DE KALEMDEP DEP N00RDCP0EP Zeeuwen Bezoekt Café „De Trocadero" 2 In Kapelle is over de restauratie niet zooveel te doen geweest. De heer v. d. Kloot Meijburg, de bekende restaurateur, heeft daar het grootste gedeelte van zijn taak vrij spoedig kunnen beëindigen, en hij is er in geslaagd een bouwvallig en verknoeid gebouw vrijwel in den oorspronkelijken toestand te brengen. Vrijwel, want voor de algeheele restauratie was geen geld genoeg beschikbaar. Het muurwerk van het hoofdkoor zit nog stevig onder de pleisterlaag, welke in vorige eeuwen als een soort bezegeling van de overwinning der hervormden op de katholieken kon gelden. Binnen afzienbaren tijd evenwel hoopt men deze ontsierende pleisterlaag te kunnen verwijderen en tevens de ven sters in het koor in den ouden vorm te brengen. De meeste Bevelandsche gemeenteraden hebben zich dezer dagen geoccupeerd met de electriciteits-kwestie naar aanleiding van het bekende schrijven van Gede puteerde Staten, dat een verzoek om antwoord vóór 15 November inhield. Bijna nergens zijn de provinciale voorstellen zonder slag of stoot aangenomen, het mee- rendeel der gemeenten verklaarde zich tegen de elec- trificatie, enkele waren er in beginsel voor, doch von den het garantie-bedrag te hoog. Wie weet of deze weinig-enthousiaste ontvangst der provinciale plannen niet het gevolg zullen hebben, dat we onlangs bevroed den, n.l.: toestemming voor Goes om zelf de voor ziening van het electrische licht ter hand te nemen! De Goesenaars wachten er met smart op! Het woord smart diende hier eigenlijk niet gebruikt te worden, want momenteel staat Gees in het teeken der vreugde. Men viert er met opgewektheid het feest der toon- dagen. Stoomcaroussel, luchtschommel, een luna-park en een gebakkraam doen moeite de menschen uit de omgeving, die aan één keer kermis in het najaar niet genoeg hebben, te bergen. Even voordat de toondagen werden ingeluid, gaf in de hoofdplaats der Bevelanden de gymnastiekvereeniging .Volharding" ter gelegen heid van haar 35-jarig bestaan een eere-avond, die door tien vereenigingen werd opgeluisterd. Het werd een mooie propaganda voor de turn-sport, die er over het algemeen de laatste jaren niet op vooruit gaat. Heb ik in den aanhef van dezen brief niet gezegd, dat ook wij vroeg of laat met het sprookje van den „goeden ouden tijd" zullen schermen? Onbewust doe ik het thans al! Ik wil dit schrijven besluiten met vermelding van de nieuwgebouwde school te Kruiningen, die haar vol tooiing nadert en over eenige maanden in gebruik ge nomen zal worden. A. M. D. Reguliersdwarsstr. 97, Amsterdam Middag- en Avond-Concert Onverdiende lof kan geen kwaad als hij ons een kleur van schaamte op de wangen brengt en ons doet wenschen: ik wou, dat ik hem verdiend had. ONS ZEELAND Het stedelijk cachet van Zierikzee; verliezen en aanwinsten; de nuttige huishoudschool der Z. L. M.; onze vluchthaven. Waar Zierikzee, als hoofdplaats van ons eiland, in den loop der jaren veel is ontnomen, dat haar cachet gaf als stad, zooals de rechtbank, de rijks betaalmeester, en nog veel meer andere instellingen, grijpt het gemeentebestuur met beide handen alles aan, wat haar van het Rijk of van groote corporaties aangeboden worden en wel voornamelijk het stichten van inrichtingen, die de stad weer opheffen en haar beteekenis vergrooten. Na vele teleurstellingen de geschiedenis ligt nog te versch in het geheugen dan ze hier weer te rele- veeren kwam eindelijk de rijkskweekschool voor onderwijzers tot stand, nadat het gemeentebestuur er reeds toe over was gegaan het gebouw van de oude ambachtsschool om te bouwen in een voor de nieuwe inrichting van onderwijs geschikte localiteit, waarvoor de stad zich aanziende offers getroostte. De teleurstellingen en onaangenaamheden zijn zeer vele geweest, maar nu de „kweek" er is, hoort men over het gebeurde niet meer spreken. Men verheugt zich dat Zierikzee een dergelijke inrichting rijk is, die deze stad weer eenig cachet geeft. Dezen zomer bereikten B. en W. voorstellen van de zijde van de Z. L. M. tot het oprichten van een huishoudschool, welke plannen bij het gemeentebestuur een gewillig oor vonden en dat de voorstellen, die zij daaromtrent deed, door den raad zag goedgekeurd. Met groote voortvarendheid is vanaf Augustus aan de inrichting van dit nieuwe instituut gewerkt, zoodat op den lOen November j.l. in het bijzijn van vele autoriteiten op onderwijs- en landbouwgebied de school: eerste landbouwhuishoudschool, de eerste van dien aard in heel Zeeland, kon worden geopend, aan vankelijk met 45 leerlingen. De burgemeester van Zierikzee, die deze nieuwe school opende, gewaagde in z'n openingsrede, dat onze stad niet verwend is. Op haar is niet van toepassing: het is zaliger te geven, dan te ontvangen, maar, dank zij de Z. L. M., kan hier de nieuwe school worden ge opend. Mocht op den duur blijken, dat deze nieuwe inrichting te klein wordt door het toenemend aantal leerlingen, dan, zoo zegde de burgemeester reeds bij voorbaat toe, zou het gemeentebestuur ook de Z. L. M. ter wille zijn, bij het bouwen van een geheel nieuwe school. (Tot goed begrip diene, dat de tegenwoordige huishoudschool ondergebracht is op de verdieping van de school in de Nieuwstraat). Voor de jonge meisjes uit Schouwen-Duiveland be staat er thans te Zierikzee een uitmuntende gelegen-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 2