DE KAIW DEP NMMMEP 4 ONS ZEELAND De Zierikzeesche gas-kwestie; de brug der zuchten; de week der uitvoeringen, We zouden niet volledig zijn, wanneer we ook dit maal de Zierikzeesche gaskwestie niet opnamen on der deze rubriek, waaronder we reeds het een en ander over dat smartekind van die gemeente schreven en wel naar aanleiding van het verschenen rapport van den gastechnicus, die de opdracht had, deze, voor genoemde gemeente, zoo gewichtige zaak te onder zoeken. In de laatste vergadering van den gemeenteraad van Zierikzee is dat rapport ter sprake gekomen en volgens het verslag in de plaatselijke pers, heeft het er ge ducht gespannen tusschen den rapporteur en twee leden der gas-commissie, die het in 1923 ingevoerde ,,Goffin"-systeem en de gasdirecteur met hand en tand verdedigden, op een wijze, die menigmaal niet in overeenstemming was met de waardigheid van het college. Het hoofdpunt van het betoog van den gastechnicus was, dat de aan de Zierikzeesche gasfabriek gebouw de Kleinkameroven als productie-eenheid te groot is. Dergelijke ovens zijn eerst op hun plaats in gasfabrie ken met een jaarproductie van 2 tot 3 millioen M3. Voorts worden in het rapport tal van gebreken op gesomd, die aan de thans in gebruik zijnde ovens en verschillende toestellen kleven. Kort voor de laatste raadsvergadering, waarin het bewuste rapport zou worden behandeld, verscheen een verweerschrift van den met ziekteverlof zijnden directeur en deze geeft in zijn verweerschrift de schuld van al de misère, die we vanaf 1923 aan de fabriek hebben gekend, aan de bouwers van den oven, waarin volgens het ,,Goffin"-systeem het gas wordt gepro duceerd. De gastechnicus geeft echter de schuld aan den directeur. Indien, zoo schrijft de rapporteur, de directeur zich niet opgewassen voelde tegen de moei lijkheden van een nieuw procédé, hij zich aan het oude gevestigde had moeten houden, terwijl de rap porteur zich voort afvraagt of de directeur zich niet heeft laten suggereeren door den heer Haasters uit Utrecht, die in 1923 de Duitsche ovenbouwfirma ver tegenwoordigde? Tijdens de behandeling van het rapport en bij de bespreking van het verweerschrift van den gasdirec teur, moest de voorzitter de anders zoo kalme ver gadering meermalen met forsche hamerslagen tot de orde roepen, want die was dien middag dikwijls erg verstoord. De interrupties knalden geregeld door de raadszaal en stonden nu niet direct op hoog peil. 't Slot van de zaak was deze, dat een tusschen- voorstel, om beide rapporten te onderwerpen aan het oordeel van den Bond van Gasdirecteuren in Neder land, geen meerderheid kon vinden en het voorstel van de meerderheid van B. en W., om in principe te besluiten, die wijzigingen en verbeteringen aan te brengen, welke de technicus aan het eind van zijn rapport had opgesomd, werd aangenomen. Drie leden der gascommissie, onder wie de voorzitter, namen daarop ontslag; slechts één lid bleef in deze, de laatste drie jaar, dikwijls fel aangevallen commissie. X De gemeente Tholen gaat met haar brug, die wel licht nog niet in het komende jaar 1927 gereed zal zijn, niet over één nacht ijs. Der gemeente zijn de noodige vergunningen van rijkswege verleend, inzake de brugbouw, maar met 't te heffen tarief was het nog niet heelemaal in orde. Het Dag. Bestuur der gemeen te Tholen vroeg daarom aan Ged. Staten het veer- tarief als bruggeld te mogen heffen. De gemeente toch wenschte uit den aard der zaak, alvorens met den bouw der brug te beginnen heel zeker te zijn, dat haar een heffing van brugtarieven werd toegestaan, welke in overeenstemming zal zijn met de bouw- en exploitatiekosten van die brug en zooveel mogelijk in rechte verhouding zal staan tot de risico's, welke zij met en door den brugbouw op zich neemt. In de onlangs gehouden zitting van de Staten van Zeeland is het voorstel van Ged. Staten, die zich met het voorstel van de gemeente Tholen, welke 20 Nov. gewijzigde voorstellen indiende, konden vereenigen en het gewenscht achten, het tarief voor 5 jaar te laten gelden, zulk ingaande op den dag, waarop de brug voor het verkeer wordt opengesteld zooals ook Ged. Staten van Noord-Brabant aan de Staten van die provincie zullen voorstellen direct naar de afdee- lingen verwezen, waarna het in openbare behandeling kwam en goedgekeurd werd. Terecht werd in de ver gadering van de Staten van Zeeland opgemerkt, dat het vreeselijke ongeluk even voor Kerstmis 1925, zeer zeker een grooten stoot heeft gegeven om een einde te maken aan het zoetjesaan berucht geworden veer over de „Eendracht" en den bouw van ,,den brug der zuchten" te bevorderen. X Er is wel haast geen plekje op de dorpen in de Noordgroep van Zeeland waar met de Kerstdagen, of tusschen die dagen en Nieuwjaar, uitvoeringen wor den aangekondigd van zang-, muziek- of tooneelver- eenigingen. De Kerstweek schijnt zich bij uitstek daartoe te leenen. De jeugd is met vacantie, de oude ren zoeken de gezelligheid van ,,na afloop" en de paartjes grijpen de welkome gelegenheid aan om ,,bij elkaar" te zijn. Maanden te voren is reeds gerepe teerd voor de uitvoering, welke het hoogtepunt vormt in het vereenigingsleven, om zoo schitterend mogelijk voor den dag te komen. De een wil al beter dan de ander voor of achter het voetlicht komen. Niet voor niets is de winter de lente der gezelligheid in onze rustige dorpjes, waar in den zomer het leven stil daar henen vliet, uitgezonderd dan muziekfeesten, inhaling van burgemeesters e. d., maar in den winter zijn de

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 4