ruwdenm 6 ONS ZEELAND het instituut schoolarts ter sprake bracht. Vlissingen bezit het reeds; een bezit dat blijkens een der jongste raadsverslagen de Vlissingsche raadsleden met recht- matigen trots vervult. Moge het eenmaal zoover ko men, dat Middelburg er door tot jaloerschheid wordt verwekt en het goede voorbeeld navolgt. Een berichtje in onze provinciale dagbladen, inhou dende dat de N.V. Vitrite-Works te Middelburg 80 werklieden had aangenomen, heeft mij mijn schreden doen richten naar de Arbeidsbeurs aldaar en mij voor een half uurtje beslag doen leggen op de welwillend heid van den directeur dier inrichting. Op mijn aan vrage lichtte hij mij omtrent den huidigen stand van het werkloozenvraagstuk volledig in en verstrekte hij mij de volgende gegevens. Gedurende de jongstverloopen week steeg het aan tal te Middelburg ingeschreven werkloozen van 484 tot 520. In verband met de zooeven genoemde tewerk stelling dier 80 werkloozen, zou men een daling heb ben verwacht. Dat dit niet zoo is, kan alleen worden verklaard door aan te nemen, dat die 80 buiten Mid delburg wonen. Ten Arbeidsbeurze bleek men niet onbekend met het bij geruchte vermelde voornemen der Vitrite" om binnenkort weer tot uitbreiding van personeel over te gaan; maar men achtte het slechts een gerucht. Intusschen zit men hier niet stil. De gemeenteraad heeft pas besloten binnenkort over te gaan tot ver breeding van den Poelendaalschen singel en helpt dus doende mede zij 't ook door werkverschaffing het euvel te bestrijden. Nu nog de „Vitrite" en het gaat den goeden kant uit. Laat ons hopen dat 1927 uitkomst brengt. Intusschen: „Een gezegend uiteinde en een gelukkig begin!" V. Ons gewest in de Prov. Staten Terneuzen en de Potemkin-lilm; een vervelende kwestie voor Aar- denburg's burgervader. In de najaarszitting der Prov. Staten van Zeeland zijn ook weer tal van Zeeuwsch-Vlaamsche belangen bepleit. Verschillende van de Statenleden, hier woon achtig, hebben een duit in 't zakje gedaan. Wie b.v. de heeren Fruytier en Dumoleijn op de bres zag staan voor de handelsschool te Hulst, die in haar bestaan bedreigd wordt door de vermindering der Prov. sub sidie, wie de heeren Van Zuyen, Erasmus en Van Dix- hoorn het pleit hoorde voeren voor een modern veer huis te Breskens, dat de heer De Vuyst wil bouwen, maar in welk voornemen hij belet wordt door het Ministerie van Waterstaat, is er zeker van, dat althans in de Prov. Staten aan onze belangen terdege aan dacht wordt geschonken. Ook over de electriciteitsvoorziening van Zeeuwsch- Vlaanderen is weer, zij het niet in die mate als die voor Zuid-Beveland, aandacht geschonken. Mr. P. Dieleman, lid van Ged. Staten, meende, dat de kwestie-Axel uit de wereld is. Die plaats heeft electrischen stroom en het aantal aansluitingen neemt steeds toe. We zullen maar geen oude koeien uit de sloot halen, anders ware te vragen of het aangaat cp een dergelijke luchthartige manier over een kwestie, waarbij toch belangrijke vragen in 't geding waren, te spreken. Over 't geheel genomen zijn Ged. Staten over de electrificatie van Zeeuwsch-Vlaanderen tevreden. De verliezen zijn er niet zoo groot, als aanvankelijk werd gedacht. Heel voorzichtig gezegd! Dhr, Vienings wees nog op het eigenaardige geval in Overslag, de huizen aan de eene zijde van de straat staan op Belgisch die aan den anderen kant op Ne- derlandsch gebied. Het verschil in nationaliteit bestaat daar in de practijk niet. Nu heeft de P. Z, E. M. toe gestaan, dat ook Nederlandsch Overslag zijn stroom van uit België krijgt. Maar de P. Z. E. M. distri bueert, dus zal dit zeker volgens de Nederlandsche tarieven willen doen. Maar dat zal moeilijkheden op leveren, aangezien de strocmprijzen in België veel goedkooper zijn. Bakker A. aan de eene zijde van de straat moet dan voor zijn motortje in de bakkerij een veel lageren stroomprijs betalen dan zijn collega aan den overkant. Dit geval zal zeker een speciale voor ziening vragen. De Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding krijgt haar renteloos voorschot van de Provincie ook, nu door de niet-toetreding van eenige gemeenten, de opzet wel wat anders wordt. Geruststellend was de verklaring van Ged. Staten, dat de tarieven niet zullen worden verhoogd, ja, misschien iets zullen worden verlaagd. Velen zien hier ook bezwaar in de verplichte aan sluiting aan de waterleiding. Maar de toepassing van deze verplichting zal vrij wat soepeler zijn dan in Tholen, Hier is per saldo de beslissing bij B. W. der betrokken gemeente, die uitmaken of een perceel voldoende en goed regenwater heeft. Wat het rijwielpad bij Sluis betreft, waarover zoo veel is te deen geweest, werd door Ged. Staten toe gezegd, dat zij nog eens den toestand ter plaatse zul len opnemen. Door verschillende Statenleden en in een adres van den A. N. W. B. was voorspeld, dat op een fietspad, dat langs de trambaan wordt gelegd, ongelukken niet kunnen uitblijven. De Prov. Staten waren den heer Van Zuyen, die met zooveel vuur en overtuiqing een lange rede uit sprak ten gunste van Breskens, ter wille en namen zijn motie aan, waarin den Minister van Waterstaat werd verzocht aan den heer De Vuyst een terrein in erf pacht te geven, opdat hij daarop een modern veerhuis zal kunnen bouwen. Komt volgend jaar de Ferry-boot tusschen Vlissingen en Breskens in de vaart en wordt de aanlegplaats verlegd, dan heeft het oude veerhuis geen zin meer. De provincie bouwt echter zelf ook een veerhuis, wat inderdaad noodig is voor een be hoorlijke uitoefening van den dienst.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 6