Het nieuwe Posttarievenboekje. 10 ONS ZEELAND barig genoemd na langdurige onderhandelingen met Ged. Staten en de P.Z.E.M. eindelijk toestemming ge kregen te hebben om electrischen stroom te betrekken uit België. Het schijnt voor de P.Z.E.M. een onvoor- deelige gemeente te zijn, vanwege de lastige ligging, maar toch had (of heeft), als ik goed ben ingelicht, de Minister van Waterstaat ernstige bezwaren tegen het betrekken van stroom uit een ander land. Dit kan natuurlijk in oorlogstijd wel eens aanleiding tot moei lijkheid geven. En nu de waterleiding. Uit de bladen kwamen we te weten, dat Ged. Staten aan de Prov. Staten voor stellen ook nu, ondanks de weigerachtigheid van som mige gemeentebesturen, aan de „Zeeuwsch Vlaamsche Waterleiding Maatschappij" een renteloos voorschot te verleenen van twee-derde van het bedrag, dat het Rijk voor dit doel beschikbaar stelt, tot een maximum van 200.000.en onder nadere voorwaarden. Aan de medewerking van Ged. Staten (en, naar wel te voorzien is, aan die van de Prov. Staten) zal het dus niet ontbreken. Als de zaken aan het betrokken De partement in Den Haag ook zoo'n vlug verloop hebben, komt de waterleiding er spoedig, ook al zal ze maar dienen voor 20 gemeenten, die met elkaar 70 pet. der bevolking uitmaken. 't Is te hopen, dat de kosten nu maar niet tegen vallen, zooals met de P.Z.E.M. is gebeurd, en dat de raming geen geflatteerde cijfers zal blijken te be vatten. In de najaarszitting der Prov. Staten komen nog meer Zeeuwsch-Vlaamsche belangen aan de orde. In een van mijn eerste weekoverzichten bracht ik het verkeersvraagstuk ter sprake en wees ik op de gevaren op den drukken weg nabij Sluis. Ged. Staten zijn ook van die gevaren overtuigd en willen van Draaibrug naar Sluis en van Sluis naar de grens een flink rijwielpad, ter breedte van 1.50 M. aanleggen. De totale kosten worden op 4.800.geraamd. De toestand zal ter plaatse dan wel iets beter worden, maar ook over grooter afstand zal in de naaste toe komst zeker een rijwielpad noodig blijken. Ged. Staten stellen ook voor subsidie te verleenen voor de restauratie der Herv, Kerk te Cadzand. Het gaat hier niet over bedragen als te Goes, maar toch worden de totaal-kosten geraamd op 45.750.wat voor zulk een kleine gemeente nog een flink bedrag is. Bovendien zal de burgerlijke gemeente een toren van plm. 9000.overeenkomstig het ontwerp der Rijks-monumenten-commissie, bouwen. De provincie zal, zoo stellen Ged. Staten voor, in de kerk-restau- ratie voor 3.780.bijdragen. Ik heb reeds enkele malen ernstige klachten doen hooren over de vooral dezen winter treurige verbindingen met het land over de Schelde. De Zeeuw- sche Handelsreizigers-Vereeniging heeft dit vraagstuk ook besproken in haar algemeene vergadering te Mid delburg. Handelsreizigers zijn menschen, die dagelijks met de verkeersgelegenheden te maken hebben en die dus ook de gebreken terdege opmerken. Ik heb laatst hooren beweren, dat iemand kans zag vlugger van Vlissingen naar Amsterdam, dan van Hulst naar de hoofdstad van Zeeland te reizen. Zoo dwingt men ons, Zeeuwsch-Vlamingen, ons te oriënteeren naar België. Dat mag toch niet. Daarom succes, heeren handelsreizigers Ons landje blijft zich nog maar uitbreiden. Ja, wij groeien! Eenige jaren geleden kregen we den Dijck- meesterpolder er bij en nu is weer de bedijking van buitengronden in het Hellegat, onder de gemeenten Zaamslag, Bcschkapelle, Stoppeldijk en Ossenisse ge reed gekomen. Deze nieuwe polder zal den naam Hellegatpolder krijgen. Zoo komt er weer wat grond voor koop- en pacht- lustige jonge boeren beschikbaar, 't Is maar jammer, dat zoo'n nieuwe polder niet meer is dan een druppel aan den emmer. Er staan tien- en honderdtallen lief hebbers klaar om. een strop te halen. Z. V. lË)tffl»LpOE^ 'k Heb voor tien van mijne centen 't nieuwe posttarief gekocht en mijn spijt ten spijt vergeefs naar meer van Ton van Tast gezocht. 't Hoofdbestuur had in dit opzicht reeds zoo'n mooi begin begaan, waarom in dit foliantje niet zoo vroolijk voortgegaan? Waarom niet wat illustraties, zelfs nog liefst wat uitgebreid, waarom tusschen drogen postkost niet een tikje vroolijkheid? Ook de posterijen durven daverende dingen doen, 't postboek kon ze illustreeren met een humoresk fatsoen. Waarom zelfs zou er bezwaar zijn tegen 'n officieele mop, 'n fotopagina en graag iets a la Barend Donderkop? 'n Prijsvraagfoto van de Kamer in het heetste van den strijd met bij elk gezicht ,,Wie ben ik?", 'n ware actualiteit! Waarom niet een voordracht over post in Azië's binnenland naast den vleugel-postman van de Nederlandsche prijscourant? 't Werd beslist een reuzenschlager, financieel was 't geen bezwaar; 't Overschot dat dekte ruimschoots 'n Kerstmis-super-exemplaar. 't Wordt een leemte in de vreugde bij 't aanstaand Sint Niklaasfeest, zoo'n komiek post-prentenboekje was wel het cadeau geweest. WILLEM TELL II.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 10