DE KALEDDEP DEP M00PDCP0EP 2 ONS ZEELAND van dit seizoen, die veel beter is dan in 1925, Ook meent men dat de totale hoeveelheid die van 't vorig jaar niet' aanzienlijk overtreffen zal. Reeds nu zijn er oesterkweekers geheel door hun voorraad en moe ten deze door gestage aankoopen hun clientele be dienen. Een niet onbelangrijk gedeelte der bevolking van deze streken verdient aan het oesterbedrijf een ferme boterham, en daarom stemt de klacht, die veranderde in een genoeglijk geknor, tot vreugde. X Reeds eerder is in deze rubriek gewag gemaakt over de actie der Goessche slagers tegen de plannen voor het openbaar slachthuis. Men zal zich herinneren dat op gezag der slagers van het ontworpen abattoir zoo goed als niets deugde. Thans is gebleken dat de sla gers zich door hun afkeer van het gemeentelijke moord hol van koeien van de paden der waarheid hebben laten afdrijven. Niet minder dan een zeer erkend des kundige als Dr. Hoefnagel, directeur van het abattoir te Utrecht, heeft aangetoond, dat het Goessche ont werp, behoudens enkele onderdeelen, een knap stuk werk was van den Goeschen gemeente-architect den heer Rothuizen en van den heer van Baak, directeur van den keuringsdienst aldaar. Voorts is gebleken, dat de slagers hun toevlucht hebben gezocht tot wei nig fraaie middelen, teneinde het abattoir ten val te brengen. B. en W. van Goes keuren in een officieel schrijven de minderwaardige actie (gevoerd ten koste van de hierboven genoemde gemeente-ambtenaren) ten zeerste af. Zij geven onomwonden de slagers en de „Nieuwe Zeeuwsche Courant" figuurlijk voor den broek. Deze broek-tikkerij is even verdiend als de koe van speculaas, die een ander fel en doortastend tegenstan der van het abattoir van een grappenmaker als Sint- Nicolaas-present thuis kreeg, vergezeld van het vol gend proza in suiker: „Ik wil niet geslacht in het abattoir". De koe Cornelia. X In Goes zijn heel wat boomen door de Iepenziekte aangetast. De directeur van gemeentewerken heeft nu aanbevolen de plantsoenen der stad opnieuw te voor zien door de onherstelbare zieken op te ruimen en nieuwe aanplantingen te verrichten. Ruim 60 forsche boomen zullen waarschijnlijk over eenigen tijd onder de hand van den boomendokter vallen. Dit radicale middel lijkt heel erg, maar het is ten slotte de eenige oplossing. Ook voor boomen geldt immers de opmer king, dat zachte heelmeesters wonden maken, die niet frisch rieken! Een andere aankondiging van den directeur van ge meentewerken te Goes, die hier nog even vermeld dient te worden, is de gemeentelijke werkverschaffing gedurende de wintermaanden. Na de bietencampagne neemt het aantal werkloozen toe. Deze zullen dienst baar gemaakt worden aan eenige verbeteringen der stad. Deze maatregel bewijst wel dat men het in Goes goed met de werkloozen meent. Men erkent er het recht op arbeid door. A. M. D. De Schouwensche waterleiding in zicht; een nieuwe brug voor Zie- rikzee; een verzoek van „Schutte- vaer" ingewilligd. Wanneer zich geen stagnatie meer voordoet, wat betreft de regeling met het Rijk, dan wordt in het voor jaar van 1927 de Schouwensche waterleiding aanbe steed! Dit belangrijk feit kon de voorzitter in de laatste vergadering van den Zierikzeeschen gemeente raad aan de leden mededeelen. Zoo zal dan toch eindelijk die lang verwachte wa terleiding, waartegen nog altijd menschen gekant blij ven, zelfs een tweetal gemeenten in het Westen van Schouwen, maar waar naar nog 'n grooter aantal in woners met smart al lang reikhalzend hebben uitge zien, tot stand komen. Wanneer in het komende voor jaar de besteding plaats heeft, gaat men zoo spoedig mogelijk aan het graven en wie weet of het heele jaar wel noodig zal zijn met dit werk en het leggen der buizen, gereed te zijn. Die lange lijdensgeschiedenis zal dan tot het verleden behooren en de achterstand, die hier op het gebied der drinkwatervoorziening al veel te lang bestaat, eindelijk worden ingehaald. Schouwen-Duiveland was tot nu, uitgezonderd Noord- Beveland, het eenige deel van Zeeland dat van lei dingwater was verstoken. Is de waterleiding er een maal, dan zal het gemopper, zoo dra men het gemak kent, van zelf verstommen, behalve misschien bij enkelen, die nu eenmaal altijd critiek uitoefenen, al dan niet gemotiveerd. X De laatste raadsvergadering van Zierikzee, was ook nog in ander opzicht belangrijk en wel voor deze ge meente zelf. Sinds langen tijd verkeert de brug over de Nieuwe Haven voor de Zuid Havenpoort, dat mooie monumentale gebouw uit den bloeitijd der stad, in een, zacht uitgedrukt, niet al te besten toestand en het stadsbestuur zal binnen afzienbaren tijd overgaan tot het bouwen van een nieuwe brug. Firma's die hun sporen reeds verdiend hebben op het gebied van brug genbouw, zullen uitgenoodigd worden, naar dit belang rijke werk in te schrijven en hun plannen over te leggen, maar de raad behoudt zich het recht voor dat brugontwerp uit te kiezen, dat het best past bij de historische omgeving. In vroeger eeuw, zooals nog op een afbeelding in de Kroniek van Smallegange te zien is, lag over dat deel der haven een klepbrug, onge veer gelijk aan die, welke nog heden ten dage over de Oude Haven tusschen Noord en Zuid Havenpoort spant. Van een z.g. moderne brug wenscht men hier verschoond te blijven, omdat dergelijke werken er niet bepaald uit een bizonder schoonheidsoogpunt bezien,

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 2