WIL ONS ZEELAND zekeren angst af, of we dan nooit meer normale prij zen zullen zien berekenen. Deze angst is het ongetwijfeld ook geweest, die de financieele commissie uit den Middelburgschen ge meenteraad er toe bracht tot B. en W. de vraag te richten of de tarieven van het Gasthuis niet konden worden verlaagd. Die vraag doet wel eenigszins zon derling aan, immers 't Gasthuis is geen winstgevend bedrijf. Wordt er een zuinig beheer toegepast, en dat mag men op grond van de mededeelingen van 't Bestuur van de Godshuizen aannemen, dan lijkt die vraag in den Middelburgschen raad op pingelen, daar waar niet gepingeld kan worden, op krenterigheid. Toch geloof ik niet, dat men er dat achter zoeken meet. Wie ooit er toe genoodzaakt was, tot de ver pleging in 't Gasthuis zijn toevlucht te nemen, weet dat het er goed is, maar duur. Niet te duur, wan neer men bedenkt, wat er voor wordt genoten, maar te duur om te betalen, ten minste voor den gewonen burger. En ik kan me goed begrijpen, dat een gemeen teraadslid, die daarvan overtuigd is, er toe komt, tarief verlaging te wenschen, en dien wensch in vraagvorm kenbaar te maken. Gezien het antwoord, dat Gods huizen" op deze vraag heeft gegeven, moet die wensch echter tot de vrome blijven behooren. 't Is anders wel jammer, dat de algemeene duurte zooveel nuttige, algemeen erkend nuttige, zaken buiten het bereik der menschen houdt en het rijk der moge lijkheden zoo klein van omvang doet zijn. Dat geldt o. a. ook van de reeds door Westkapelle, Zoutelande, Biggekerke en Koudekerke in den breede besproken en in plan gezette wegverbetering. Men wil daar n.l. den zich meer dan vijftigmaal kronkelenden weg van Westkapelle tot ,,Huis ter Schelde" vervangen door een nieuwen van grootere verhardingsbreedte en met den grootst mogelijken zin voor de rechte lijn. Een matige kostenberekening becijfert daarvoor een som metje van ƒ450.000.Wie zal dat betalen? 't Is al uitgerekend, Jawel, maar zal 't zoo gebeuren? 't Is zoo'n dure tijd! Zal ook later van de vroede vaderen dier gemeenten getuigd moeten worden, wat „kantonnier" in de Middelb. Crt. zei: „En zij dronken een glas, en zij deden een en de zaak die bleef zooals zij was!"? 't Is te hopen van niet, want wegenverbetering is zeker nergens meer noodig dan juist daar. Ik mag er de aandacht onzer lezers wel bijzonder lijk op vestigen, dat binnenkort de 7e Nationale Pluim vee- en Konijnen-Tentoonstelling te Middelburg in de Rijschool zal worden gehouden. De inschrijvingen worden uiterlijk 4 Dec, a.s. ingewacht bij den Secre taris der Tentoonstelling W. Joziasse, Jacob Cats- straat 87. Een bericht, dat bijzondere beteekenis heeft voor hen, die te Middelburg de telefoon aan huis hebben! Het betreft het interlocaal en internationaal verkeer. Er is bepaald, dat op Zon- en feestdagen voortaan met andere plaatsen kan gesproken worden, als in die plaatsen de locale dienst geopend is. Men profiteere van de gelegenheid! Een bericht, dat meer dan locale beteekenis heeft, dat voor de geheele provincie van aanbelang is, gewerd 7 ons Zaterdag den 13en dezer. De heer H. J. G. Hart man, griffier der Staten van Zeeland, die een aanvrage tot eervol ontslag had ingediend, heeft op aandrang van Gedeputeerde Staten die ontslag-aanvrage inge trokken en blijft dus voor de Staten behouden. Waar de heer Hartman, naar ieder bekend is, nog over jeug dig vuur en frissche werkkracht beschikt, daar mag men er Gedeputeerde Staten dankbaar voor zijn, dat zij dezen ambtenaar hebben weten te bewegen, de ambtelooze rust tot nader te verschuiven, 't Is voor hem een offer; maar hij oogst daarvoor den dank van velen. V. Belgen, die tot ons komen; de nieu we tarieven der P.Z.E.M.; electri- sche stroom uit België; over water leiding en over de voorstellen van Ged. Staten. Zooals ik reeds eerder schreef, zijn we hier voor kunst en cultuur meer op België dan op ons eigen land van boven de Schelde aangewezen. Was het vroeger zóó, dat de liefhebbers van goede tooneel- voorstelling zich een reisje naar Gent moesten ge troosten, wat voor velen nogal bezwaarlijk was, thans komen de artisten naar óns landje. Zoo trad dezer dagen te Hulst en te Neuzen (deze laatste plaats is een haar waardig concertgebouw rijk gewor den) een gezelschap uit Gent op. Het zal nu moeten blijken of de tooneelkunst op den duur hier gewaar deerd wordt, of dat Z. V. in zijn brieven dezelfde Jeremiades moet laten hooren als A. M. D. laatst deed voor Goes, Electrificatie en waterleiding zijn de volgende pun ten van mijn program van deze week. 'k Zou ze dit maal niet gaarne overslaan, want ze verdienen zeer zeker bespreking. De nieuwe regeling van het tarief der P.Z.E.M. ik schreef er een vorigen keer over - zal hoogstwaarschijnlijk niet met enthousiasme door de gemeentebesturen begroet worden. Ze zal voor sommige dezer besturen een nadeel van 1000.a ƒ2000.per jaar, vergeleken met vorige jaren, op leveren. Men begrijpt de P.Z.E.M. niet. De bedoe ling van commissarissen is toch geweest daaraan valt niet te twijfelen om eenige bestaande moei lijkheden en onbillijkheden uit den weg te ruimen. En hoe komt men dan toch in vredesnaam tot een nieuwe regeling, die voor vele gemeenten nog eens extra-nadeel brengt? De Vereeniging van Burgemees ters en Secretarissen in O.-Zeeuwsch-Vlaanderen heeft dan ook onmiddellijk deze zaak in studie genomen. We krijgen dus binnenkort een officieel rapport. De gemeente Overslag schijnt nu al worden de desbetreffende berichten van officieele zijde nog voor- Vervolg op bladz. 10

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 7