EM-viMrmr ONS ZEELAND 4 (minus de dorpen, waar men dezen heilige niet eert) in de kunst van étaleeren zijn beste beentje voorzet, is vanzelfsprekend. Dat met het oog op Zondagsheili ging en verplichte winkelsluiting van overheidswege de noodige voorzorgen worden getroffen, idem. Maar dat de vereenigde winkelbedienden, die het aan zien ko men, dat er wel eens een extra uurtje zal moeten ge werkt worden, reeds lang te voren komen verklaren, dat zij als poes hun graatje komen eischen, is dat ook vanzelfsprekend „Voor wat, hoort wat", zal men zeggen. Alles goed en wel; maar bedissel dat contrac tueel en in stilte. En nu, allen een prettige Sinterklaas? V. De praatgrage Raad van Terneu- zen; de vroede vaderen van Aar denburg; over suiker, vleesch en eleetriciteit. 'k Wil er geen ruzie over maken, welke stad we de hoofdplaats van Zeeuwsch-Vlaanderen mogen noemen. Maar niemand zal het me ten kwade duiden, als ik zeg, dat ik toch altijd met meer belangstelling de Raadsuitslagen van Terneuzen dan b.v. van Retran- chement of Westdorpe lees. Welnu, de Gemeente raad van Terneuzen heeft dezer dagen weer eens ver gaderd, hoofdzakelijk ter behandeling van de gemeen te-begrooting van 1927. Maar wat werden daar de sluizen der welsprekendheid opengezet! Dat was Am sterdam en Rotterdam in 't klein. In grooten stijl werden algemeene (lees politieke) beschouwingen ge houden, waarbij me het verband met de gemeente belangen wel eens ontging, daar werd gerepliceerd, getripliceerd, enz. tot de burgemeester ten laatste de heeren vriendelijk moest verzoeken toch asjeblieft te stoppen. Er is vergaderd van 's morgens 10 uur met enkele korte pauzen tot middernacht. Neen, ik zou niet gaarne de Gemeenteraad van Terneuzen aan de andere Gemeentebesturen ten voorbeeld stellen. Ik schaam me niet, te zeggen, dat ik een politieke richting ben toegedaan en lid ben van een politieke partij, maar toch zie ik het nut niet in van breede politieke be schouwingen als daarvoor geen speciale reden is in onze Gemeenteraden. Bij de behandeling der artikelen werden ten minste zaken gedaan, al werd hier over duizend en één on derwerpen en kwestietjes 't woord gevoerd. De ver houding tusschen den Gemeenteraad en het Burger lijk Armbestuur is door deze besprekingen en beslui ten niet bijzonder hartelijk geworden. De Raad heeft een limiet aangegeven voor de uitkeeringen door het Burgerlijk Armbestuur, waarboven het niet mag gaan en heeft tevens bepaald waarvoor zeker alle reden is dat 'n bedeelde niet tevens lid van het Burger lijk Armbestuur kan zijn. Het eerste besluit heeft tot gevolg gehad, dat de voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur reeds zijn ontslagbrief heeft ingezonden en het laatste wekte bij de S. D. A. P. veel ontstem ming. Het schijnt, dat een lid dezer partij door dit Raadsbesluit zal worden getroffen en uit het Burger lijk Armbestuur zal moeten treden of. geen uit- keering meer zal mogen accepteeren. Eigenaardig is, dat men in Terneuzens Gemeente raad (en hiermede neem ik van dit college afscheid) wel besloot tot het invoeren van een rioolbelasting, maar voor een belasting op publieke vermakelijkheden die elke stad van eenige beteehenis tegenwoordig heeft niets gevoelde. De bioscoop-exploitanten en schouwburg-directeuren zullen er wel niet rouwig om zijn. De Gemeenteraad van Aardenburg blinkt ook altijd uit door langdurige, zelden vriendschappelijke dis cussies. De meeste besluiten worden hier na scherpe debatten met 4 tegen 3 stemmen (rechtslinks) aan genomen. Zelfs werd laatst op deze wijze aangenomen een voorstel van den voorzitter aangaande de verga der-uren van den Raad. Een der leden maakte daarbij de geestige opmerking, dat hij op een zeker uur thuis moest zijn, want zijn vrouw had Spaansche pap gekookt Jammer is, dat deze Raad ten aanzien van de Wa terleiding nog zoo allerellendigst achterlijk is. Met 4 tegen 2 stemmen en één onthouding werd wederom besloten niet bij de Waterleiding aan te sluiten. On danks het krachtig betoog van den burgemeester en de minderheid vóór aansluiting, waren de vier R.K. leden daartoe niet te bewegen Wel moesten allen toe geven, dat er b.v. bij brand water te kort in de ge meente is. Tóch geen waterleiding! o Nu weer eens wat over de bieten en de suiker. On geveer midden of einde dezer maand zal de campagne aan de suikerfabrieken te Sas van Gent afloopen. Dan is de goede tijd voor vele arbeidersgezinnen weer voor een jaartje achter den rug. Ook aan de laadplaatsen begint het nu op een eindje te loopen. Men ziet er weinig bieten meer. Menigeen zal blij zijn, dat de wegen nu weer eens flink schoongemaakt kunnen worden. De suikerprijs kreeg de laatste weken een flinken duw naar boven. Deze stijging hoe gaarne ook ge zien door hen, die bij den bietenverbouw en de suiker industrie betrokken zijn komt hen, die op het oogenblik zoo hard ijveren voor bescherming dier in dustrie van regeeringswege, wel zeer te onpas. De gevolgen van de prijsstijging zijn hier duidelijk merk baar. De boeren, die het geluk hadden de laatste we ken nog wat „vrije" (niet gecontroleerde) bieten te hebben, zijn daar goed mee geweest. Er werden flinke prijzen voor geboden. Zoo zit ook in den verbouw der bieten wel een speculatief element, al wordt dit de laatste jaren door het vele contracteeren er groo- tendeels uitgenomen. Vervolg op bladz. 6

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 4