ONS ZEELAND 3 af deelingen der maatschappij, zooals het Nut nog bij velen heet, een ruim perspectief. Immers niet alle af deelingen zijn financiëel bij machte het neusje van de zalm naar hun dikwijls afgelegen oord te trekken. Men neemt thans vanwege het ,,Nut" dezen winter voor het eerst een proef met lezingen over populair wetenschappelijke onderwerpen per radio, waardoor de meest afgelegen plekjes uit hun isolement worden verlost. Heel verstandig dunkt ons neemt men een proef". Aan het einde der reeks van 15 lezingen zal men kunnen constateeren of dit soort lezingen in den smaak valt en of men een volgend seizoen hiermede dient voort te gaan. Kosten de lezingen over populaire wetenschap uit den aard der zaak eenige inspanning, voor ontspan ning wordt tegenwoordig minstens evengoed, zoo niet beter, gezorgd. Ook hier weer verschil tusschen stad en platteland. Tot ontspanning van vele burgers dient nog altijd in de stad de kegelclub, het oude gezel schapsspel, dat vooral in den tijd der hooge hoeden en lange pijpen druk beoefend werd. In dien tijd was er bijna geen gelegenheid van eenigen omvang of er was een kegelbaan. Ook in Zierikzee bestaat er een sedert onheugelijke jaren. Kort geleden is die oude baan opgeofferd moeten worden aan een fabrieksuit- breiding, maar al heel spoedig verrees een nieuwe, waarop met animo deze onschuldige sport door lief hebbers kan worden beoefend. Verleden week werd cp eenigszins feestelijke wijze de nieuwe baan in de sociëteit Ons Genoegen geopend. De nieuwe baan vol doet aan hooge eischen. Om nu de edele kegelsport aan te moedigen hebben de besturen der twee be staande clubs, in samenwerking met het bestuur der sociëteit „Ons Genoegen", een concours georganiseerd, waaraan ook nieuwelingen kunnen deelnemen. Vorige week Dinsdag heeft de presidente der dames kegelclub de nieuwe baan geopend, terwijl de ongeoefende sport liefhebbers een kansje waagden op de gladde plank. En al werden er meer poedels dan punten gemaakt, de gezelligheid leed er niet onder. Het doel werd be reikt, n.l. aanmoediging van deze onschuldige sport, die welicht de vorming van meerdere clubs in zich Over nieuwe scholen; een philip pica; 't uitblijven van pacificatie en een feest in den winter. Is er één terrein, waarop Uw overzichtschrijver zich niet dan met grooten tegenzin waagt, dan is het behalve godsdienstig en politiek terrein dat van het onderwijs. En dat is, dunkt me, zeer begrijpelijk. Immers, het onderwijs is gedurende meer dan een halve eeuw de inzet geweest in eiken stembusstrijd en de kans is dus groot, dat een journalist zijn objectivi teit in een onbewaakt oogenblik uit het oog verliest, andersdenkenden kwetst, en strijdig handelt met de belangen van zijn blad. Want, een mensch is maar een mensch en een journalist mag er immers toch ook een politieke meening op na houden! Toch moet ik het nu over het onderwijs hebben, d.w.z. niet over de lei dende beginselen; maar over de scholen, de inrich tingen. Het bericht, dat te Aagtekerke een school op gere formeerden grondslag staat geopend te worden, dat er in Nieuw- en Sint Joosland een vereeniging voor Christelijk Lager Onderwijs is opgericht, en een philip pica van het oud-hoofd der school, den heer Van Houte, tegen de Hervormden, welke als bestuursleden dier vereeniging met Gereformeerden samenwerken, geven mij gereedelijk aanleiding mij over mijn tegenzin heen te zetten. En laten we het eerlijk erkennen het onderwijs is een zaak van zoo groot aanbelang, dat ik er niet over mag zwijgen. De gemeente Aagtekerke heeft ten aanzien van de school reeds zekere traditie, t Was daar (heel veel vroeger): één school, de openbare, voor allen. Toen kwam er een Hervormde Christelijke school naast de openbare. De laatste werd na jaren sukkelen opge heven. 't Was weer in orde: één school voor allen. Nu komt er een Gereformeerde school. Hoe zal t nu worden? Als de traditie gevolgd wordt: weer één school; maar nu de Gereformeerde. Zal t zoo zijn. •Door de actie van de Vereeniging te Nieuwland, welke ongetwijfeld tot het verrijzen van een Chr. school zal leiden, is de laatste gemeente op Walcheren, waar uitsluitend openbaar onderwijs werd gegeven, verdwenen. Intusschen valt dit bericht volstrekt niet zooals een donderslag uit een helderen hemel. Al naar gelang hunner overtuiging, is het reeds lang door velen gevreesd, door anderen begeerd. Den heer Van Houte, die zijn levenservaring voor een groot deel op Nieuw en St. Joosland heeft opgedaan, is dat ook niet onbe kend en ongetwijfeld zou hij zijn philippica in de pen hebben gehouden, als het z.i. gevaarlijk bedrijf van sommige Hervormden hem niet had gehinderd. Hun samengaan ten deze met een Gereformeerde meerder heid heeft hem als geprononceerd Hervormd voorstan der der Openbare school het zwijgen onmogelijk ge maakt. Of hij er iets mee bereiken zal? Hij zal het ongetwijfeld zelf niet gelooven. Zulke dingen gaan door. Aagtekerke leert het; en ook hoe zoo iets eindigt. Dan komt er weer splitsing enz. enz. Het is er nog verre van af, dat de één den ander voortreffelijker zoude achten dan zichzelven. Het tegendeel is waar endat is beschamend. Ook deze nieuwe scholen (bewijzen van onbevredigde gevoelens) zullen geen vrede, geen pacificatie brengen; maar strijd, In één opzicht loop ik gevaar mij te branden, wan neer ik n.l. als slot van mijn babbel meedeel, dat de voorgenomen Réunie van oud-kweekelingen der Mid- delburgsche Rijkskweekschool is vastgesteld op 28 December a.s., want dat is niets dan reportage. Het is me niet mogelijk te weten te komen, waarom het comité die feestelijkheid op dien datum fixeerde; tenzij sluit. M. d. F.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 3