CP UfUUCPEI. ONS ZEELAND 3 fraai uitzien, al mogen zulke bruggen dan ook prac- tisch bruikbaar zijn. X In dit orgaan, schreven we veertien dagen geleden over een verzoek van Schuttevaer, om korting te krij gen voor schepen die uit nood de haven van Zierikzee, welk met elk getij kan worden aangedaan door de binnenschippers, aandoen. Dit verzoek is toen aange houden om nog eenige personen te hooren, die des kundig zijn op het gebied der schipperij. In de laatste vergadering van den raad heeft men thans om tegemoet te komen aan den wensch van het hoofdbestuur van Schuttevaer de verordening op de heffing der havengelden gewijzigd, waarbij o.a. is be paald, dat de schepen, die uit nood de haven binnen vallen, dit ter beoordeeling van den havenmeester, van het betalen van havengeld worden vrijgesteld. Een andere belangrijke wijziging, die misschien in de toekomst voor Zierikzee zelf voordeel af kan wer pen was wel dat Schepen, die hier binnenvallen, om kolen of motorolie in te nemen en niet langer dan 2 maal 24 uur uren in die haven vertoeven, 1/4 deel van het havengeld zullen behoeven te betalen. Het gemeentebestuur blijkt hierbij een open oog te hebben gehad voor de schipperij, die deze wijziging zeer zeker zal toejuichen. M. d. P. De centrale slachtplaats voor Mid delburg en Vlissingen; over pro tectie van de suiker-industrie; onze turners. Er zijn zoo van die zaken, welke gedurende korter of langer tijd de hoofden warm maken en menige pen doen verdwalen naar gift en gal in plaats van naar den inktpot, welke zaken dan weer uit de sfeer onzer belangstelling verdwijnen (soms voor langen tijd) en die dan weer in eens onze volle attentie tot zich trek ken. Daartoe behoort o.a. de inrichting eener centrale slachtplaats voor Middelburg en Vlissingen. Ten aan zien van de plannen en de plaats, waar deze inrich ting zou moeten komen, is men het na veel geschrijf en gewrijf niet eens kunnen worden. Langen tijd hoor den we er niets meer van, totdat voor eenige dagen uit Middelburg en Vlissingen tegelijkertijd de volgen de officieele mededeeling werd losgelaten: Teneinde tot een oplossing te kunnen komen over de vraag in welke gemeente en op welke plaats het aan beveling verdient eventueel zoodanige slachtplaats voor rekening van Vlissingen en Middelburg te stich ten, achten B. en W. van Vlissingen en die van Mid delburg het gewenscht een commissie te benoemen, bestaande uit enkele deskundigen, buiten beide ge meenten woonachtig, die daarover advies zou kunnen uitbrengen. Genoemde commissie zou dan tevens nieuwe plan nen kunnen indienen nopens bouw, inrichting en ex ploitatie van de centrale slachtplaats. De projecten en bescheiden, welke door B. en W. van Vlissingen reeds werden ontworpen en ook in bezit zijn van B. en W. te Middelburg, zullen daarbij natuurlijk kunnen worden geraadpleegd. Men moet het Dag. Bestuur van beide gemeenten dankbaar zijn, dat zij eigen inzicht hebben weten ten offer brengen terwille van de goede zaak en elkander een eervollen terugtocht hebben mogelijk gemaakt. Komt de slachtplaats nu op een plaats, die men niet had gewenscht, dan kan men zich troosten met de over weging, dat deze beschikking is genomen op advies van onpartijdigen. En.... de slachtplaats is er dan toch. Zouden de Middelburgsche en Vlissingsche vroede vaderen soms eens op den toren geklommen zijn en daar hebben ontdekt, dat beide plaatsen reeds bijna aan elkaar gebouwd zijn, en dat het al te gek zou wezen, dat burgers van hetzelfde vaderland zóó kort bij elkaar wonend, elkaar de hand reikten om öen gemeenschappelijk belang te bevorderen? X Een belangrijke beslissing, belangrijk in de eerste plaats voor den landbouw, maar, wijl het een groot beginsel raakt, voor allen van beteekenis, is Maandag den 29sten November te Middelburg gevallen in de vergadering der Z. L. M. Zooals men weet, was men het in dezen kring onderling oneens over de vraag, of bescherming der suikerindustrie van overheidswege door middel van premies al dan niet gewenscht ware. Het Hoofdbestuur had voorgesteld om te voldoen aan het verzoek van den Bond van Coöp. Suikerfabrieken en le bij den Minister aan te dringen op het herstel der productie-premie, 2e te streven naar een nieuwe suikerconventie. In die vergadering nu is het pro en contra door ver schillende sprekers belicht zonder van eenige passie te doen blijken voor de dogma's Vrijhandel en Pro tectie. Aan het eind der discussies stelde de Afd. Wolphaartsdijk bij motie voor: zich uit te spreken vóór het verzoek inzake een nieuwe suikerconventie, maar inzake de productiepremies een afwachtende houding aan te nemen. Zonder hoofdelijke stemming werd het eerste deel dier motie aangenomen, terwijl het tweede deel met 56 stemmen vóór, 55 tegen en 1 blanco een meerderheid verwierf weliswaar, maar zóó gering, dat van een overwinnen of nederlaag eigen lijk geen sprake mag zijn. X Een beslissing van geheel anderen aard, minder van aanbelang voor de ridders van Protectie en Vrijhandel dan van de beoefenaars van ridderlijke oefeningen en spelen, is gevallen in de vergadering van den Turn kring Walcheren van het K. N. G. V. Na ampele be spreking werd met 14 tegen 13 stemmen het voorstel van het bestuur aangenomen, om Walcheren afzonder lijk als kring te doen voortbestaan. Deze beslissing viel, ondanks de bestrijding van het bestuursvoorstel door den voorzitter van 't Gewest, den heer De Graaf, 't Mocht niet baten. De kring Walcheren is gevormd,

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1926 | | pagina 3