Ar C. v. d. REST, Ass.-Apotheker 2 ONS ZEELAND in den weg, dan zal de laatste droge Zuid-Bevelandsche gemeente binnen afzien baren tijd aan den natten kant staan. Is de waterleiding er eenmaal, dan zullen de Borsselaren eerst beseffen wat zij gedurende een groot aantal jaren gemist hebben. Wellicht houdt dit dorp dan ook op de gemeente te zijn, waar ieder jaar de typhus het meest kwaadaardig den kop opsteekt. Het gaat dikwijls zoo, de waardeering komt in vele gevallen eerst na daadwerkelijke kennismaking. Een goed voorbeeld hiervan vormen de slagers in Goes, die fel ageeren tegen de slachthuisplannen, waaraan, wilde men de slagers gelooven, nagenoeg geheel Goes ten gronde zal gaan. Tot dusver hebben de slachtende Goezenaars met succes hun campagne tegen het abat toir gevoerd, zoodanig zelfs, dat de gemeenteraad door de overmacht der slagers, de vorige week een zeer dwaas besluit nam. Nadat de meerderheid van het college, dat het algemeen belang voorstaat, te kennen had gegeven, dat zij de noodzaak van een openbaar slachthuis inzag, krabbelde zij onverwacht terug en stelde de beslissing der kwestie uit. Zij excuseerde hare houding met de opmerking: er moet meer gelegenheid gegeven worden het abattoir bij het publiek populair te doen worden. Met andere woorden: het meeren- deel der Goesche raadsleden, hoewel zelf van het nut van iets overtuigd, danst aan de touwtjes van de bur gerij lees in dit geval de slagers. We hebben den gemeenteraad in Goes al vele rare sprongen zien maken, doch deze was toch wel de mal ste die nog ten beste werd gegeven. De jongste zitting van dit college was trouwens over het algemeen geen gelukkige. Het had meer dan 41/2 uur noodig om tot de conclusie te komen, dat het abat toir nog maar weer eens op de lange baan moest wor den geschoven en om te besluiten, dat een verkeers regeling voor Goes niet zoo'n haast heeft als sommigen wel meenen. De eenige frissche daad was het besluit inzake de restauratie van 't mooie Goesche monument, de Groote Kerk, met algemeene stemmen werd aangenomen een voorstel om de subsidie te verhoogen tot 2000 per jaar en om een voorschot te verleenen ad 211.448, dat den voortgang der restauratie-werkzaamheden waarborgt. Dit grootsche gebaar heeft veel hersteld van hetgeen tijdens de jongste raadsvergadering werd verknoeid. De vroede vaderen van Zuid-Bevelands hoofdplaats schijnen hoe langer hoe meer af te dwalen naar de „praat-kant", en naar de besluiteloosheid. Deze neiging, aanwezig bij vrijwel iederen raad, is niet gevaarlijk zoolang er een voorzitter is, die van be ginnen, maar vooral van ophouden weet. De Goesche burgervader mag wel oppassen, dat zijn schaapjes niet te veel gaan afdwalen! A. M. D. Geneesmiddelen, Ziekenverplegingsartikelen Breukbanden, Elastieken Kousen, enz. worden door geheel Zeeland verzonden door GROOTE MARKT 9, GOES - Telefoon 168 Onze uithuizigheid; Nuttige tante Nut; populair-wetenschappelijke le zingen per radio; het kegelspel. Met het langer worden der avonden komt meteen ook de gezelligheid in huis en, zoetjesaan ook rond den haard, al zitten we er lang niet altijd met „een boekje in een hoekje". Worden we uithuiziger dan onze ouders? Deze beweren van wel. We zijn onge durig en veel buitenshuis, een gevolg van den haast, die den modernen tijd van ons vergt en tevens van het vele, dat dienzelfden tijd ons biedt in den vorm van allerlei nieuwe uitvindingen, De uitgaansavondjes, de „uutvoeringen", of „de soerees", zooals men vroeger zei, gaan weer beginnen, 't Wordt wintertijd! Een van de meest gezellige avondjes vinden velen het Nut. Tante Nut, zooals wel eens smalend gezegd wordt, omdat deze instelling al van ruim een eeuw terug dateert, toen Jan Nieuwenhuisen in het laatste decen nium der 18e eeuw het Nut grondvestte. In Zierikzee en een drietal andere plaatsen op het eiland Schouwen bezit men dat Nut al héél lang, en deze avonden worden, door de dorpsbewoners niet het minst, gewaardeerd. Niet alleen dat ze graag luisteren naar hetgeen de spreker of spreekster te vertellen heeft, maar ook blijft men zoo graag „na afloop", wan neer de jongeren, en wie behooren daar tegenwoordig al niet toe, een dansje maken, terwijl de meer be daagden wie rekent zich thans daar onder achter den „baai" zitten, dikwijls tot lang na middernacht. Zooveel mogelijk rekent men op de dorpen dan voor deze avonden met de maan, opdat Frau Luna den slijkerigen polderweg zal verlichten naar en van de plaats der samenkomst. Vooral enkele jaren geleden behoorde er heel wat toe den langen en moeilijken weg naar de plaats van samenkomst te ondernemen. Dik wijls duurde dan de weg van, langer dan de weg naar! Het doel van het Nut heeft zich in den loop der jaren veel gewijzigd. In Zierikzee b.v. waar Tante Nut den 14 Juni 1797 geboren werd, heeft het depar tement aldaar meer het doel der stichting nagestreefd, zij het dan ook alleen op maatschappelijk gebied. Het Volksonderwijs, dat in het begin der vorige eeuw op een laag peil stond, had haar voortdurende zorg en toe wijding. De Nutsspaarbank een bloeiende instel ling, dateert al uit het eerste kwart der 19e eeuw. De jongste spruit van het departement is de stichting „Tuingrondverhuring", welke hans aan 24 personen kleine perceelen grond in huur uitgeeft, v.n.l land arbeiders, teneinde voor eigen gebruik aardappelen en groente te kweeken. Aan vele instellingen van open baar nut geeft bovendien het departement subsidie, zoodat het Nut hier veel nut sticht! De wereldveroveraar „de radio" opent voor de kleine

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 2