1 ONS ZEELAND 11 mie die krante en noe eit un overlest is ezie, dat ik het ook kan en noe kan ik er vaneiges wee voe op draaien! Ik èbbe nabie gin tied, mae affijn, ik bin nogal goeig van mun eigest, dus allee dan mae, mae het zal nie lang zien, want ik bin an den grooten uutael, mot je begriepe en vandaege ebbe we nog volk uut stad over ook! Dien uutael, affijn weet je, het is eele daegen. mae alles uutkelven, het is plantijt of dat me verhuuze! Noe mot ik zeggen, de misjes van ons bin deege meiden, 'oor den eelen dag in de weere! Mae zoo n groot kot van een 'uus en dan beweune mie een man of achte, affijn zwieg stille! Al die groote diepe spinnen uutkrauwen en wee optassen en dan dat ouwe kammenet, dae komt dan is wat uut oor Noe dae komt wat kieken mie zukke daegen. Dunderdag warre met net doende mie de bedden af te trokken en uut te luchten en net as ik ze wee op wou leggen, kweem Knelis mie 'n briefpapier. „Wuuf", zeit un: ,,Mergen kommen ze uut stad." Ikke schrikke vaneiges ee, ik kost de 'aeren wel uut mun 'oot snokken, zooveel een grooten 'ekel 'ad ik daer nou an. Ik zegge nog: ,,Neenik Knelis stier mae bericht veromme, dak ze nie verwachte, ik zitte werachtig temidden in de vuulte en daer eit dat vremde volk z'n neuse nie in te steken," Zoo. en dae wier Knelis dan is kwaed, ik zag het al ankomme, want as un zukke groote snuven geeft, is het rneestentids duvelen, en ik vlieg ik ook nogal is cp, vooral as dat stieve volk uut de stad komt, mae van Knelis, as un kwaed is, eb ik ook nie terug, dus ikke mae gouw: „kiek noe mae zoo zuur nie, lae ze mae komme, ik zal ik het nie bedurreve. Den aaren mergen om vuuf uuren was ik al uut bedde en gieng ik op mien muien nae de guust. Ik zegge: „Alle d'r uut, weest is rappe, vandaege kriege me volk." Affijn, ze rezen naturelik daken op en ons mie alle man an het werk den 'eelen voormiddag, en om twee uren warre me klaer voe de versiete. Noe kommen ze den meesten tied om één uure of uut stad, den dokter me z'n wuuf en de guuste, twee misjes en een zeune, eitun. Noe is tut (tegen julder 'ezeid en stille 'ezwegen voe Knelis) voe mien een verluchtige azze ze wee wig rieje. Mae kiek, Knelis, die eit dae noe zun spikkel in, die is noe net zoo eige mie dat volk. Die eit noe mie den dokter (azze het nog joenges warren) saemen schoole gegaen, en dat bluuf altied trokken, ee? Noe zak niks nie zegge van um oor, het is een pronte man en net zoo gewoone mie ons, mae zijn wief en de reste weet je! Affijn, ik zatte dan al geregeld een tochtje te wachten in het zeumeruus mie de koffie en jikkemienen, toen azze ze kwemen! Voorop mie Knelis den dokter en mevrouwe en dan zun zeune en de juffrouws. Ze warren nog nie in uus of die zeune (mie zun oogen die dwars deur je 'eene kieken) vroeg waer of de misjes waren. Ik zegge nog zachte tegen hun eigen: „Leine, past dur op, dae be- gunt de lol wee!" Noe motte julder wete, de misjes van ons bin gave meiden om te zien, ze magge dur wezen, als zeg ik het zelfs. Daer ei je noe Jane, die is d'r net achttiene, een groot struusch lief, een paar blienkende kaeken, en oogen as vier, affijn een meid as een blad weet je. Wullem van Maerten van het Middenhof (das die 'oeve tenden de straete) die eit al zoo lang op dur geloopen, mae ze zeit: „Moeder, die komt noe toch zoo rauw op mien lief 'evallen, ik wachte nog mae een stuitje mie het vriejen." Dan ebben me nog Jikke en Mina en dan de kleine Pietekoo, mae die gaet nog schoole, die komt pas kieke! Jaat, dat Pietekootje das noe toch een blomme van een misje, dat jonk dae 'ebben me noe allegaere zoovee mie op, ik dienke wel is, as dat mae nie bekaaid uutloopt, maer alia, het is den joengsten uut het nist! Affijn, maer wat as ik zegge wou, bie ons dus meiden genogt, een kooie vol. En azze ze noe laeter is mie een vindt thuuskomme, allee das van eiges goed, dat gaet zoo ee, maer een boerezeune mot tut zien, een stadsche vint kcmt bie ons den uus nie in, zoo lang as ik er bin! En noe die zeune van den dokter mie zun foenkel oogen, die zit mae op de guust te lachen, soeg ik kan er kouwe rillingen van kriegen, het 'oendervleisch staet op mun ermen. Affijn ik zal me maer nie meer doe zitte op te blaezen, ik ebbe nog zoovee achteran te bie zen vandaege, mie al die menschen in de volle koste. Die kunne wat an, affijn ik 'ebbe nog een kostelik stik van de nikke en een 'amme of wat, das spul oor! Zuk- ken vleisch dat het vet van je kaeken druupt. Kwa, ik mot gae kieke, ik 'ebbe nog zooveel stuten te smaeren! Noe bejour, 'oor, de groetenisse van uus toe uus! BAEZIN PEELAND, geb. L. Janneke van der Stuve. het komt me voor, dat de Zeeuwsche wegen, on danks alle booze beweringen, in den winter het Recht hebben. vet te worden. Temeer omdat zij zich het monopolie daartoe niet aanmatigen. En waarom zou strikt genomen een weg, die altijd in 't nette ver keerde, zich moeten ontzeggen hetgeen andere onder- maansche dingen en personen zich permitteeren? Ik zie de verplichting daartoe niet in. Zelfs niet nadat mijn ooren gesuisd hebben van de ergernissen der temperamentvolle bestuurders van benzine-voertuigen, geuit gedurende de kwartieren dat zij, als vervolg op het uitwijken voor een ander vehikel, doende waren uit de zeer zachte klei weer op den minder zachten modder en op de keien te komen. Waar zouden deze sputterende heeren in vredes naam heen moeten, als zij konsekwent waren en over alles en iedereen, door vetheid in de wandeling min of meer hinderlijk (althans minder genietbaar) ge worden, de fiolen van hun toorn uitstortten? Wie behoefte gevoelt van een dergelijke opvatting de gevolgen te overzien, ga hier maar op door, en neme den mensch als voorbeeld. Mij lokt het mo menteel niet, bovendien heb ik niet noodig zulks te Vervolg op bladz. 15

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 11