WEfi®ltelM(fl VIMM ONS ZEELAND Begroeting. 4 Ook hier bieten-misère; de oudste langenoote; een afscheid bij de po litie; over water, werkverruiming en onderwijs. Het is hier al precies zooals in de overige deelen van ons gewest: de teelt van verschillende landbouw gewassen is niet loonend meer. Als 't getij verloopt, moeten de bakens worden ver zet. Van daar dat eenige vooruitstrevende landbou wers er al eenigen tijd op hameren: zoek uw heil in den tuinbouw, het middel, dat op Walcheren en Zuid- Beveland al eerder toepassing vond. Nu zitten we hier, evenals in Schouwen-Duiveland, voor de groote moei lijkheid: hoe krijgen we onze tuinbouwproducten vroeg aan de veiling? Transport over water is altijd tijd- roovend en vooral voor groente en fruit geldt het: tijd is geld, Toch lijkt het mij, dat vooral Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen op Vlissingen aangewezen is. Als straks de verbeteringen in den dienst BreskensVlissingen zijn ingevoerd en ons Provinciaal Bestuur eens toont een open oog te hebben voor de welvaart van onze landstreek, dan lijkt het me niet onmogelijk, dat onze tuinbouwproducten steeds tijdig op de veiling of in den wagon te Vlissingen zijn. Natuurlijk zal samenwerking en organisatie eerste eisch zijn en zal van de vracht auto's gebruik moeten worden gemaakt om de pro ducten vlug te Breskens aan te voeren. Men is thans ijverig doende om lezingen te houden en cursussen te organiseeren. Zoo werkt men ook aan den theoretischen kant dezer zaak. Onze streek is dezer dagen nogal eens genoemd, omdat we de hooge eer hebben, dat hier de oudste landgenoote woont. Maandag 1 dezer vierde n.l. de weduwe Asselman haar 104-den jaardag. Ze heeft druk bezoek gehad. Tal van auto's stopten voor 't een voudige huisje en deftige dames en heeren kwamen haar gelukwenschen en eens een praatje met haar maken. Ze babbelde en lachte dan, alsof ze nog in haar jonge jaren was. Heel Hengstdijk heeft met haar feestgevierd. Nu we het toch over hoogen ouderdom hebben, wil ik ook even vertellen, dat in Terneuzen op 31 October een inspecteur van politie afscheid uit zijn dienst heeft genomen, die 71 jaar oud is. De heer Klaassen heeft een groote ontwikkeling in het politiecorps meege maakt. Toen hij 40 jaar geleden werd aangesteld naast den gemeente-veldwachter zal hij wel niet gedroomd hebben, dat hij nog eens als inspecteur na langen diensttijd afscheid zou nemen van een politiecorps, dat onder zijn leiding zoozeer zou zijn vergroot en geor ganiseerd. Over buitengewone gaven beschikte (en be schikt nog) de heer Klaassen. Hij is een geboren rechercheur, zoodat menige gesignaleerde in 't politie blad hier werd ingerekend en menige boef Terneuzen meed. In een havenplaats als Terneuzen kwam het hem goed van pas, dat hij niet alleen Fransch, Duitsch en Engelsch, maar ook Deensch, Noorsch en Spaansch behoorlijk sprak. Hulde voor zulk een politieman! Met de waterleiding zijn we weer een stapje verder gekomen. De eerste algemeene vergadering van aan deelhouders van de Z. VI. Waterleiding Mij. is ge houden. De Raad van Commissarissen en de Raad van Toezicht zijn gevormd. Leider van de geheele zaak is de Zeeuwsch-Vlaming van geboorte, mr. P. Dieleman. De vereischte stukken aan de Prov, Staten en den Minister zijn of worden spoedig verzonden, zoodat er reden is, als geen stagnatie zich voordoet, om te hopen, dat in het a.s. voorjaar daadwerkelijk kan worden begonnen. Laatst schreef ik, dat een commissie tot werkverrui ming in Zeeuwsch-Vlaanderen was gevormd, die zich met verzoeken en voorstellen zou richten tot de Ge meenteraden. Alle Gemeentebesturen hebben nog geen beslissing genomen, maar te betreuren is, dat een Ge meenteraad als die van Breskens (bekend om zijn treu zelen inzake de Waterleiding), waar veel seizoenwerk en dus ook veel werkloosheid voorkomt, weigerde om lid te worden van een organisatie, als bedoeld door bovengenoemde commissie. De Gemeenteraad van Terneuzen is niet zoo kren terig. Daar besloot men in beginsel een subsidie van 1000 beschikbaar te stellen aan een comité voor stich ting eener fröbelschool. Een algemeene regeling voor het subsidieeren van bewaar- en fröbelscholen zal wor den getroffen. Dit besluit is daarom zoo sympathiek, omdat het hier nu eens een onderwijsuitgaaf betreft, waartoe de gemeente door de wet niet is verplicht. Het betreft dus hier een vrijwillige steun aan het on derwijs. Zeldzaam in onzen tijd! Z. V. Weer heb ik 't leven lief. Weer heb ik lief! Als een die stil zijn armen heeft gewonden rondom een rank, blond meisje, vroom-naief, heb ik voor elk een innigen groet gevonden. Weer heb ik 't leven lief! Zij die mij deerden, en gaarne hoonden 't smartelijkst gemis, zacht groet ik hen, zooals mijn hart mij leerde, en iedre groet is vol vergiffenis. En 'k groet de aarde, 'k groet mijn kleine land, mijn dorp, de luchten blauw en groot daarboven, de helle zon, de korens, t' allenkant, de luide leeuwriks en de held're hoven. En 'k groet de boomen en de kleurige weiden, de bruine kreke en het rietgeruisch, de wegen, die naar vuren verten leiden: ik groet een God-doorbloeid Heelal: mijn Huis! Weer heb ik 't leven lief. Weer heb ik lief! 'Lijk een die stil zijn armen heeft gewonden rondom een rank, blond meisje, vroom-naief, heb ik voor al een innigen groet gevonden! (Oogst 1926) JAN H. EEKHOUT.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 4