ONS ZEELAND DEBEVELANDSCh GEÏLLUSTREERD WEEKBLAD Tevens Officieel Orgaan voor de Zeeuwsche Vereenigingen in Nederland EERSTE JAARGANG No. 43 20 NOVEMBER 1926 HoofdredacteurANTOINE v. D. BERG Uitgave en druk van G. W. den Boer, Lange St. Pieterstraat F 33, Middelburg, Telefoon 150, Postrek. 74988. - Aanvragen omtrent advertentiën in dit Weekblad richte men tot den Uitgever. - Stukken, bestemd voQf de Redactie, te zenden aan de Redactie, Groote Markt 4, Goes, stukken betreffende de Zeeuwsche Ver eenigingen aan den Heer M. P. Cornelisse, Coltermanstraat 14 rood, Haarlem. - Losse nos. a 0.15 op aanvraag bij den Uitgever. - Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal. - Advertentieprijs 0.35 per regel. Bij contract lager tarief op aanvraag verkrijgbaar. Over onbewaakte overwegen in het algemeen en over de Zuid- Bevelandsche in het bijzonder. Het autobus-ongeluk in de nabijheid van Baarland dat ik hier wel niet nader zal behoeven aan te dui den, daar de nieuwsbladen er veel aandacht aan schon ken heeft weer eens opnieuw de kwestie der onbe waakte overwegen op het tapijt der publieke belang stelling gebracht. Weinig maatregelen van openbare lichamen zijn zoo impopulair geweest als de instelling der onbewaakte overwegen door de spoorwegmaat schappijen. Het groote publiek moet er niets van heb ben, en als het maar eenigszins de kans ziet zijn haat jegens deze overwegen te luchten, dan zal het zulks niet laten. Toen de eerste sensatie van het ongeluk bij Baarland verdwenen was, heeft de massa zich dan ook weer onomwonden tegen alle spoorovergangen ver klaard, die niet bewaakt worden. Dit generaliseeren, een fout waaraan vele Nederlanders zich schuldig maken, is niet goed te keuren. Er zijn overwegen die geen bewaking van noode hebben en er zijn er die haar niet kunnen missen, zon der een gevaar voor de bevolking op te leveren. M.i. is een onbewaakte overweg geheel op zijn plaats indien hij zoodanig gelegen is dat men, alvorens er te pas- seeren, op alle uren van den dag en nacht een trein zonder veel moeite op een flinke afstand kan zien naderen. In alle andere gevallen dienen de overwegen bewaakt te worden, tenzij een afdoende alarmeering is aangebracht. Deze opvatting moge een weinig on voorzichtig lijken, als men haar nader bekijkt zal zij zich anders voordoen. Onze tijd stelt over het alge meen aan het individu hoogere eischen van verant woording dan de jaren die achter ons liggen. Hoe langer hoe meer is de mensch op zichzelf aangewezen, op straat en ook elders moet hij zelf handelen wil hij er komen, de maatschappij is uitgegroeid boven het niveau, dat door de overheid tot in de bijzonderheden geregeld kan worden. Wie op straat wandelend wacht bij het uitwijken totdat anderen waarschuwen, zal het vertrouwen op den mede-mensch bijna altijd duur te staan komen. Als bijna alle uitingen van het leven een beroep doen op de zelfstandigheid van het individu,

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 1