H ONS ZEELAND DEMIaÈS^Ék GEÏLLUSTREERD WEEKBLAD Hoofdredacteur: ANTOINE v. D. BERG Tevens Officieel Orgaan voor de Zeeuwsche Vereenigingen in Nederland EERSTE JAARGANG No. 45 4 DECEMBER 1926 Uitgave en druk van G. W. den Boer, Lange St. Pieterstraat F 33, Middelburg, Telefoon 150, Postrek 74988 - Aanvragen omtrent advertentiën in dit Weekblad richte men tot den Uitgever. - Stukken, bestemd voor de Redactie, te zenden aan de Redactie, Groote Markt 4, Goes, stukken betreffende de Zeeuwsche Ver eenigingen aan den Heer M. P. Cornelisse, Coltermanstraat 14 rood, Haarlem. - Losse nos. a ƒ0.15 op aanvraag bij den Uitgever. - Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal. - Advertentieprijs ƒ0.35 per regel. Bij contract lager tarief op aanvraag verkrijgbaar. Twee onderwijsgevallen; de Beve landers en het Belgische Verdrag; iets uit de provinciale begrooting en een opmerking over den Char leston. In Kapelle dreigde onlangs een conflict uit te breken tusschen de onderwijzers en de gemeente. De eersten gingen n.l. niet accoord met het voorgestelde lesgeld voor vervolg-onderwijs, dat vastgesteld was op f 1.25 per uur. Nadat de gemeenteraad zich met de zaak be moeid had en de leerkrachten adviseerde met het on derwijs een aanvang te nemen, draaiden de onder wijzers bij; dezer dagen is de avondschool geopend. Het onderwijspersoneel heeft dus de nederlaag ge leden, de ongeschreven wet die oordeelt dat de school meester geen hooge financieele eischen aan de samen leving mag stellen, is opnieuw bekrachtigd. Het gebeurde in Kapelle leert iets; m.i. het volgen de: a. de dorpsonderwijzer begint aarzelend te ont groeien aan de vroeger veel geprezen lijdzaamheid, die den nek deed buigen op het gevaar af het hoofd onder water te brengen; b. de gemeenteraden hebben het nog steeds in hun macht het onderwijs-personeel naar hun hand te zetten. Verder doet het de vraag naar voren komen of Kapelle het onderwijs een dienst be wees en of het verstandig handelde. Zou de animo der onderwijzers voor de lessen aan de avondschool momenteel zoo groot zijn, als in het belang der leer lingen gewenscht is? Behalve Kapelle heeft Colijnsplaat een onderwijs kwestie achter den rug. Aan een gehuwde onderwijze res was ontslag verleend. De ontslagene ging niet ac coord met de beslissing van den raad en zocht ,,hooger-op" in 't gelijk gesteld te worden. De Kroon heeft thans bepaald, dat het ontslag gemotiveerd was, daarbij nogmaals goed naar voren schuivend, dat ,,het gewenscht is de gehuwde onderwijzeres niet langer op school te houden dan noodig is." De kwestie der gehuwde onderwijzeres in het al gemeen, is niet actueel meer, en het heeft weinig zin er naar aanleiding van dit geval nader op in te gaan. De regeering heeft onomwonden haar standpunt ver klaard, en de gemeenteraden hebben hiernaar te han delen. Dit wil evenwel niet zeggen, dat ieder geval niet op zich zelf beoordeeld zou kunnen worden en

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 1