 12 uur hun post konden afhalen En dan de avondbladen. Daarvan zijn we dezen win ter 's avonds ook verstoken. Particulieren, handelaren en industriëelen krijgen pas de voor hen interessante berichten den anderen morgen onder 't oog. Het wordt werkelijk tijd, dat er eens enkele kamerleden voor Zeeuwsch-Vlaanderen op de bres springen. We wor den weer stiefmoederlijk behandeld. Moeten we weer herinneren aan de dagen van 1918 en 1919, toen Zeeuwsch-Vlaanderen toonde meer liefde voor Holland te bezitten dan Holland voor Zeeuwsch-Vlaanderen? We zitten hier nog met een ander probleem: dat van de werkloosheid. Dezer dagen heeft te Hulst vergaderd de commissie voor werkverruiming in Zeeuwsch-Vlaan deren. Zij besloot zich opnieuw te wenden tot alle 33 gemeentebesturen in Zeeuwsch-Vlaanderen, teneinde hun aandacht te vestigen op de werkloosheid in den komenden winter en hen te verzoeken, maatregelen te bespreken en te treffen tot bestrijding dier werk loosheid. De vergadering te Hulst was algemeen van oordeel, dat er dezen winter op 't platteland meer werkloos heid zal zijn dan in andere jaren. De bietencampagne zal vroeg zijn afgeloopen. De vlasfabrieken floreeren bij lange na niet en slechts met verlies' wordt nog op kleine schaal voortgewerkt. Er zal daarom aangedrongen worden bij gemeente en polderbesturen om zooveel mogelijk werk te ver schaffen. De aandacht wordt gevestigd op verbetering van waterafvoer, delven van slooten, maken van nieuwe waterwegen, verbeteren van wegen en de zijkanten daarvan, enz. Als meer groote werken werden ge noemd: het aanleggen van een weg over Roodesluis, vergraven en slechten van de wallen te Hulst, indijken van een polder onder Biervliet, enz. Uit Breskens komt een beter bericht. Daar zal de voormalige vlasfabriek aan den Langeweg worden in gericht als garnalen- en vischdrogerij. Den onder nemers zij succes toegewenscht! In Terneuzen wil men een ander kwaad, dat ook hier zijn slachtoffers wel heeft, bestrijden, n.l. het drankmisbruik. Vier dagen lang (van 1620 October) heeft men daar een drankweer-museum gehad. Aller lei bijzonderheden over het alcoholmisbruik kon men daar te weten komen. In St. Jansteen is men over de P. Z. E. M. nog niet zoo erg best te spreken. Men schrijft daar veel hinder te hebben van de z.g.n. spertijden. Het gemeente bestuur zal pogingen aanwenden, om die te doen ver vallen. In hetzelfde dorp zien de huismoeders ver langend uit naar het kookgas, vooral nu de kolen zoo duur zijn. 't Is er echter nog lang niet. Z, V. MET GOUD BEKROOND Alleen echt met het merk J. D. CHOCOLATERIE „IN DEN ZOETEN INVAL" LANGE BURG C 110 MIDDELBURG Bestellingen bov^n f 2.50 franco II. In 1785 verschenen de eerste gedichten van Bellamy onder zijn eigen naam. 't Was nu niet meer Zelandus, 't was Jacobus Bellamy, die gedichten, en ook proza stukken deed verschijnen in thans lang vergeten tijd schriften, in de Proeven voor het verstand, den smaak en het hart, in het Taal-, Dicht- en Letterkundig Ka binet, in de Poëtische Spectator, enz. Zijne verdien sten, naar de schatting dier dagen, werden in het licht gesteld o. a. door zijne vrienden Kleyn en Ockerse in hun „Gedenkzuil op het graf van Bellamy". Er was destijds nog geen criticus opgestaan als Multatuli, om dit „genie" met geheel andere oogen te beschouwen en zulke dingen te schrijven als:

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 4