WEE EUW5CHVLMM ONS ZEELAND 7 t 5 'J De nieuwe regeling der P.Z.E.M.; vreemde werkkrachten in ons ge west. De P.Z.E.M. heeft dezer dagen geantwoord op het rapport van de Vereen, van Burgemeesters en Secre tarissen in Oostelijk-Zeeuwsch-Vlaanderen inzake de berekening van de stroomprijzen voor de gemeenten. Ongelijk bekent de P.Z.E.M. niet spoedig. De cri- tiek in bedoeld rapport op het voorstel der P.Z.E.M. was echter zóó raak, dat de Raad van Bestuur tus- schen de regels door wel laat uitkomen, dat hij de juistheid van die critiek niet kan ontkennen. Inderdaad, zoo schrijft nu de Raad, wij geven toe, dat de gemeenten die van het nieuwe tarief willen prcfiteeren, zich wellicht gedurende eenigen tijd een hoogeren doorsneeprijs zullen moeten getroosten. Even verder heet het: „Wij geven ook toe, dat er gemeenten zijn, die zich steeds beter zullen bevinden bij haar contractueele tarief, omdat zij niet in de ge legenheid zijn, stroom voor industrieele doeleinden van beteekenis te verkoopen. Ook wordt erkend, dat het nieuwe tarief voor ge meenten, die tot nog toe een lager dag-maximum dan avond-maximum hadden, tot een hoogeren eenheids prijs moest leiden. De tabel bevat prijzen, die hooger zijn dan die van het contractueele tarief, zonder de vergoeding voor de dagbelasting. Maar. een en ander moest wel zoo zijn, omdat de P.Z.E.M. zoo min mogelijk nadeel van den nieuwen maatregel mocht ondervinden. De gemeenten moeten er maar op bedacht zijn, zoo zegt de P.Z.E.M., het stroomdebiet te verhoogen, zonder dat de avondbelas ting wordt opgevoerd. De klein-industrieelen moeten tot aansluiting bewogen worden. Ook moet aange moedigd worden het gebruik van stroom voor allerlei huishoudelijke doeleinden overdag, zooals voor stof zuigers, strijkijzers, enz. Dat bevordert de stroom- afname overdag en komt aan de gemeente-financiën ten goede. De gemeenten krijgen zoo wordt ten slotte mee gedeeld gelegenheid tot 15 Januari 1928 om te kiezen tusschen de beide tarieven. Mij dunkt, de gemeentebesturen kunnen bovenge noemde Vereeniging van Burgemeesters en Secreta rissen dankbaar zijn, dat zij zooveel studie van deze zaak heeft gemaakt. De gemeentebesturen zijn er nu voor bewaard gebleven, toe te stemmen in een nieuwe regeling, die wellicht enkele hunner tot schade, in- plaats van tot voordeel zou zijn geweest. Ik geloof haast, dat de gemeentebesturen in de Midden- en Noordgroep, die dezer dagen ook zooveel voorstellen te overwegen krijgen aangaande electrificatie, ja- loersch zijn op zulk een actieve vereeniging. Jammer is het alleen maar, dat de P.Z.E.M. niet wat verder over de brug wil of kan komen. Vooral voor de arbeidersklasse, waar de loonen den laatsten tijd eerder lager dan hooger worden, zijn de vrij hooge stroomprijzen altijd nog een beletsel tot aansluiting. X Van arbeidersklasse gesproken, daarover is de laat ste weken hier nog al wat te doen. Den vorigen keer schreef ik er reeds over, dat hier in verschillende plaatsen vanwege het officieuse rijksbureau voor Emi gratie, lezingen zijn gehouden om de arbeiders van voorlichting te dienen ten aanzien van de emigratie. Dergelijke betrouwbare voorlichting, van niet-belang- hebbende zijde gegeven, wordt hier wel op prijs gesteld. Er is bij de lezingen vrij groote belangstelling. Bij een van deze lezingen werd bij de bespreking waartoe gaarne de gelegenheid werd gegeven een kwestie naar voren gebracht, die hier in nauw verband staat met het werkloosheidsvraagstuk. Ge vraagd werd n.l. of niet kon voorkomen worden, dat aan de fabrieken te Sas van Gent en Sluiskil zooveel honderden werklieden uit België werken. Indien in Zeeuwsch-Vlaanderen geregeld en uitsluitend Neder- landsche arbeiders zouden te werk gesteld worden, zou er van werkloosheid zoo goed als geen sprake zijn, terwijl het nu een chronische kwaal dreigt te worden. Inderdaad werd hier de spijker op den kop geslagen. Maar teleurstellend was het antwoord van den spreker van dien avond. Men kan, zoo zei hij, dezen toestand betreuren, maar de regeering staat er machteloos tegenover. Het parlement zou eerst moeten ingrijpen en een wet moeten aannemen, waarbij de grens ge sloten werd voor buitenlandsche werkkrachten. Maar dan kreeg men ook de kans op repressailles van het buitenland. En de toestand zou er niet beter op worden, als de Nederlandsche arbeiders niet meer buiten de grenzen konden gaan werken. Er is tegen dit antwoord zeker weinig in te brengen. Maar toch blijft het te betreuren, dat de werkgevers in Zeeuwsch-Vlaanderen niet medewerken om de werkloosheid te bestrijden. Stelden ze alle Neder landsche arbeiders te werk, dan waren we er. De Directie der Cokes-fabriek te Sluiskil beleeft evenwel nog niet veel plezier van zijn Belgische arbeiders. Deze waren doende aan het grond- en metselwerk voor de uitbreiding dier fabriek, tot er onder hen een staking uitbrak. Het loon was 3,25 fr. per uur, maar ze wilden 5 fr. Ze kregen dit meerdere loon niet en gingen daarom in staking. Deze staking schijnt onder socialistische leiding te staan. Wanneer de Belgische arbeiders nu zóó maar op treden en er aan hen óók een behoorlijk loon moet worden uitbetaald, ja, dan is er kans, dat de Zeeuwsch- Vlaamsche arbeiders weer gemakkelijker emplooy kunnen vinden. Inmiddels worden de werkloozen nog naar Canada verwezen. Er schijnen een 40-tal serieuse aanvragen voor emigratie naar dat land uit deze omgeving te zijn. Vervolg op bladz. 10

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 7