6 ONS ZEELAND Wie, als schrijver dezes, meermalen getuige was van de stuurmanskunst, de beradenheid en zelfbeheersching, welke voor het op- en afrijden van onze Provinciale booten van den chaufeur worden vereischt, heeft even zoovele malen zijn hart vastgehouden, en de chauffeurs bewonderd; maar zich er telkens over verwonderd, dat dit ongeval het eerste van dien aard is. O, ja! Een chauffeur moet zijn machine in zijn macht hebben, de wagen moet in orde zijn, maar moet een maatschappij (hier de Provincie), die de voordeelen van het vervoer geniet, dan niets? Ruimte voor op- en afrijden is er niet in voldoende mate; een stootblok van voldoende stevigheid en grootte is niet aanwezig. Nu kan men er zeker van zijn, dat men een ander spreekwoord in toepassing gaat brengen en ,,den put gaat dempen, als. Is het niet meer dan treurig? X De verlegging van de Vlissingsche mailroute naar Harwich op 1 Januari is te Folkestone met leedwezen gezien, te Harwich met feestelijkheden gevierd. Laat ons hopen, dat de mooie toespraken, daarbij gehouden, niet te mooi, de groote verwachtingen, daar onder woorden gebracht, niet te groot zijn geweest, om tot werkelijkheid te kunnen worden! X Dat de geschiedenis van de Potemkin-film een muisje met een staartje was, heb ik reeds vroeger meegedeeld. Dat staartje gaat nu kwispelen. De Vlissingsche hee- ren, die als bestuurders der, in de geboorte gebleven, Vereeniging Art. 188 zijn opgetreden, zullen zich op 21 Januari a.s. voor de rechtbank te Middelburg heb ben te verantwoorden. X Het anders zoo stille stadje Arnemuiden heeft deze week ook zijn emoties gehad. Daar heeft een felle brand gewoed, die de brandweer in actie zette en deze de gelegenheid verschafte zijn doeltreffendheid te be wijzen. Het perceel, een afgezonderd staand geitenkot, brandde niettemin totaal af en een eenzaam sikje vond er met eenige konijnen een roemloos einde, X „Eind goed, al goed!" Ik eindig met de vermelding, dat de herdenking van het 25-jarig burgemeesterschap van den heer Van Voorthuijzen te Domburg, is gewor den een treffende huldiging van den burgervader door de geheele gemeente. Over en weer zijn de woorden van waardeering en vriendschappelijke gezindheid niet gespaard en de bur gerij heeft, door het oprichten van een fontein op een der dorpspleinen, een blijvend gedenkteeken gesticht, het dorp ten sieraad en den jubilaris tot eer. Deze fontein zal den naam van den jubilaris dragen. L+-+ }'J l Een veearts van den ouden stem pel; de kans voor de R.K. land bouwers; over eigenaardige toe standen die in Aardenburg heer- schen. Te Groede is dezer dagen op hoogen leeftijd over leden de heer J. v. d. Sande, rustend veearts. Nu wil ik er geen gewoonte van maken hoeveel respect ik overigens ook heb voor den arbeid en de beteekenis dezer mannen voor de gemeenschap om van het overlijden van iederen dokter, veearts, notaris, enz. uit onze streek in deze rubriek melding te maken, maar mij dunkt, dat aan wijlen den heer v. d. Sande wel een afzonderlijk woord mag gewijd worden. Zijn levens loop geeft een aardig kijkje op de historie van de vorige eeuw. Moet tegenwoordig iemand, die de veeartsenijkunde wil gaan uitoefenen, eerst studeeren te Utrecht en tal van examens afleggen, vroeger was dat anders. Zoo was de heer v. d. Sande oorspronkelijk smid van be roep, maar in zijn vrijen tijd en uit liefhebberij be kwaamde hij zich op het gebied der veeartsenijkunde. Toen de wet op dit gebied regelend optrad, werden de mannen, die zich op eigen gelegenheid bekwaamd had den, in de gelegenheid gesteld een examen af te leg gen. Slaagden zij hiervoor, dan werden ze bij wijze van overgangsmaatregel gelijk gesteld met de vee artsen, die volgens de nieuwe regeling werden opgeleid. Onder degenen, die slaagden was ook de heer v. d. Sande. Zoo kon hij zijn rijke ervaring aan den land bouw dienstbaar blijven stellen. Hij was in alles iemand van den ouden stempel en behoorde tot die groep, die maar zeer klein meer is en die we noode zien heengaan. Dit zeg ik niet uit een soort sentimenteele bewondering voor het ver- ledene, maar omdat ik meen, dat we in menig opzicht van zulke mannen nog veel kunnen leeren. Mag een man als v. d. Sande, die het platteland niet noodig had, om carrière te maken, wien het er niet in de eerste plaats om te doen was spoedig veel geld te verdienen, maar die zich met hart en ziel aan den landbouwenden stand gaf, die meer dan 50 jaar lid der Z. L. M. was, die meeleefde met zijn omgeving, die daar écht thuis was, die ook het vereenigingsleven een warm hart toedroeg, mag zulk een man niet ten voor beeld gesteld worden aan de menschen van onzen tijd? X Zeeuwsch-Vlaanderen is al vele jaren rijk aan land bouw- en fokpaardententoonstellingen. Ik herinner me de laatste jaren tamelijk veel fokpaardendagen, paar- denkeuringen (die ook voor de kenners veelal het ka-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 6