ONS ZEELAND Reclame 14 Op uitnoodiging van den heer Meynen, de direc teur der Coöp. Zuivelfabriek Walcheren", hebben wij een rondgang gemaakt door de nieuwe fabriek aan den Poelendaalschen Singel te Middelburg, Deze fabriek, in April 1926 geopend, is in de plaats gekomen voor het oude bedrijf aan den Wal, Komende in het ketelhuis aan de achterzijde der Machinekamer. fabriek, zien wij 2 ,,Stork"-stoomketels met een opper vlakte van 60 vierk. Meter. Aan dit ketelhuis grenst de prachtige machinekamer (zie foto), met een stoom machine van 80 I.P.K., koel-installatie, schakel-instal laties met electromotoren tot een drijfkracht van 36 P.K., en installatie voor luchtvoorziening; voorts vindt men hier een toestel voor warmwatervoorziening, etc. Het daarnaast gelegen lokaal is het z.g. waterlokaal, waar de diverse pompen, met een geweldige capaciteit, zijn ondergebracht, alsmede de pekelbak enz. Dit gedeelte der fabriek zouden wij het hart van het bedrijf kunnen noemen, daar alles zoo is inge richt, dat de meest economische wijze van werken verzekerd is. Wij komen nu aan de melk-ontvangst. De machines hier, staan op ijzeren tegels. Een der eerste werk zaamheden bij de melk-ontvangst is het melk-wegen, wat geschiedt op de melkbascule, waar alle inkomende melk wordt gecontroleerd en gewogen. Op het lek-apparaat worden de melkbussen gezet, om de laatste druppels melk op te vangen. Alleen dit apparaat geeft een voordeel van circa 1500. per jaar. Hiernaast is het laboratorium. Iedere ontvangen bus melk wordt onderzocht op vetgehalte, cattageproef en alcoholproef. Verder wordt iederen dag de boter op watergehalte onderzocht. Na het roomzuurlokaal gezien te hebben, komen we De Coöp. Zuivelfabriek „Walcheren" te Middelburg. in het karn- en centrifuge-lokaal. We vinden hier tal van de modernste machines. Bij de consumptiemelk-afdeeling vinden we een machine, de z.g. melkreiniger. Voor schrijver dezes is deze machine het mooiste wat er bestaat op hy giënisch gebied. Hoeveel vuil er in de melk is, kon den wij hier constateeren; en begrijpen we niet, dat het publiek nog melk koopt, zoo van de koe. Na verschillende bewerkingsmachines in bedrijf ge zien te hebben, komen we aan de flesschenmelk- afdeeling. 't Pasteuriseeren gaat geheel automatisch, alsook het vullen der flesschen melk, pap, karnemelk, enz. Koel-installaties en cellen zijn hier, waar de pro ducten op de vereischte temperatuur worden bewaard. Ook de boter-afdeeling, pakkerij enz. gaat geheel machinaal, zoodat de meest mogelijke hygiëne wordt toegepast. Schoonmaken van bussen, emmers, flesschen-tap- machines, gaat alles met stoom en water op zekere temperatuur. Overal in de fabriek is dan ook aanslui ting voor koud en warm water en wordt er dan ook in den goeden zin des woords met water gesmeten. De aanvoer van melk bedroeg het afgeloopen jaar 4.000.000 Liter. Losse verkoop 2.200.000 Liter en de totale verkoop van producten ruim 455.000. De bouw en inrichting van dit model-bedrijf ver eischte een uitgave van circa 230.000. Melkdrup-installatie. Wij kunnen verheugd zijn een dergelijk bedrijf in onze omgeving te hebben. Onzen vriendelijken gast heer onzen dank voor zijn duidelijke uiteenzetting bij de rondgang. Belangstellenden in de zuivelbereiding zal gaarne toegestaan worden een kijkje in deze fabriek te ne men. De heer Meynen zal ook hen gaarne rondleiden.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 14