Dekalehdepdephoopdcpüep 2 ONS ZEELAND dat we ons niet zouden kunnen indenken, dat een gemeente een gehuwde onderwijzeres handhaaft om dat dit blijkt in het belang van het onderwijs te zijn! o Terwijl men zich op Walcheren en ook in Zeeuwsch- Vlaanderen vrij druk maakt over het verdrag met België is in de Bevelanden van een beweging tegen dit verdrag nog niets bemerkt. De meesten interes seeren er zich blijkbaar niet voor, men is van de zaak in 't geheel niet op de hoogte, en het is bij zeer hooge uitzondering dat men er over hoort spreken. Misschien dat het in Middelburg door het prov. comité aange nomen voorstel tot vorming van plaatselijke comité's de interesse voor het verdrag zal weten op te wekken. Ik geloof echter niet, dat de belangstelling hier ooit zóó intens zal worden als zij in het overige gedeelte van Zeeland heet te zijn. Heet te zijn, want is, nuch ter beschouwd, de actie tegen het verdrag inderdaad wel tot het groote publiek doorgedrongen? Of is zij eigendom van een zeer kleine groep, die toevallig over middelen beschikt om den afkeer van het verdrag in Zeeland, grooter voor te stellen dan zij in werkelijk heid is o Op de provinciale begrooting voor 1927 komen de navolgende posten voor, die speciaal betrekking heb ben op deze streek: f 20.000 voor verbetering van den steigerdam te Katsche-Veer, (de uitvoering van het werk zal eerst in 1927 ter hand worden genomen), f417.333.34 als renteloos voorschot aan de spoorweg maatschappij Zuid-Beveland" voor den aanleg en de exploitatie van spoorwegen op Zuid-Beveland, en f25.000 voor vernieuwing van den weg langs Wol- phaartsdijk. (Het toenemend verkeer vooral van motor rijtuigen maakt verbetering van het wegdek hoog noodig.) o In Goes is het winterseizoen al op volle kracht. Men vergadert, men houdt lezingen, geeft voorstellingen en.... danst. Het laatste doet men er momenteel bijna buitensporig. Er wordt nagenoeg niets op touw gezet zonder dat er een „bal na" aan verbonden is. Het vooruitzicht te kunnen dansen doet zelfs maar weinig aanlokkelijke bijeenkomsten de bezoekers stroomen. Wat men in Goes danst! Nóg niet de Charleston, maar bedriegen de teekenen niet, dan zal dit import uit Amerika ook hier spoedig burgerrecht verkrijgen. Het is begonnen met een demonstratie op een bal, het zal eindigen met een algemeen ge-Charleston. Mooi is de charleston allesbehalve, zedelijk echter in hooge mate. Bij een step of wals kan misschien de zede lijkheid in een enkel geval nog wel eens in 't gedrang komen, bij een Charleston, die zeer veel techniek en aandacht vereischt, niet. Er is zooveel kwaad van den nieuwsten dans ge sproken, laten wij hem het goede woordje, dat hij ver dient, niet onthouden. A. M. D. C V-C>-A De gasfabriek te Zierikzee; over slecht gas en over een vertrouwe lijk rapport. Iedere stad en iedere streek heeft zoo z'n eigen en eigenaardige kwesties, het havenbedrijf, de wegen, een ziekenhuis of het gasbedrijf betreffend. In deze af dee ling heeft men er tenminste wel vier, die meermalen het onderwerp van discussie hebben uitgemaakt. De ziekenhuiskwestie, die onder deze rubriek al meer be sproken is, zullen we eens voor een oogenblik laten rusten, maar het een en ander wereldkundig maken over het Zierikzeesche gasbedrijf. Tot voor 1923 leverde de gasfabriek te Zierikzee, die in 1857 werd opgericht, zuiver steenkolengas, maar in het eerstgenoemde jaar kwam een voorstel der gas- commissie ter tafel, om voortaan, evenals in vele an dere gemeenten van ons land, „menggas" te leveren en wel volgens een bepaald Duitsch systeem, dat naar den uitvinder, het „Goffin"-systeem genoemd wordt. Toen in den wereldoorlog Duitschland zoo wat aan alles gebrek had, heeft een vernuftig technicus een sys teem van gasproductie uitgevonden, waarbij het moge lijk bleek, dit ter besparing van het zoo hoog noo- dige „zwarte goud" steenkolengas met andere gas sen te vermengen, waardoor toch nog een bruikbaar verlichtings- en verwarmingsproduct werd verkregen. In 1923 werd door de gascommissie te Zierikzee een voorstel bij den raad ingediend om ook hier het „Gof- fin"-systeem in te voeren, waarvoor, na felle bestrij ding en dito critiek, in den raad een meerderheid werd gevonden, zeer tegen den zin van vele burgers. De klachten over dat nieuwe gas waren in den be ginne legio en in de plaatselijke pers verscheen zoo nu en dan een gekruide dichterlijke ontboezeming over dit nieuwe verlichtings- en verwarmings-product, maar langzaam luwde toch de gasstorm, totdat in dit voor jaar ingrijpende voorstellen, de gasfabriek en zijn in richting betreffend, ter tafel kwamen. Fel heeft de oppositie zich toen geweerd en be toogd, dat men maar het best deed terug te keeren op de oude paden, wat tot resultaat zou hebben, dat men beter licht kreeg en de huisvrouwen, vlugger dan thans, hun eten gaar zouden hebben. Na scherpe en breedvoerige discussies werd dit voorjaar met alge- meene stemmen een voorstel der oppositie aangenomen om een deskundige aan te wijzen, ten einde een on derzoek in te stellen naar het heele beheer der ge meente gasfabriek. Tot deskundige heeft men toen uitverkoren een directeur van een der Zuid-Hollandsche gasfabrieken, die in den afgeloopen zomer meermalen Zierikzee heeft bezocht met bovenvermeld doel. Dezer dagen

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 2