euwwVlm™ 4 ONS ZEELAND der badplaats en der Kunst mag ook wel eens een finan cieel offer worden gebracht. Uit Middelburg vallen eenige feiten te vermelden, die in ruimen kring een gevoel van leedwezen zullen ver wekken. Een eenvoudig man, vooral in Ambachts kringen bekend, de heer Den Hollander, leeraar in 't beeldhouwen aan de Ambachtsschool, gaat den dienst verlaten. Het tweede is het ontslag van den heer D. Schoute als gemeentegeneesheer (heelkundige). Velen, die aan zijn chirurgische bekwaamheden verlichting van hun lijden of algeheele genezing danken, zullen zijn heengaan betreuren maar hem de door hem ge- wenschte rust zeker volgaarne gunnen. Het is de Vereeniging ,,Vlissingen Vooruit", die mij in de gelegenheid stelt, blij te eindigen. Deze Vereeni ging zal in 1927 haar zilveren feest vieren door het houden van een festival., De vorm van deze feest viering is te danken aan het feit, dat de oprichting een gevolg is van een aldaar in 1902 gehouden festival. Er zal getracht worden de medewerking te verkrijgen van den Bond van Harmonie- en Fanfare-gezelschap pen in Zeeland. Een vraag: Leeft „Middelburg Vooruit" niet meer? V. Waar de muziekkorpsen bloeien; Terneuzen en de steenkool; de invloed van België; over iepen en landbouwonderwijs. We mogen ons hier verheugen in het bezit van veel muziekkorpsen. Ik heb wel eens hooren verluiden, dat er gerekend naar 't aantal gemeenten hier de meeste zijn van onze provincie. Toch heeft men het er in Axel maar op gewaagd een daar vroeger bestaan heb bend Christelijk muziekkorps weer op te richten. Of het nu ditmaal op de been zal blijven, zal de toe komst leeren. De her-oprichters hebben weer een po ging willen wagen, omdat een muziekkorps ter op luistering van Zendingsfeesten en dergelijke bijeen komsten wel noodig bleek te zijn. In Terneuzen is men ook op muzikaal gebied in actie. Daar gaat het er om, gelden bijeen te krijgen om een nieuw orgel in de Ned. Herv. Kerk te kunnen plaatsen. Aan restauratie van het oude valt niet meer te denken. Dit was al een afgespeeld instrument, toen het 60 jaar geleden geplaatst werd. De gebruikelijke bazar tegenwoordig het middel, om aan de duiten te komen zal niet achterwege blijven, terwijl de noodige comité's en sub-comité's gevormd zijn, om gelden in te zamelen. Gelijk alle havenplaatsen, krijgt ook in dezen tijd Terneuzen zijn deel van de winsten, die dezer dagen te maken zijn op steenkool. Naar ik van verschillende zijden hoorde, worden er goed zaken gemaakt de prijzen worden steeds maar de hoogte ingejaagd en de winsten zouden nog meer zijn, indien de aan voer maar wat grooter was. Maar er begint aan som mige soorten steenkool een nijpend gebrek te komen. En dat ziet er maar leelijk uit voor den a.s, winter. In Sas van Gent heerscht ook volop leven en be drijvigheid. De beide suikerfabrieken zitten midden in de campagne. De aanvoer van bieten te water en te land is druk. Goederentrams van verschillende tien tallen bietenwagons komen meermalen per dag hier aan. Voor de Coöp. Beetwortelsuikerfabriek vormen de voor de kade liggende schepen een waar „mastbosch", De .plaatselijke middenstandsorganisatie de Hanze-afdeeling te Sas van Gent heeft dezer dagen in haar ledenvergadering nog eens weer de valuta- concurrentie besproken. Waar medegedeeld werd, dat deze zaak in den Middenstandsraad zal worden be sproken, daar vrees ik, dat men hier met „mosterd na den maaltijd" zal aankomen, want met die valuta-con- currentie liep het de laatste weken zoo'n vaart niet meer en 't zal er nu na de stabilisatie van den franc zeker niet drukker mee worden. De prijzen worden nu wel zoo ongeveer op het niveau van de wereldmarkt gebracht. Van over de grens hoor ik veel klachten over de toenemende duurte. Juist die franc-stabilisatie maakt, dat de prijzen op internationaal peil gebracht worden. Maar de loonen en salarissen zijn daar zoo maar op eens niet. Vandaar dat er een conflict is tusschen loo nen en prijzen en de duurte voor vele menschen on houdbaar. Wat kan een land geplaagd worden met z'n valuta! Hoe het nu eigenlijk met den smokkelhandel gaat, daar komt men niet zoo gemakkelijk achter. Kort ge leden werd er volop vee uit België naar ons land ge smokkeld, thans beweegt de smokkelhandel zich weer in omgekeerde richting. Op het oogenblik schijnen de veeprijzen in België hooger te zijn dan in Nederland en heeft de smokkelhandel zoo'n omvang genomen, dat het aantal rijksambtenaren te Sas van Gent be duidend versterkt is. De iepziekte maakt ook hier haar slachtoffers. Langs den weg Aardenburg-Draaiburg b.v. zullen er tien tallen zieke boomen gerooid moeten worden. De weten schap blijkt voor deze ziekte nog maar steeds niet het afdoende middel gevonden te hebben. Tegen den winter wordt hier weer onder de land bouwers actie gevoerd, in 't belang van t landbouw onderwijs. Binnen enkele dagen worden de deuren van de landbouwscholen weer geopend en 't is wel te bejammeren, dat er nog altijd maar door op aange drongen moet worden: „Boeren, stuur jullie zoons naar de landbouwschool." De landbouwers moesten toch zélf hun belang begrijpen. Vroeger maakte een domme boer slechte zaken, maar hoe hij in den tegenwoordigen tijd het hoofd boven water zal kunnen houden, is me een raadsel. Land- en tuinbouw moeten beide in onzen tijd inten sief worden beoefend, anders loopt het voor den boer en tuinders mis. Z. V.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 4