Zeeuwen Bezoekt Café „De Trocadero" Met de Zuid-Bevelanders naar Albert Hall in Londen. ONS ZEELAND 7 rakter van tentoonstelling dragen) en niet te vergeten de groote tentoonstellingen der Z, L. M. Naar alle waarschijnlijkheid zullen we dit jaar weer oen landbouwtentoonstelling krijgen en wel te Hulst. Ten vorigen jare werkte te Axel met de Z. L. M. de Chr. Boeren- en Tuindersbond mee, maar niet de R. K. Organisatie. Deze de Ned. Chr. Boerenbond, kring Hulst besloot nu, om in 1927 bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den Boerenbond in Z.-Vl. (Oostel. deel) een groote tentoonstelling te organisee- ren. De R. K. Landbouwers krijgen nu gelegenheid om te laten zien, hoever zij het in hun bedrijf gebracht hebben. Uit Aardenburg komen telkens weer eigenaardige berichten. Een vorig maal schreef ik over het vreemde geval met de onderteekening van een ingezonden stuk, dat aan de Midd. Crt. werd gezonden. Reeds eerder merkte ik op, dat te A. de meeste besluiten in den ge meenteraad met 4 tegen 3 stemmen worden genomen. Er is daar een R. K, meerderheid, die stelselmatig de minderheid overstemt en b.v. ook gekant was tegen aansluiting aan de Waterleiding. Die felle partijstrijd blijft niet beperkt tot den Ge meenteraad, maar wordt even zoo scherp gestreden in het college van regenten van het Gasthuis en andere instellingen. In genoemd regenten-college, gecombineerd met den gemeenteraad, heeft dezer dagen de Burgemeester door middel van een handigheidje gedaan weten te krijgen, dat een protestant gewipt is als regent van het Gasthuis en vervangen door een R.K. De Burgemees ter bracht tijdens die vergadering plotseling in het midden, dat de Protestantsche afgevaardigde van het Ned. Herv. Armbestuur, die reeds een half jaar die functie bekleedde, ten onrechte zitting had genomen. Het gevolg was, dat het Herv. Armbestuur niet kon meewerken aan de benoeming van een regent en dat een R. K. werd gekozen. De Protestantsche Raads leden en Prot. regenten van het Gasthuis verlieten bij wijze van protest daarop de vergadering. Het muisje zal nog wel een staartje hebben, want door het Herv. Armbestuur en het Dag. Bestuur van het Gasthuis is bij Gedep. Staten geprotesteerd tegen deze handelwijze. Inmiddels heeft het college van regenten de benoe ming van den nieuwgekozen R. K. regent onwettig verklaard. Hem is het recht ontzegd de vergaderingen bij te wonen. Een ingrijpend conflict alzoo. Z. V. Reguliersdwarsstr. 97, Amsterdam Middag- en Avond-Concert Aan boord van de Oranje Nassau der Stoomvaart Maatschappij Zeeland" Met zeer veel genoegen wil ik een korte beschrijving geven van den belangrijken aangenamen tocht, dien ik op Oudejaarsdag mocht meemaken met de in ons land zoo welbekende club der Zuid-Bevelandsche dames en heeren naar de hoofdstad van Engeland. De heer Houtekamer, Secretaris van de Vereeniging tot Bevordering van Vreemdelingen Verkeer in Zuid en Noord-Beveland, die zich reeds vele jaren beijverd heeft om het karakteristieke volksleven van jaren her van zijn schoone provincie Zeeland, in eigen land op den voorgrond te doen treden, verzuimt niet om ook het buitenland meer en meer bekend te maken met de eigenaardige gebruiken, zeden en gewoonten, kleeder drachten in dat gedeelte van ons Vaderland. Hij streeft er naar om, door middel van folkloristische demon straties, den vreemdeling naar ons iand te trekken en zijn aandacht te vestigen op het vele schoone, dat elke provincie biedt. Ook in Engeland gevoelt men, dat, hetgeen honder- den jaren geleden in den boezem des volks leefde, niet mag verloren gaan, doch dient te worden be waard. Reeds in het begin dezer eeuw hielden aldaar de traditioneele kunsten op; slechts enkele ouden van dagen hadden ze in hunne herinnering bewaard. Tal van verzamelaars en onderzoekers gingen bij hen hun licht opsteken, doch zeer veel was reeds verloren ge gaan. Van hetgeen was overgebleven nu, werd op Nieuwjaarsavond een Nationale demonstratie gegeven, georganiseerd door de „English Folk-Dance Society Aan dit groote Festival verleenden niet minder dan dertig afdeelingen uit heel Engeland haar medewer king, zelfs U. S. A. was vertegenwoordigd, terwijl aan den heer Houtekamer de vereerende uitnoodiging was gedaan om met de Zuid-Bevelanders te toonen, wat Holland op het gebied der traditie heeft bewaard. Van uit Grand Hotel „Verseput", te Middelburg, waar we, alvorens den trip te ondernemen, de noodige krachten hadden verzameld, begon de reis met het Stoomschip de „Oranje Nassau" van de S. M. „Zee land", dat een openingstocht maakte van Vlissingen naar Harwich. Behalve het gezelschap der Zuid-Bevelanders, dat uit een zeventien-tal personen bestond, merkten we op, de directie der Maatschappij, eenige vertegenwoordi gers van de pers en andere passagiers. Begunstigd door een heerlijk winterzonnetje, waarbij men zich veeleer in Mei, dan wel in de maand December zou ge dacht hebben, voeren we dicht langs de Belgische kust en zagen de badplaatsen Blankenberge, Zeebrugge en Ostende vredig in hun winterslaap aan ons oog voor bijgaan. Het was een prettige tocht en zeer gezellig aan boord, ofschoon Neptunus, die ook gaarne zijn deel van de pret wenschte, er in slaagde, het frissche rood der wangen van enkele Zeeuwsche schoonen te ver-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 7