GEÏLLUSTREERD WEEKBLAD onder Hoofdredactie van ANTOINE VAN DEN BERG Tevens Officieel Orgaan voor de Zeeuwsche Vereenigingen in Nederland TWEEDE JAARGANG No. 5 29 JANUARI 1927 IttUM Uitgave en druk van G. W. den Boer, Lange St. Pieterstraat F 33, Middelburg, Telefoon 150, Postrekening 74988. - Aanvragen omtrent advertentiën in dit Weekblad richte men tot den Uitgever. - Stukken, bestemd voor de Redactie, te zenden aan de Redactie, Groote Markt 4, Goes, stukken betreffende de Zeeuwsche Vereenigingen aan den Heer M. P. Cornelisse, Coltermanstraat 14 rood, Haarlem. - Losse nos. a ƒ0.15 op aanvraag bij den Uitgever. - Abonnementsprijs ƒ1.25, Buitenland 1.75 franco per post per kwartaal. - Advertentieprijs ƒ0.35 per regel Bij contract lager tarief op aanvraag verkrijgbaar. Over lezingen, die bij den winter behooren; een enkel woord over landhonger en over emigratie; het nieuwe ziekenhuis te Goes eergis teren geopend; over de historische tentoonstelling en over een goed idée. Ieder jaargetijde heeft zoo z'n eigenaardigheden, de lente brengt allerhand vergeten kinderspelen op straat, de zomer geeft excursies en uitstapjes, de herfst wordt niet moede de veilingen te doen herleven en de winter vergast ons reeds enkele jaren achtereen op lezingen over emigratie. Het is zoo sterk, dat men aan den winter zou gaan twijfelen, als de laatste ontbraken. Elders en ook in ons gewest heeft men dezer dagen weer van de gangmakers der landverhuizingen, wier redevoeringen en serie films te veel op elkaar lijken om de interesse van den niet belanghebbende gaande te houden, kunnen genieten. De getrouwe verslag gevers der diverse bladen, die langzamerhand zich wel een geestelijke kater aan de landverhuizing behaald zullen hebben, blijven de lezingen verslaan" en vullen de kolommen hunner couranten met copie, welke een overbakseltje van vorige jaren zou kunnen zijn. Ik heb al zooveel over Canada geschreven," vertrouwde me dezer dagen een dagblad-collega toe, „dat het me soms is alsof ik in dat land geboren ben. Ik ken het klimaat op m'n duimpje; als ze me midden in den nacht wakker maken, kan ik zeggen welke streek van emigratie het meest geschikt is en hoeveel tarwe de grond gemiddeld opbrengt. Ik behoef mijn oogen maar te sluiten om de bezorgdheid te zien, die Canada voor den Hollandschen landverhuizer aan den dag legt en hoe goed het onze vroegere landgenooten in het nieuwe vaderland gaat." De zegsman die de Canadeesche ziekte te pakken had, bleek zeer begrijpelijk minder te voelen voor het land, dat meermalen als een Eldorado wordt afgeschil derd, dan de honderden landbouwers, die getrouw tij dens iedere lezing over emigratie de gratis-toeganke lijke zalen bezoeken. Het komt me voor, dat deze blij vende belangstelling eerder verband houdt met 't kos- telooze onderdakje gedurende de enkele uren, dan met het emigratie-vraagstuk, dat voor onze streek, die land honger krijgt, wel van groot belang is. Zoo nu en dan verdwijnt er hier eens een boer naar den vreemde, maar een ware uittocht vond nog niet plaats. Het blijkt voor de betrokkenen moeilijk een bekende en geliefde omgeving, die weinig vooruitzichten biedt, vaarwel te zeggen, teneinde zijn kansen te gaan beproeven in den vreemde, waar overvloed van land is en waar eenieder een kans tot slagen heeft. Men begrijpe dit laatste goed. Niet ieder, die naar Canada trekt, slaagt, maar eenieder kan er slagen, als hij beschikt over een ge zond lichaam en over die eigenschappen, die in vroe gere eeuwen de Hollanders een stuk der wereld deden vereveren. Wie de toestanden op landbouwgebied in ons gewest kent, weet dat iedere landbouwer met

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 1