I.R.O. ONS ZEELAND 3 WOLVENSTRAAT 2-4 bij TELEFOON 33400 Schrijfmachinehandel (alle merken) Copieer-lnrichting (Spoed-inrichting) Reparatie-Inrichting - Linten - Carbon de Heerengracht 300, AMSTERDAM D. J. KOOPMAN is nu het rapport van den deskundige verschenen en de heeren leden van den raad hebben alle een af schrift van dat rapport thuis gekregen, maar op dat rapport prijkt het woord: vertrouwelijk! Dit simpele woord blijkt voor de voorstellers van het onderzoek een steen des aanstoots te zijn, want zij hebben tot het dagelijksch bestuur der gemeente het verzoek gericht om zoo spoedig mogelijk de ge heimhouding van het bewuste rapport op te heffen en vrijheid te verleenen tot publicatie. In dit verzoek tot openbaarmaking schuiven zij op den voorgrond, dat de burgers recht hebben kennis te nemen van den inhoud, aangezien de gasfabriek hier een gemeentelijk bedrijf is, waarvan ieder belasting betalend burger als aandeelhouder kan worden be schouwd. Het Dag. Bestuur schijnt echter een andere meening te zijn toegedaan, want zij beschikten afwijzend op het verzoek om het rapport van den deskundige open baar te maken. Misschien geeft de komende begroo ting wel meer licht in deze verlichtingszaak! M. d. P. Het vermenigvuldigingscijier der belastingen in Middelburg; hoe staat Vlissingen er voor; maatrege len voor hotels; een kiosk en de etalages. Mogelijk is het een bloot persoonlijke ervaring en de daarop gegronde meening dus geen subjectief en aanvechtbaar, maar ik meen gemerkt te hebben, dat er tegenwoordig wat minder wordt gesproken over malaise. Zou 't mogelijk zijn, dat deze erflating van den monsterlijken wereldoorlog opgeteerd raakte, dat dit uitzieken van 't deerlijk aangetaste Europa tot staan ware gekomen en de mensch weer hopen mag op gun stiger tijden? Ik weet het zoo niet, maar wanneer ik lees, dat B. en W. van Middelburg thans in staat zijn, om bij de toelichting der gemeente-begrooting voor het jaar 1927 het volgende mede te deelen: ,,De netto opbrengst der inkomstenbelasting is f55.100 lager ge raamd kunnen worden dan voor 1926. Indien geen groote uitgaven meer door uwen raad op de begrooting worden gebracht zal dus waarschijnlijk het vermenig- vuldigingscijfer voor het belastingjaar 1927-1928 we der op 1 kunnen worden gebracht", dan concludeer ik, dat we in onze gewestelijke hoofdstad in dat op zicht het ergste al weer geleden hebben. En hoe staat het daarmee elders? Te Vlissingen bijvoorbeeld? In de Vlissingsche Courant van Dins dag 23 dezer bewijst ons de heer Lindeijer (iemand die het weten kan) met cijfers, dat het daar voor per sonen met de kleinste inkomen wat de belasting druk aangaat, nog zoo slecht niet is. Men oordeele: Gehuwden met 2 kinderen en een inkomen van f 1000 per jaar betalen te 1. Helmond f 5.76 2. Bergen op Zoom - 5.50 3. Roczendaal - 4.93 4. Haarlemmermeer - 4.50 5. Zeist - 4.20 6. Rheden - 2,86 7. Middelburg - 2.00 8. Lonneker - 1.10 9. Kampen - 0.80 10. Bussum niets 11. Venlo niets 12. Vlissingen niets Als Middelburg (dat nu nog, volgens dit lijstje, in 't midden zweeft) cok eens zoo ver mocht komen als Vlissingen! 't Ware te wenschen, want gehuwden met 2 kinderen, die van een inkomen van f 1000 per jaar moeten rondkomen, zijn er in Middelburg aardig wat. En als die menschen nu eens niets meer behoefden te betalen, wat zou dat heerlijk zijn. We mogen dat nu wel gaan hopen zeker? 't Kan nu al in Vlissingen. Zou het dan 't volgend jaar in Middelburg niet kun nen? Dan was voor velen al weer een reden tot klagen vervallen. Was het toch eens waar! o Een maatregel, die zeer zeker verdient toegejuicht te worden, is door het Dagelijksch Bestuur van Mid delburg aangekondigd. Deze betreft het doen opnemen in de bouwverordening van een bepaling, welke in houdt dat hotels en dergelijke gebouwen in den ver volge zullen moeten voorzien zijn van brandkranen en brandbluschmiddelen alsmede van brandtrappen en brandgangen. Een en ander naar aanleiding van den brand in het Grand Hotel, 't Is wel, zooals het spreek woord zegt: Als.... enz. Maar de put wordt toch maar gedempt. En zoo gaat Middelburg er gelukkig niet op achteruit, 't Wordt meer modern. Vooral nu de toenemende lichtreclame op de Markt nog zal wor den aangevuld met een kiosk op 't verhoogde deel tegenover de Lange Delft. Als dat ding, voor den vreemdeling bestemd natuurlijk, nu maar te vinden is op de drukke marktdagen. Men zal er natuurlijk wel wat op vinden. Een schildering in flink rammelende kleuren b.v., of een juffrouw erin, uitgedost als een Walchersche boerin op haar Zondagsch. Laat ons af wachten, vertrouwende op de wijze voorzorgen van 't gemeentebestuur, dat zeer zeker tegen ontsierende reclame zal weten te waken. o Dat met het oog op St. Nicolaas geheel Walcheren

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 3