REFEEIS EN PCEDEIS Zeeuwen Bezoekt Café „De Trocadero" Modder=IdyIIe. Schetsen en Verhalen. Napoleon in Zeeland. 6 ONS ZEELAND Ook in ons Zeeland zijn ze er nog: menschen, die zelf buiten den strijd blijven; mannen, die 's morgens bij een kopje thee in een luie stoel, hun krantje hoofd schuddend door lezen, steeds hun afkeurende critiek klaar hebben over anderen, die niet stil zaten; man nen, die een voorstel van een bestuur van een ver- eeniging totaal verkeerd noemen, als ze het thuis op een „convocatie-briefje lezen en. op de vergade ring zelf geen mond open doen; vrouwen, die 's mid dags, ook al bij een kopje thee, samen bepraten, hoe dwaas het is van Mevrouw A. om die zaak zóó te regelen, hoe bespottelijk van Mevrouw B. om clubjes te willen vormen, om de dorpskinderen wat meer be schaving bij te brengen, dat zou immers toch nooit wat worden; en-zoo-voort! De vroegere president der Vereenigde Staten, Roo sevelt, heeft eens gezegd: Een werkelijk nuttig werk wordt niet volbracht door den zedemeester, die zich buiten den strijd houdt, maar door hem, die er door daden dapper aan deelneemt, zonder te worden afge schrikt door „bloed en zweet". Er zijn zeer zeker ook menschen slap en krachteloos geworden door overmatige inspanning, anderen door teleurstelling op teleurstelling. Als men altijd op iets wacht, dat nimmer komt, keer op keer aanklopt en nooit wordt opengedaan, dan geeft men het tenslotte wel eens op. Maar de meesten zijn zoo geworden door gewoonte. De rust is zoo prettig, zoo aangenaam, het is altijd zoo geweest, waarom zouden zij er zich nu voor inspannen, het oude te willen veranderen? Er zijn zooveel dingen, die niemand goed vindt, maar cmdat ook niemand met nieuwe beginselen en denk beelden voor den dag komt, blijven ze bestaan, blijft dikwijls openbaar onrecht gehandhaafd. Wel leven we nu in een tijd, dat veel van het oude wordt omver geworpen en we dikwijls zelfs iets moois mee weg zien nemen, waaraan we ons liever vast zouden hou den wat niet verkeerd is, als we het maar niet uit gemakzucht doen maar toch blijven er nog tal van verkeerde dingen bestaan, ook toestanden, waarin wij vrouwen verandering en verbetering zouden kun nen brengen, als we slechts die eene zoo noodige eigen schap „energie" bezitten, als we maar weten aan te pakken, elk naar haar vermogen, elk op voor haar geschikt terrein, wanneer we daartoe in de gelegen- hed zijn, en ons door niets af laten schrikken. Ons aller leven zal zeker belangrijker, verdienste lijker, inhoudvoller worden, wanneer wij vol energie arbeiden, aan wat naar onze heiligste overtuiging het beste is. L. B. M. Reguliersdwarsstr. 97, Amsterdam Middag- en Avond-Concert Groote Zeeuwsche boerenhoeve, stil in herfstweer uitgestrekt, rondom barre bietenvelden, grijze loodlucht overdekt. Modderweg, die vèr zich slingert als een zwart metalen lint, regenruischgordijn, dat neerslaat met den guren najaarswind. Rondom peeën, niets dan peeën, suikerbieten, voer na voer, baggerende paardepooten, halvemeter-moddervloer. Gouden vrucht van Zeeland's najaar bij millioenen hier vergaard, wordt, uit modder weggeworsteld, glanzend blanke suiker waard. Menschen, werkend zwaar als dieren, onafzienbaar bietenland, zwaar door regenwind gegeeseld, peeëntrekkend met de hand. Kromgebukt, bedekt met modder, grof door elementenmacht, éven denkend in hun arbeid aan 't armoedig thuis, dat wacht.... Hoogbeladen boerenwagen, struische boerenknecht opzij, één moment in modder stilstaand voor de groote boerderij. Boerenmeid komt aangeloopen, sluipt met hem den wagen rond, onbespied zich wanend, innig een minuut wel mond-aan-mond. In de modder leeft het leven, lacht de liefde, zwoegt de vlijt, in de modder kiemt de bloei van Nederland's welvarendheid. WILLEM TELL 11 door JAN VERMEER. Na het ontbijt wilde de Keizer ook de overige leden van het gezin wel eens zien. Het eerst werd de vader binnen geroepen, die eerbiedig, den hoed in de hand, voor Napoleon bleef staan en er niet toe te bewegen was om te gaan zitten, hoe dikwijls de Keizer het hem ook verzocht. Toen hij hem tenslotte naar de reden

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 6