2 ONS ZEELAND eenige zoons over de toekomst tobt. Dit bedenken en overgaan tot verhuizing naar een land waar nog veel ruimte is, moest voor de jonge boeren zonder goede toekomst en voor de tallooze ongehuwde werkloozen, wier werkloosheid een beroep dreigt te worden, één zijn. Ook in dit geval wordt een nijpend vraagstuk niet opgelost door praten en door het bij de pakken neerzitten. De Daad moet het doen. X Voor eenigen tijd stond Goes, zooals men weet, op de nominatie, twee nieuwe ziekenhuizen te krijgen, het r.-k. en het algemeene. Het laatste is thans gereed gekomen en Woensdag j.l. onder groote belangstelling van de zijde der Goessche burgerij geopend. Het nieuwe ziekenhuis, dat aan den Oostwal staat, gedeeltelijk op het terrein van het vroegere Gast huis, is, wat bouw en inrichting betreft, een instelling die aan alle eischen beantwoordt. Door breede deu ren, eventueel bestemd om een ziekenauto doorgang te verleenen, komt men in een ruime hal, die recht streeks met het inwendige van de inrichting in ver binding staat, hetgeen het vervoer der patiënten kan vergemakkelijken. Links daarvan bevindt zich een ves tibule als introductie tot den langen gang, die het ge bouw in twee gedeelten scheidt. Ter weerszijden van den gang bevinden zich de kamer der directrice, de cnderzoekkamer met wachtkamer (vooral bestemd voor niet-verpleegden) en een Röntgen-kamer. Voorts treft men gelijkvloers de groote ziekenzaal, die 16 pa tiënten kan bergen, een kraamkamer voor 2 personen, een zaal voor 8 patiënten, een prachtig uitgeruste bad kamer en eenige kleine vertrekken, bestemd voor keu kentje, zooals men die in alle ziekenhuizen treft. In de ziekenzalen zijn in drie wanden groote vensters aan gebracht (van een constructie die het tochten onmoge lijk maakt)bovendien zijn zij zoo gelegen, dat den geheelen dag door de zon kan invallen. Aan licht en lucht is dus meer dan voldoende gedacht. De zalen grenzen aan een zuidelijk terras, waarop de gieken, die herstellende zijn, op geschikte dagen van de bui tenlucht zullen kunnen genieten. De indeeling op de eerste verdieping is ongeveer dezelfde als die gelijkvloers, een zaal voor 8 patiën ten, een groot laboratorium met een dienstvertrek, een operatiezaal, een sterilisatiekamer, keukentjes, 6 klasse-kamers voor 2 patiënten, badkamer en de slaap kamer der directrice. In totaal zal men in het zie kenhuis 56 patiënten onder dak kunnen brengen. Het ligt in de bedoeling, de vrouwelijke verpleegden ge lijkvloers te huisvesten, de mannelijke boven. In het geheele gebouw zijn waschtafels voor koud en warm water. Hiertoe bevindt zich onder het zie kenhuis een kelder met een drietal ketels, die ook voor de centrale verwarming dienen. Een eigen electnsche installatie zal voorzien in licht en in kracht voor het bedienen van de lift. Den bezoeker treft het doelmatige van de nieuwe inrichting. De bouwer heeft met allerlei behoeften, die zich in een moderne verpleging doen gelden, rekening gehouden. Er is gedacht aan ruimte, aan geluiddem ping, aan lucht en zon, aan het indring-vermogen van stof, enz. ji" Het bestuur van het ziekenhuis heeft Woensdag bij de opening vreugde over de totstandkoming van de inrichting geuit. X De vorige week Zaterdag had in het Schuttershof te Goes de reeds eerder gesignaleerde bijeenkomst plaats teneinde plannen te maken voor de historische ten toonstelling der Bevelanden. Door de aanwezigen, o.w. de burgemeester en wethouders van Goes en tal van burgemeesters uit Zuid-Beveland, is geruimen tijd van gedachten gewisseld, doch tot een omlijnden opzet kwam men nog niet. „Nijtengo" en „V. V. V." zullen thans een volledig plan maken en daarna de burge meesters opnieuw ter vergadering noodigen. In bedoelde bijeenkomst heeft de heer De Witt Huberts uit Den Haag, namens den landsspel-Raad een pleidooi gehouden voor een Goesch landsspel, ter gelegenheid der tentoonstelling. Hij wees op hetgeen in het buitenland op dit gebied gepresteerd wordt en tevens op de financieele resultaten, welke daar be haald worden. Laat in Goes ieder jaar een landsspel opvoeren, zei spr., en de vreemdelingen zullen toe- stroomen. In dit plan, waar ik later nog wel eens nader op m zal gaan, steekt zeer veel goeds. De vergadering had er Zaterdag ook wel ooren naar. Wie weet wat er uit een bescheiden nationaal spel, van de tentoonstel ling opgezet, nog groeien kan! St. Philipslands nieuwe burgemees ter; de pluimveehouderij op Schou- wen-Duiveland; van een optimisti sche rede en van de Thoolsche brug. In den persoon van den heer Kleppe heeft, het vorig jaar veel besproken, Philipsland een nieuwen burge meester gekregen, die kort geleden aldaar op plech tige wijze is geïnstalleerd. De tegenstelling is wel schril. In een vorige kalender moesten we melding maken van een strafzitting voor de Bredasche recht bank, waarbij de ex-burgemeester van bovengenoemde gemeente voor de balie moest komen, betreffende den vorigen zomer daar uitgekomen onregelmatigheden bij de gemeente-administratie en in dezen kalender moe ten we het heugelijke feit mededeelen, dat de Philips- landers een nieuwen burgemeester hebben gekregen, die, naar wij hopen, voor hen een burger-„vader zal blijken te zijn. De eerste dag, dat de heer Kleppe zijn ambt aan vaardde, getuigde van aller sympathie. Door een com-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 2