EIMiïVLMMf ONS ZEELAND Zeeuwen Bezoekt Café „De Trocadero" 4 om de Réunisten (waaronder luidjes van 50, 60 en 70 jaar) nog eens in de gelegenheid te stellen door Middelburgs straten te ploeteren, als deze bedekt zijn met een duimendikke sneeuw-modderbrij. Ben ik wel ingelicht, dan wordt door velen betreurd, dat niet een gunstiger datum is vastgesteld. V. Minister Kan ten onzent; suiker fabrieken, pulp en werkkrachten; ever een magere jacht en over een brandbluschmiddel; de tijd der be grootingen. We hebb en dezer dagen weer eens bezoek van een minister gehad. Niet, dat we van zulk een bezoek hooggespannen verwachtingen koesteren. Reeds meer dere malen hebben we hier de laatste jaren ministers op bezoek gehad en wat was Zeeuwsch-Vlaanderen niet in en vlak na de oorlogsjaren in tel, maar vorige week vestigde ik er nog de aandacht op we zien van dat alles vooral dezen winter geen resultaten. Ik hoop, dat zij, die het genoegen hadden vorige week Minister Kan te spreken, het nog maar eens krachtig voor ons district hebben opgenomen. Z. Ex. heeft o.m. de beide suikerfabrieken te Sas van Gent bezocht. Ik weet natuurlijk niet, welken indruk de Minister van Zeeuwsch-Vlaanderen heeft meege nomen, maar hij zal toch wel bemerkt hebben voor zoover hij 't nog niet wist dat we hier op industrieel gebied wel meetellen. Daar zijn wel districten in onze provincie, waar men minder fabrieken vindt. Nu we het toch over de suikerfabrieken hebben, ook nog wat over de pulp. Vorige jaren was de vraag naar pulp van dien aard, dat de fabrikanten niet bij machte waren aan de gegadigden de gevraagde kwantums te verstrekken. Er moest dan een soort distributiestelsel worden toegepast om iedereen een billijke hoeveel heid te geven. Maar dit keer is de vraag naar het bekende veevoederartikel zóó gering, dat aan de fabrie ken te Sas van Gent een gedeelte der productie van de eerste weken is ingekuild. Er is blijkbaar bij de boeren nog een flinke voorraad voer voor het vee aanwezig. Het kost den suikerfabrikanten weinig moeite om aan werkkrachten te komen. Uit bijna geheel Zeeuwsch-Vlaanderen, maar ook uit België, zelfs tot Eeclo en St. Nicolaas toe, komen de arbeiders zich aanbieden. Het is te hopen, dat de fabrikanten Neder- landsche werkzoekenden laten voorgaan, want het zal dezen winter hier toch al erg gesteld zijn met de werk loosheid. Een opmerkelijk verschijnsel dit jaar is, dat de suikerfabrikanten in België eenige fabrieken laten stilliggen en den arbeid centraliseert in een beperkt aantal fabrieken. Daar duurt de campagne nu wel iets langer dan anders, maar over 't geheel schijnt deze regeling voordeeliger te werken. Het is weer jachttijd geworden. Maar veel wild schijnt er niet te zitten. Met de hazen en patrijzen is t maar magertjes gesteld, terwijl in sommige polders hier op andere jaren nog wel eens een rijke buit viel te halen. De sterke regenval in den broeitijd der pa trijzen bedierf vele eieren in de nesten en heeft ook nadeelig gewerkt op 't aantal jonge langooren. Met den trek over de grenzen begint het sterk te luwen. Trouwens wie zijn oogen de kost geeft, ziet wel, dat het met de koopjes vrijwel gedaan is. De stabilisatie van de franc schijnt aanstaande te zijn, zoo dat dan ook vanzelf handel en industrie weer stabiel zul'en worden. Natuurlijk blijft de mogelijkheid, dat de Belgen ons met hun gestabiliseerden franc nog aar dig kunnen beconcurreeren, maar aan allerlei plotse linge stijging en daling zal dan toch wel (tijdelijk?) een einde gemaakt zijn. Nu weer wat anders. Het kost op 't platteland altijd veel moeite en geld, om een brandweer zóó te organi- seeren, dat zij paraat is, d.w.z. dat zij ten spoedigste op het terrein van den brand present is. Een factor, waarmee het kwaad vechten is, is de verspreide ligging van vele dorpen. Het duurt lang, eer de brandgasten bij elkaar zijn en er voldoende mannen zijn om met het blusschingswerk te beginnen. Ook hebben we hier nog steeds de waterleiding niet en zal ook straks nog wel niet iedere boerderij daarbij aangesloten zijn. Een ramp kan soms voorkomen worden, als het vuur maar in zijn aanvang kan worden gestuit. Welnu, de Ned. Iffa Maatschappij, voorheen Ned. Morax Mij. uit Amsterdam, heeft door middel van een demonstratie te Sluiskil aangetoond, hoe een handapparaat bij een begin van brand goede diensten kan bewijzen. Inder daad, dit lijkt met iets voor deze omgeving, speciaal voor de boerderijen en werkplaatsen. Ook werd ge demonstreerd met een schuim-apparaat, waarmee in korten lijd een benzinebrand gebluscht kan worden. Misschien ook iets voor onze gemeenteraden, nu ze deze en volgende maand bijeenkomen om de begrootin gen voor 1927 vast te stellen? Bij die begrootingsdebatten hoor je soms wat. In den Gemeenteraad van St. Jansteen, waarbij het Armbe stuur kwam aankloppen om verhoogde subsidie, werd geklaagd over de dure ziekenbehandeling in het Liefde huis te Hulst. Ook spraken de heeren er hun bevreem ding over uit, dat de geneesheeren zoo spoedig tot op name in het Ziekenhuis adviseeren ,,of daar ook per centen voor worden gegeven?", verstoutte zich een der Raadsleden te vragen. In diezelfde vergadering had een der Raadsleden het over „kapitalen" van salarisssen. Hij zou van alle trac- tementen 5 pCt. willen afnemen, omdat hij „kapitaal vorming" bij de ambtenaren voorzag! Zijn voorstel werd echter niet ondersteund. Z. V. Reguliersdwarsstr. 97, Amsterdam Middag- en Avond-Concert -^r.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 4