ONS ZEELAND Een tweetal foto's van de Pluimvee=Tentoonstelling te Middelburg. De lawaaierige ge-exposeerden trokken veel belangstelling. 5 pretjes wel haast niet van de lucht en wanneer men de verslagen leest van die uitvoeringen, dan blijken ze meestal druk bezocht te zijn geweest, terwijl het gebruikelijk ,,bal na", nimmer ontbreekt. Ja, men be weert wel, dat zeer velen met Jobsgeduld zitten te wachten tot het ,,uut" is, om met de beenen van den vloer te kunnen gaan, totdat men in de kleine uurtjes is aangeland. De jongelui stellen er dikwijls een eer in, om den volgenden dag hun vrienden te kunnen vertellen, dat zij de allerlaatsten waren, die dik wijls tot groot genoegen van den herbergier einde lijk de deur uittfintfen. M. d. P. Over projectielantaarns slöjd-on- derwijs; schoolartsen en werk loosheid. Als ik mij wel herinner, sta ik bij den lezer nog in 't krijt en heb ik toegezegd eenige mededeelingen te doen, het onderwijs betreffende. Ik ga mijn belofte nu inlossen. In den Vlissingschen raad heeft de aanschaffing van projectielantaarns ten behoeve van het onderwijs op de Openbare Lagere scholen een punt van ernstige overweging uitgemaakt. Deze overwegingen waren natuurlijk van financieelen aard. En 't is een ver blijdend verschijnsel, dat de raad de daarvoor be- noodigde gelden heeft toegestaan. Verblijdend noem ik dat verschijnsel, omdat eruit blijkt, dat men in onzen van materialistischen geest beheerschten tijd, daar nog zoo levendig blijkt te beseffen de waarde van het idieele en ook, omdat men daar, vertrouwend op het inzicht der opvoeders van het volkskind, zoo grif de middelen toestaat, welke dezen onontbeerlijk achten voor de verheffing van het onderwijs. Dat is de juiste houding. De onderwijzers maken hun wen- schen tot heil der jeugd kenbaar, en de autoriteiten vervullen ze, voorzoover dat in hun vermogen is. Het is hier de plaats niet, om in 't licht te stellen de groote beteekenis van het gebruik van lantaarnsplaatjes en schoolfilms met btrekking tot de vorming van juiste en scherpbelijnde voorstellingen op aardrijkskundig en historisch gebied en 'n overzichtschrijver mist daar toe de autoriteit, anders zou ik de vrijmoedigheid zóóver drijven, dat ik thans den lezer de vrucht van mijn studie en ervaring voorlei. Dat houd ik dus in petto. Ondertusschen: proficiat Vlissingen! X Tezelfdertijd bereikte mij de mededeeling, dat men te Middelburg bereid is een proef te nemen met de invoering van het, bij de Wet facultatief gestelde, leer vak Handenarbeid (slöjd). Men heeft daartoe uit gekozen school C, een keuze, welke wel een gevolg zal zijn van het toevallige feit, dat het hoofd dier school en een der onderwijzers volledig bevoegd zijn om les in dat vak te geven, wat van de andere scholen niet kan gezegd worden. Gezien het feit, dat een dergelijke proef te Vlissingen zeer geslaagd mag hee- ten, en de gelukkige ervaringen, daarmee elders in ons land opgedaan, mag wel als vaststaande worden aangenomen, dat de proef zal slagen en is daarmee voor het openbaar onderwijs te Middelburg een nieu wen tijd ingeluid. Het heeft anders wel lang geduurd! Nadere informatie toch heeft ons geleerd, dat reeds voor ruim twintig jaren door 't bovenvermelde hoofd der school in de Vlissingsche Courant de waarde van dat leervak werd aangetoond, dat op huisvlijttentoon- stellingen door hem de resultaten van den Handen arbeid werden tentoongesteld, op eigen risico-cursus sen tot het opleiden voor het Slöjd-diploma werden gegeven, en op onderwijzersvergaderingen de collega's werden voorgelicht. Dan de idéé zegeviert! X Ik zou niet volledig zijn, wanneer ik nu niet even

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 5